„Museli bychom na parkovací dům také navázat vztahy v dopravě, nasměrovat ji, někde omezit, někde přidat,“ nahlédl místostarosta do budoucnosti. Město už se o vybudování parkovacího domu prostřednictvím soukromého investora snaží delší dobu. Všelékem ale jistě nebude. Jednak je v nejzazší části zámeckého areálu, může tedy podle názoru radnice pro někoho být docházková vzdálenost dlouhá. „Za parkování se také s největší pravděpodobností bude platit. Je možnost, že nikoli, ale tomu příliš nevěřím,“ dodává Roman Pekárek. Poplatek může být podobný jako na parkovacím místě. Ke slovu možná přijde i otázka jisté zručnosti řidičů. Kdo třeba na letišti či v evropských městech využil parkovací dům, ví, že ne každý si do něj vůbec troufne vjet. Stoupací uličky jsou úzké, odřené a někoho prostě psychologicky odradí.

„V krajním případě se tedy může stát, že se postaví pěkný parkovací dům, ale jeho využití bude sporadické. Ekonomika celé věci je samozřejmě zcela na bedrech soukromého provozovatele. Městu nemusí být nic do toho, že někdo udělá podnikatelský záměr, který nevyjde. Nicméně takto to nechceme. Rádi bychom, aby věci, které se ve městě staví, měly smysl a k něčemu byly platné,“ shrnul místostarosta.

„Kdyby zplanýrovali tu plechovou boudu, co tam už roky straší, a vyasfaltovali, nebo vybetonovali plochu pro parkování aut, jako to bylo doteď, zadarmo samozřejmě, bylo by to určitě nejlevnější a nejrozumnější řešení místo výmyslů typu parkovací dům s bůhvíjak drahým stáním,“ komentoval obyvatel Kolína Miloš Stárek.

„Kdyby to bylo dejme tomu za pětikorunu, tak neřeknu. Ale o tom pochybuju. To bude stejná drahota jako na náměstí, a na to se jim každý vykašle. Opravdu za chvíli nenajdete v několikakilometrovém okolí centra místo na zaparkování, aniž by vás drali z kůže o desítky korun. A to ještě nemluvím o tom, jak to v tom parkovacím domě bude s bezpečností. Aby si tam člověk za drahý peníz nenechal auto a po návratu ho nenašel očesané, poškozené nebo vykradené,“ otevřel další otázku Robert Nykodem.

Jak by měl podle vás dopadnout pivovar?

Radim Jiřišta, 15 let, student

Takovéto památné budovy by se měly určitě zrekonstruovat. Vždyť je to tradice.

Jaroslav Košta, 51 let, kanálník

Komplex jako takový bych zboural a ponechal jen nejstarší část. Zbývající prostor bych využil třeba pro park.

Jiří Novotný, 62 let, důchodce

Jsem určitě pro opravení. Památka, jako je právě tento pivovar, ke Kolínu jednoznačně patří.

Pavla Zadražilová, 27 let, státní úřednice

Jsem příznivce kulturního dění v Kolíně, a proto pokud by to bylo podle mě, tak bych zvolila rekonstrukci.

Martin Hadvičák, 16 let, student

Myslím si, že tento prostor by se daleko více hodil třeba pro nějakou ubytovnu.