VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé protestují proti lomu

STŘÍBRNÁ SKALICE - „Zásadně nesouhlasíme s rozšířením těžby lomu, a naopak žádáme o její zastavení v plném rozsahu,“ tolik z úvodu petice proti těžbě amfibolitu v kamenolomu v lokalitě Stříbrná Skalice, která je tradiční rekreační oblastí Prahy.

14.9.2007
SDÍLEJ:

Letecký snímek lomu.Foto: DENÍK/Archiv Miloslava Podlešáka

Petiční výbor, zastoupený Miloslavem Podlešákem, se společně s ostatními členy snaží od dubna letošního roku prosadit útlum, případně zastavení činnosti lomu.

Své argumenty a žádost o prošetření škodlivosti lomu nezávislou kompetentní laboratoří v souladu s platnými předpisy EU zformulovali do několika bodů petice a předložili veřejnosti. Pod petici se podepsalo 1135 občanů a chatařů ze Stříbrné Skalice a okolí.

Postoje podpořené podepsanými občany se petiční výbor snažil prezentovat na kompetentních úřadech. Úřady místní samosprávy počínaje, přes Obvodní báňský úřad Kladno, hlavního hygienika České republiky až po ministerstva: pro místní rozvoj, zdravotnictví, životního prostředí. Úřady, které odpověděly, obavy petičního výboru příliš nesdílí a s petičním výborem nejednaly. Některé z nich však iniciovaly v lomu kontroly provozu a plnění stanovených podmínek.

Chci vyvrátit nepravdy z petice

Lom ve Stříbrné Skalici v současné době provozuje firma Hanson. Její ředitel pro výrobu a rozvoj Stanislav Kotrčka odpověděl na otázky, které mu položil Kolínský deník.

Jaké stanovisko zaujímáte k obsahu petice?

Požadavek z petice na zastavení činnosti je z celospolečenského hlediska nereálný. Děláme tu vysoce kvalitní granulové drtě, bez nichž se silniční stavebnictví Středočeského kraje a Prahy neobejde. Nadměrný výskyt rakovinových nádorů v obci vinou existence kamenolomu a jeho provozu je naprosto nepodložený.

Jakým kontrolám provoz lomu podléhá?

Aby ten lom mohl fungovat, musí splňovat řadu kritérií emisních a hygienických stanovených zákonem. Pravidelně nás hygienická služba kontroluje, měří se tady emise. Každý rok v květnu, červnu provádíme veřejné prověrky bezpečnosti práce a ochrany životního prostředí. Jsou přítomni zástupci báňského úřadu a hygieny. Veškerá dokumentace je uložená na státních institucích a úřadech obecních a městských. Jsme pod permanentním dozorem státní správy, tzn. Česká inspekce životního prostředí, Obvodní báňský úřad Kladno, Hygienická služba, městský úřad, stavební úřad. Nikdy jsme nebyli penalizováni, že bychom něco porušili. Máme pro naši činnost vydáno řadu úředních rozhodnutí. Teď se kontroluje, zda-li dodržujeme všechny podmínky, které nám byly stanoveny. Dosud se neprokázalo, že bychom nám stanovené podmínky a limity jakkoliv porušili. Věřím, že to tak bude i při dalších kontrolách.

Starosta Procházka: žijeme tak 50 let

„Stříbrná Skalice žije s lomem už půlstoletí. Ve vlnách se v minulosti ozývaly i nesouhlasné hlasy, spíš jednotlivců. Ale to bylo ještě před spuštěním moderní drtící linky. Tehdy prašnost a hlučnost byly daleko vyšší, než v současné době.

Za dobu mého působení na obecním úřadě na provoz lomu stížnosti nepamatuji. Pravdou je, že zvýšená hlučnost a prašnost s lomem spojená je. Obojí jsme se snažili řešit. Před zhruba pěti lety vzešel od obce požadavek na kropicí vůz – cisternu, kterou financoval lom a kterou zaměstnanci lomu skrápí v případě potřeby komunikace v oblasti Na Marjánce. Na požádání zajíždějí i do zástavby ve Skalici. Nemůžu si stěžovat na neochotu, pomáhají s cisternou i dovážet vodu na hřbitov.

I hlučnost jsme se pokoušeli eliminovat. Největší hluk dělají nákladní auta, která vozí z lomu materiál. Část jich jezdí přes obec směrem na Kostelec. Proto jsme iniciovali snížení rychlosti na 40 km/h v obytné zóně. Kontrolovat řidiče nemůžeme, proto jsem na policii žádal o navýšení počtu policejních kontrol i sledování, zda–li nejsou náklaďáky přetěžované.“

14.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
AKTUALIZOVÁNO
17

Středočeský ROP neschválil vynětí Čapího hnízda z financování EU

Videosouhrn Deníku – pondělí 15. ledna 2018

Vylovení, odbahnění, vysušení a 4,3 promile v krvi: podívejte se na videa dne

Tragédie u Horoměřic: Kolegové zakládají sbírku pro rodinu řidiče

Horoměřice - Kdo je viníkem dopravní nehody u Horoměřic, která si minulý pátek vyžádala tři oběti na životech? Na tuto otázku vyšetřovatelé odpověď zatím nenašli.

Hloupá zlodějka a jak dostat velkou architekturu do malé země: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 14. ledna 2018.

Lidé v regionu Kolínska volili velmi rozdílně

Kolínsko - Volební výsledky na Kolínsku se příliš neliší od celorepublikových, o něco více hlasů, než je celorepublikový průměr, dali lidé z Kolínska Miloši Zemanovi. Rodné město Miloše Zemana – Kolín – dalo svému rodákovi 40,54 procenta. Jeho soupeř pro druhé kolo Jiří Drahoš získal od Kolíňáků 26,05 procenta. 

AKTUALIZOVÁNO

V Pardubicích se zhroutilo zabezpečení trati. Zpoždění jsou i dvouhodinová

Pardubice - Porucha bezpečnostní signalizace pardubického nádraží paralyzovala páteřní trať. Vlaky na trati Kolín - Brno nabírají velká zpoždění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>