Tábor je zaměřený na psychosociální techniky. „Prostřednictvím zátěžových aktivit, komunikativní techniky a nácviku sociální komunikace se snažíme o rozvoj osobnosti dětí, se kterými se v průběhu roku setkáváme v primární prevenci a sociálních programech v Kolíně,“ říká Denisa Berousková. „Jde o různé hry na posílení komunikativních dovedností, asertivního jednání, zlepšení spolupráce ve škole či nácvik modelových situací, třeba při ucházení se o zaměstnání,“ upřesnila Jitka Foglová, která spolu s Denisou Berouskovou a Matějem Berouskem tvoří tým vedoucích tábora. „Snažíme se dětem také ukázat, jak to vypadá, když se chovají, jak nemají, hlavně jak to vypadá z druhé strany. Aby si doopravdy uvědomily, že to na ně vrhá špatné světlo,“ připomněla Denisa Berousková. V náplni tábora nechyběl ani blok z romské historie, jedna část se týkala třeba Kálí Sáry, francouzské bohyně romského původu. Nebo děti tvořily modelové situace, dvacetiminutové scénky na téma škola, rodina a podobně. „Otevřeli jsme i závažnější témata typu rasismu. Děti se svěřily, že jim spolužáci nadávají do cikánů,“ poznamenala Jitka Foglová. „Dlouho jsme o tom mluvili a přišli jsme na to, že ti, kteří do cikánů nadávají, ani nevědí, co to slovo znamená. Netuší, zda říkají něco dobrého, či špatného,“ shrnula Denisa Berousková.

Romský tábor ale není jen o vážných tématech, ale i o hře a zábavě. Děti se podívaly třeba do muzea loutek, nechyběly míčové hry nebo, když se jeden den udělalo teplo, veselý pobyt u vody. Každý večer malí účastníci tábora sepisovali, co se jim na tom kterém dnu líbilo či nelíbilo. „Denně ale také bodujeme pořádek v pokojích a nemůže se vynechat ranní rozcvička,“ upozornila Jitka Foglová, která působí jako terénní pracovník při občanském sdružení Prostor.

„Tábor byl letos financovaný z grantu od Středočeského kraje,“ připomněla Denisa Berousková, která spolupracuje s Prostorem jako sociální pracovnice pro romskou komunitu v Kolíně.