VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé protestují proti lomu

STŘÍBRNÁ SKALICE - „Zásadně nesouhlasíme s rozšířením těžby lomu, a naopak žádáme o její zastavení v plném rozsahu,“ tolik z úvodu petice proti těžbě amfibolitu v kamenolomu v lokalitě Stříbrná Skalice, která je tradiční rekreační oblastí Prahy.

14.9.2007
SDÍLEJ:

Letecký snímek lomu.Foto: DENÍK/Archiv Miloslava Podlešáka

Petiční výbor, zastoupený Miloslavem Podlešákem, se společně s ostatními členy snaží od dubna letošního roku prosadit útlum, případně zastavení činnosti lomu.

Své argumenty a žádost o prošetření škodlivosti lomu nezávislou kompetentní laboratoří v souladu s platnými předpisy EU zformulovali do několika bodů petice a předložili veřejnosti. Pod petici se podepsalo 1135 občanů a chatařů ze Stříbrné Skalice a okolí.

Postoje podpořené podepsanými občany se petiční výbor snažil prezentovat na kompetentních úřadech. Úřady místní samosprávy počínaje, přes Obvodní báňský úřad Kladno, hlavního hygienika České republiky až po ministerstva: pro místní rozvoj, zdravotnictví, životního prostředí. Úřady, které odpověděly, obavy petičního výboru příliš nesdílí a s petičním výborem nejednaly. Některé z nich však iniciovaly v lomu kontroly provozu a plnění stanovených podmínek.

Chci vyvrátit nepravdy z petice

Lom ve Stříbrné Skalici v současné době provozuje firma Hanson. Její ředitel pro výrobu a rozvoj Stanislav Kotrčka odpověděl na otázky, které mu položil Kolínský deník.

Jaké stanovisko zaujímáte k obsahu petice?

Požadavek z petice na zastavení činnosti je z celospolečenského hlediska nereálný. Děláme tu vysoce kvalitní granulové drtě, bez nichž se silniční stavebnictví Středočeského kraje a Prahy neobejde. Nadměrný výskyt rakovinových nádorů v obci vinou existence kamenolomu a jeho provozu je naprosto nepodložený.

Jakým kontrolám provoz lomu podléhá?

Aby ten lom mohl fungovat, musí splňovat řadu kritérií emisních a hygienických stanovených zákonem. Pravidelně nás hygienická služba kontroluje, měří se tady emise. Každý rok v květnu, červnu provádíme veřejné prověrky bezpečnosti práce a ochrany životního prostředí. Jsou přítomni zástupci báňského úřadu a hygieny. Veškerá dokumentace je uložená na státních institucích a úřadech obecních a městských. Jsme pod permanentním dozorem státní správy, tzn. Česká inspekce životního prostředí, Obvodní báňský úřad Kladno, Hygienická služba, městský úřad, stavební úřad. Nikdy jsme nebyli penalizováni, že bychom něco porušili. Máme pro naši činnost vydáno řadu úředních rozhodnutí. Teď se kontroluje, zda-li dodržujeme všechny podmínky, které nám byly stanoveny. Dosud se neprokázalo, že bychom nám stanovené podmínky a limity jakkoliv porušili. Věřím, že to tak bude i při dalších kontrolách.

Starosta Procházka: žijeme tak 50 let

„Stříbrná Skalice žije s lomem už půlstoletí. Ve vlnách se v minulosti ozývaly i nesouhlasné hlasy, spíš jednotlivců. Ale to bylo ještě před spuštěním moderní drtící linky. Tehdy prašnost a hlučnost byly daleko vyšší, než v současné době.

Za dobu mého působení na obecním úřadě na provoz lomu stížnosti nepamatuji. Pravdou je, že zvýšená hlučnost a prašnost s lomem spojená je. Obojí jsme se snažili řešit. Před zhruba pěti lety vzešel od obce požadavek na kropicí vůz – cisternu, kterou financoval lom a kterou zaměstnanci lomu skrápí v případě potřeby komunikace v oblasti Na Marjánce. Na požádání zajíždějí i do zástavby ve Skalici. Nemůžu si stěžovat na neochotu, pomáhají s cisternou i dovážet vodu na hřbitov.

I hlučnost jsme se pokoušeli eliminovat. Největší hluk dělají nákladní auta, která vozí z lomu materiál. Část jich jezdí přes obec směrem na Kostelec. Proto jsme iniciovali snížení rychlosti na 40 km/h v obytné zóně. Kontrolovat řidiče nemůžeme, proto jsem na policii žádal o navýšení počtu policejních kontrol i sledování, zda–li nejsou náklaďáky přetěžované.“

14.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 20 000 Kč

Mechanici a opraváři osobních automobilů Mechanik - zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Holák Martin, tel.: 321 613 202, po - pá 8 - 14 hod, , e-mail: holak@sicar.cz, , Hledáme zaměstnance na pozici mechanik-zámečník. Naše společnost se zabývá výrobou speciálních vozidel, např. sanitní automobily, pojízdné dílny, policejní a hasičské vozy, automobily pro vězeňskou službu, aj., , Náplň práce:, výrobní a montážní práce na vozidlech i mimo ně., , Požadujeme odborné znalosti, zručnost a praxi., , Pracovní doba: Po-Pá od 6,30 do 15,00 hod., Po roce možnost prodloužení pracovní smlouvy na dobu určitou., , Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování.. Pracoviště: Sicar, spol. s r.o. - provoz, 282 01 Český Brod. Informace: Martin Holák, +420 321 613 202.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 30 000 Kč

Svářeči Svářeči nerezu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 36000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt:, Břízová Monika, tel.: 724 391 544 denně mezi 8 - 16 hod., , e-mail: monika.brizova@kphn.cz,, osobně: po předchozí telefonické domluvě., , Náplň práce:, svařování kovových dílů a konstrukcí., , SMĚNY: 5,45 - 14,15hod, 14,15 - 22,15hod, 22,15 - 5,45hod., , Požadujeme:, vyučení ve strojírenském oboru, svářečský kurz a dobrou zkušenost se svařovací metodou TIG a MAG (nerez), MIG (hliník) v tloušťkách 0,8-6,0mm, dobrou znalost čtení výkresové dokumentace. , Vyžadujeme vysokou kvalitu práce a časovou přizpůsobivost. , , Zaměstnanecké výhody:, měsíční ohodnocení ve výši 0 - 21% základní mzdy, příplatek za odpolední a noční směny, kvalitní ochranné pomůcky a oděv, dotované obědy v závodní jídelně, stravenky za noční směny, příspěvek 3% základní mzdy na penzijní program, 4 dny tzv."zdravotního volna" za rok.. Pracoviště: Kphn a.s.-kolín, Havířská, č.p. 202, 280 02 Kolín 2. Informace: Monika Břízová, +420 724 391 544.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 25 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti chemie (kromě chemického inženýrství) Specialista REACH. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Buřivalová Kateřina Mgr., tel.: 321 335 315, po - pá 8 - 14 hod, e-mail: katerina.burivalova@draslovka.cz,, Dušková Jana, tel.: 321 335 208, po - pá 8 - 14 hod, e-mail: jana.duskova@draslovka.cz., , CO BUDE VAŠÍ NÁPLNÍ PRÁCE:, o provádění rešerší a příprava podkladů pro registrace, o administrativní činnosti pro zajišťování registrací a grantů, o vedení evidence smluv spojených s registracemi, o vedení evidence ochranných známek a patentů úseku technického rozvoje, o sledování investičních nákladů na registrace, o administrace bezpečnostních listů včetně expozičních scénářů, o vedení průběžné agendy spojené s REACH a CLP., , CO OD VÁS OČEKÁVÁME:, o VŠ chemického směru , o znalost základů ekonomiky, o AJ na středně pokročilé úrovni podmínkou, o znalost práce s PC na uživatelské úrovni (MS Office, Adobe, atd.), o schopnost pracovat v týmu, o ochotu učit se novým věcem, samostatnost, zodpovědnost., , PŘEDPOKLÁDANÝ NÁSTUP: IHNED, dohodou., , CO VÁM MŮŽEME NABÍDNOUT:, o perspektivní zaměstnání s možností kariérního postupu v prosperující společnosti, o odpovídající finanční ohodnocení, o 5 týdnů dovolené, o příspěvek zaměstnavatele na penzijní pojištění, o dotované závodní stravování, o a další benefity.. Pracoviště: Lučební závody draslovka a.s. kolín, Havlíčkova, č.p. 605, 280 02 Kolín 2. Informace: Kateřina Buřivalová, +420 321 335 315.

Právo - Právo Advokátní a ostatní koncipient 20 450 Kč

Asistenti soudců Asistent/-ka soudce. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, e-mail: djurcikova@osoud.kol.justice.cz, , Požadavky:, - ukončené VŠ vzdělání v magisterském studijním programu v oboru právo a právní věda na právnické fakultě VŠ v ČR, - státní občanství ČR, - bezúhonnost, - praktická znalost práce na PC, - způsobilost k právním úkonům.. Pracoviště: Okresní soud v kolíně, Kmochova, č.p. 144, 280 02 Kolín 2. Informace: Dana Jurčíková, +420 321 770 783.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Setkání komisařů proběhlo v Kolíně.
8

Testační komisaři se sešli ve společenském domě

Velikonoční jarmark byl doplněný zdobením kraslic.
16

OBRAZEM: V Doubravčicích už začali s malováním vajíček

Běžce neodradil ani sníh a silný vítr

Český Brod /FOTOGALERIE/ - 25. ročník silničního běhu Českobrodská pečeť se uskutečnil v neděli 18. března v Českém Brodě u Podviničního rybníka. 

OBRAZEM: Zlatým hřebem veltrubského plesu bylo dráždivé pánské vystoupení

Veltruby - Zpočátku Hasičský ples ve Veltrubech pořádaný v sobotu 17. března Sborem Dobrovolných hasičů obce připomínal tradiční vesnickou tancovačku doprovázenou oblíbenými hity v podání skupiny Domino.

OBRAZEM: Pekař zakončil své Dvě duše tour v kolínských Starých lázních

Kolín - Jedenáct zastávek měla hudební šňůra kutnohorského písničkáře Petra Štolby říkajícího si Pekař, nazvaná podle posledního videoklipu Dvě duše tour.

OBRAZEM: V baru Pod Hodinama hrál a zpíval Jim Čert

Kolín - Po mnoha alternativních rockových kapelách si třetí březnový pátek v kolínském baru Pod Hodinama zahrál a zazpíval undergroundový zpěvák a harmonikář Jim Čert, vlastním jménem František Horáček, který byl první, jenž před mnoha lety vystoupil v později legendární štítarské hospodě La France.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT