Seskok padákem
Jednou z možností, jak si pořádně zvednout hladinu adrenalinu v krvi, je seskok s padákem. Kdo se nechce zdržovat výcvikem, vybere si tandemový seskok. „O ty je také největší zájem,“ řekl vedoucí paraklubu Víťa Podoubský.
Při tandemu je zájemce připoután popruhy ke zkušenému parašutistovi, který se o vše postará. Pokud máte odvahy více, můžete zvolit samostatný seskok. „Před ním je ale povinný základní výcvik, který je buď třídenní, nebo zkrácený dvoudenní. Uchazeč také nesmí zapomenout na vstupní lékařskou prohlídku,“ doplnil.
Výuka a samotný seskok probíhá na místním letišti. Skáče se na padáku typu křídlo, který je lehce ovladatelný. Ihned po vyskočení z letadla výtažné lano otevře padák. „Tomuto systému se říká poutavý vak, do čtyř vteřin je padák venku,“ upřesnil.
Rychlost letu je asi dvanáct metrů za vteřinu, před přistáním lze ale křídlo ve vzduchu téměř zastavit. „Je to jako skok z prvního schodu. V naší hantýrce to nazýváme přistání na baletku,“ upřesnil Podoubský, který se parašutismu věnuje už od patnácti let.
A co paintball?
Pokud se ale cítíte jistěji na pevné zemi, můžete si vyrazit zastřílet s partou kamarádů na paintballové hřiště v Týnci nad Labem. Je tam louka plná překážek, kde se můžete krýt před palbou protivníka.
Pravidla paintballu jsou jednoduchá, bojujete ve skupinách, po zásahu nepřátelskou kuličkou s barvivem musíte opustit hřiště. „Bezpečnost je samozřejmě nejdůležitější, proto je součástí setu, který pro hru půjčujeme, ochranná maska na obličej, vesta, rukavice a zbraň. Barva z kuliček je navíc snadno vypratelná,“ vysvětlil Michal Polák z Paintball Clubu Kolín.
Zásah kuličkou je jako štípnutí. Někdy po něm zůstane malá modřinka. „Nejbolestivější je to do stehna, proto doporučuji volnější kalhoty. Pokud máte i vestu, tak mnohdy ani necítíte, že vás někdo trefil,“ řekl Jiří Selinger, který pravidelně hraje s kamarády na hřišti v Raspenavě.
Jedním z nejstarších sportovních hráčů je devětačtyřicetiletý Igor Salamon z Prahy, který se svým týmem Troja Panthers pravidelně slaví úspěchy, a to i na evropské scéně. „Nejvíce se mi na tom líbí spolupráce, komunikace a pohyb,“ řekl.
Je libo buginy?
Komu se nelíbí střelba či skok z výšky, může se pobavit řízením čtyřkolek. Na nově zbudovaném okruhu v areálu bývalých skladů v Plynárenské ulici si můžete vypůjčit rovnou dvě nebo jednu buginu.
„Stroje mají motor o obsahu dvěstěpadesáti kubických centimetrů, takže o výkon se nemusí nikdo bát. Nejvíce k nám chodí lidé po dešti, kdy je trať rozbahněná a kdy adrenalin pořádně zvyšuje stříkající bláto a voda z kaluží,“ řekl Miroslav Kružík, který se o atrakci stará.