Osm z nich má za sebou probdělou noc z 12. na 13.7. „Společně s dalšími třinácti muži z Nymburska a Kutnohorska a s velitelem z krajského ředitelství byli členy odřadu, který byl na místo nákazy povolán. V pátek 13. července ráno je vystřídali kolegové z Moravskoslezského kraje. Naši hoši se vrátili na kolínskou základnu okolo šesté hodiny ráno,“ uvedl šéf kolínských hasičů Jan Bradna.
„Vyklízeli jsme haly v Kosoříně. Několik hodin fyzické práce,“ sdělil Petr Dolejší, velitel kutnohorské osmičky záchranářů.
Hasiči pracovali v nejvyšším stupni ochrany. „Oblékli jsme neprodyšné kombinézy na jedno použití, které se po zásahu spalují. Nezbytností byly i holínky, dýchací maska, chirurgické rukavice, na které se navlékají ještě rukavice gumové. Vše je utěsněno speciální páskou, abychom byli dokonale chráněni,“ popsal Petr Dolejší.
Na Orlickoústecku zasahují i kutnohorští vojáci. „Kutnohorský útvar má tu čest velet celému záchrannému odřadu Armády České republiky,“ řekl Michal Tivodar, velitel mise a celé kutnohorské vojenské základny. Česká armáda nasadila stovku mužů, z toho 61 je přímo z Kutné Hory. Mají na starosti například ženijní práce či přípravu na dekontaminaci hal, v nichž se chová drůbež. Jejich práci už stačil pochválit i náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Vojáci se zdrží na bojišti se zákeřným virem H5N1 zřejmě do úterka 17. července.
A nehrozí, že by záchranáři přivezli do kolínského regionu nákazu? „Pokud dodrželi všechny předpisy, nehrozí to,“ uvedla Zdeňka Jágrová, vedoucí kolínského územního pracoviště Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.