Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud řeší, co s hochem, jenž byl u smrti příbuzného

KUTNÁ HORA - Přestože policisté ještě jednoznačně nevyřešili, jak přesně letos v březnu zemřel u Ovčár/Nových Dvorů čtyřletý Kristián Červeňák, kauza už se v úterý 18. září poprvé dostala ke kutnohorskému soudu. Ten ale nejedná o vině pachatele vraždy či ublížení na zdraví, nýbrž o tom, zda se hlavní podezřelý z účasti na Kristiánově smrti, jeho čtrnáctiletý mentálně zaostalý příbuzný Pavel, vrátí k rodině z diagnostického ústavu, kam jej po zatčení poslaly úřady.

20.9.2007
SDÍLEJ:

Rodina mrtvého Kristiána Červeňáka i další jejich příbuzní bydleli v Ovčárech v ruinách bývalého cukrovaru v nuzných a nevyhovujících sociálních podmínkách.Foto: DENÍK/Michal Bílek

Soud jednání odročil a bude čekat na posudky soudních znalců. Je však zřejmé, že tu proti sobě stojí dva postoje. Chlapcova matka chce, aby se syn z ústavu vrátil domů. „Doma je doma,“ řekla Alžběta F. „Chtěla bych mít Pavla u sebe,“ dodala.

Sociální pracovnice však usilují o to, aby se do rodiny nevrátil. Úřady sebraly čtrnáctiletému Pavlovi právo být s vlastní rodinou už na jaře. Do Horní Poustevny ve Šluknovském výběžku ho poslal soud právě na návrh sociálních pracovníků. Oficiální důvodem bylo, že chlapce vyšetřovala policie v souvislosti k ovčáreckým případem. Rozhodnutí vzít dítě z rodiny učinila stejná soudkyně, která nyní rozhoduje o Pavlově dalším osudu.

Značnou část úterního líčení věnovala soudkyně vyjmenovávání prohřešků, jichž se dopustili Pavlovi rodiče. Matka byla trestána za to, že dvě děti nepřiměřeným způsobem trestala. Za to už je sociální pracovnice rodině odebraly. Další tři děti soud rodičům odebral před deseti lety, protože nechodily do školy. S matkou ale dál žilo dalších pět dětí.

K dobru rodičů, respektive matky, protože s manželem už léta nežije, se vyjádřila dětská lékařka. „Na očkování dochází v termínech, na prohlídky chodí pravidelně,“ uvádí ve své zprávě lékařka Jitka Bramborová. „Hygienické podmínky jsou špatné. Matka však o děti pečovala dle svých možností,“ dodala. Podle psychologa z ústavu, kde nyní Pavel žije, nebyla u chlapce zaznamenána žádná agrese. „Výchova je zanedbaná, učí se mýt, oblékat, stolovat, Nepokusil se o útěk, ani to nelze v budoucnu očekávat. Drží se dospělých, rychle si osvojuje některé návyky,“ uvedl ve své zprávě odborník.

Podle zástupců matky nikdo dosud nedokázal špatnou výchovu. I přes předchozí prohřešky, žijí v domácnosti matky nyní čtyři děti, o které se stará. „Mohla udělat dříve chybu,“ uvedl Petr Bittner z Ligy lidských práv. „Ale netýkala se Pavla a je to už dávno, není to aktuální,“ dodal. Znalecký posudek by měl být hotový během dvou měsíců. Teprve pak soud zasedne znovu. Je ale pravděpodobné, že do té doby policie vyšetřování uzavře. Pokud by označila Pavla za pachatele, převzal by rozhodování jiný soud.

20.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hudební program zakončila kapela Telegraf.

Kulturní přehled z Kolínska. Kam se vydáte?

Ilustrační foto

Interiéry jsou hotové, pracuje se na chodnících

U Jestřabí Lhoty se srazila dodávka s osobákem

Jestřabí Lhota – Ke střetu dvou vozidel došlo v úterý ráno na křižovatce u Jestřabí Lhoty. Řidič dodávky jedoucí od Jestřabí Lhoty nedal přednost osobnímu vozu Hyundai, které jelo ve směru od dálnice na Kolín.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Zámek Radim zve i do černé kuchyně

Radim - Zámek Radim na Kolínsku je renesanční památkou, která sloužila jako sídlo střední šlechty. Zámek se pyšní ojedinělou architekturou saské renesance, která se dochovala v původním stavu.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení