„Okamžitě jsem ho poznal. Požádal jsem ho, aby se mi legitimoval, i když jsem předem věděl, o koho se jedná. Na místě jsem ho zadržel, zavolal místním kolegům, počkal jsem na jejich příjezd a poté jsem jim zadrženého předal,“ popsal Jan Bartoš. Muži zákona krátce poté výtečníka eskortovali do věznice.

A proč se po darebovi sháněla policie? „Pátého prosince 2005 došlo v katastrálním území Kostelce nad Černými lesy k vážné dopravní nehodě, při které byli usmrceni dva lidé,“ uvedla Petra Čimová z kolínského policejního ředitelství. Řidič a zároveň viník dopravní nehody z místa utekl. „Tohoto muže jsme 6. listopadu 2005 zadrželi a obvinili ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci. Kolínským soudem byl následně čtyřiatřicetiletý obviněný uznán vinným a odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na tři roky a šest měsíců. Navíc mu byl vysloven zákaz řízení po dobu sedmi let,“ řekla Petra Čimová.

Od té chvíle se ale po odsouzeném slehla zem. V místě trvalého bydliště se nezdržoval a nikdo z jeho příbuzných či známých nevěděl, kde se pohybuje. Policisté po něm proto v prosinci 2006 vyhlásili celostátní pátrání. Přes všechna tato opatření nebyl odsouzený k nalezení. Klec spadla až nyní.

Za svůj čin bude Jan Bartoš podle všeho navržen na tradiční ocenění Policista roku. „Je to velmi pravděpodobné. Podobné skutky by měly být oceněny,“ řekl šéf policistů na Kolínsku František Churý, který Jana Bartoše prý již odměnil. „Poznal to na výplatní pásce,“ uvedl ředitel.