V českých podmínkách sice nejde o službu u moře, role odborníka je však stejně důležitá i na koupalištích. Zvláště nyní v létě.

„Mám radost, když můžu někoho zachránit,“ říká Dita Stehlíková, plavčice z kolínského Vodního světa.

Ke své práci se dostala náhodou – přes inzerát na internetu. „Odmalička aktivně sportuji, přihlásila jsem se tedy na konkurz a uspěla jsem,“ vysvětluje Dita.

Podmínkou k výkonu zaměstnání je složení náročných zkoušek skládajících se například z potápění nebo záchrany tonoucího. Zkouška platí dva roky, poté si ji může plavčík obnovit či zvýšit si kvalifikaci.

V kolínském akvaparku pracuje pět stálých plavčíků, přes sezonu vypomáhají brigádníci. Při plném provozu, kdy je otevřen vnitřní i venkovní bazén, slouží plný tucet plavčíků. „Jsme skvěle sehraná parta,“ dodává Dita.

Práce plavčíka obnáší vedle dohlížení na bezpečnost návštěvníků i údržbu akvaparku. Plavčíci kontrolují povrch skluzavek i čistotu vířivek.

„Tahle práce mě naplňuje, vadí mi jen neustálé napomínání neukázněných návštěvníků. Někteří například chodí do bazénu podnapilí nebo nedodržují zásady bezpečnosti na skluzavkách,“ pokračuje plavčice. Naštěstí se kolínský tým zatím nesetkal se smrtelnými úrazy. Nejčastějším poraněním jsou tržné rány na hlavě. Podle Dity si totiž spousta lidí nezvykla na mělký bazén, kde je hloubka pouze jeden a půl metru.

A jaké vlastnosti má mít ideální plavčík? „Určitě nebojácný, pohotový, milý a usměvavý“, zakončuje Dita.