VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrcholí program oslav 750 let od založení královského města Kolína

KOLÍN - Městské slavnosti zahájí v sobotu 8. září v 10 hodin dopoledne koncertem na Karlově náměstí Městská hudba Františka Kmocha.

8.9.2007
SDÍLEJ:

Průvod městem.Foto: DENÍK/Archiv pořadatelů

Předpolední pohádku si budou moci na témže místě užít nejmenší návštěvníci oslav, a to od 11 hodin pod názvem Neposlušná kůzlátka. Hodinu po poledni odstartují odpolední hrátky nejen pro děti. Připravený bude turecký středověký lunapark a soutěže, které budou k pobavení vybízet až do 19 hodin, kdy začne promenádní koncert skupiny Kokosy. Mezitím se ovšem odehraje ještě spousta akcí. Ve 14 hodin představí slovenské divadlo Fortissimo svou hru Kufr, o hodinu později začne koncert Kolínského Big Bandu s hostem Marcelou Královou, v 16 hodin pohádka O medvědovi, který nebyl, v 17 hodin divadelní průvod kostýmů a masek městem. Proč to? Městskými oslavami totiž volně prolíná 12. ročník festivalu neverbálního divadla Mimoriál. Od 18 hodin budou na náměstí k tanci a poslechu hrát Ivan Hlas trio, Yo Yo Band, Karel Kahovec a George & Beathovens a Kapři. Dění na náměstí uzavře půlnoční ohňostroj. Dalším místem, kde to bude dnes žít, je Labe. Na Kmochově ostrově startuje už v devět hodin ráno klání o Putovní pohár starosty města Kolína – Kolínský drak. Není nejspíš třeba připomínat, že se jedná o závody dračích lodí, které budou mít dnes svou kolínskou premiéru. Konec klání se předpokládá v 17 hodin. Jedno družstvo sestavili i pracovníci městského úřadu. „V posádce budou i dvě ženy,“ předeslal místostarosta Pavel Hoffmann. Závodit bude i sám starosta Jiří Buřič.

Kde se vzaly dračí lodě?

Tradice pádlování na dračích lodích pochází ze starověké Číny. Lodě jsou 12,5 metrů dlouhé a pojmou 20 pádlujících. Na konečných 22 členů je doplní na zádi stojící kormidelník a bubeník sedící vpředu, který udává rytmus pádlování.

Čeho si o víkendu můžete ještě v Kolíně užít? Nabízí se divadelní zážitky

MIMORIÁL aneb GASPARáDa 2007:

Sobota:

11.00 - Buchty a loutky: Neposlušná kůzlátka – náměstí, pohádka pro děti od 3 let
14.00 - Fortissimo (SK): Kufr – náměstí, klauniáda
16.00 - T. Novotný: O medvědovi, který nebyl – náměstí, pohádka pro celou rodinu
17.00 - Alchymista: divadelní průvod městem – náměstí
19.00 - Cikao Baax Yaye (SN): senegalské tance – velký sál, tradiční i moderní tance
20.30 - Mařenka Čechová, Radim Vizváry: On the road - Předpremiéra – studiová scéna, pantomima

Neděle

17.30 - Skupina extrémní klauniády s.r.o. (CZ): Blackmoons – studiová scéna, klaunská fantasy
19.00 - National Theatre-Cluj-Napoca (RO): Uitaria-Zapomnění – velký sál, pohybové divadlo

Foto z konaných akcí naleznete zde: kolinsky.denik.cz/multimedia/galerie/128318.html

 

Datum historici odvozují od doby, kterou zabralo budování hradeb a příkopů

První písemnou zmínku o Kolínu najdeme v listině krále Přemysla Otakara II. Historický dokument hovoří o Kolínu jako o městě řídícím se magdeburským právem, které spolu s městskými svobodami má sloužit jako vzor pro město Přelouč. Psal se rok 1261. Tehdy už měl Kolín s největší pravděpodobností hradby. Jejich výstavba a vyhloubení příkopů podle historických pramenů zabraly čtyři roky, po které Kolín nemusel platit daně, jak se dozvídáme z listiny opsané ve formulářové sbírce Jindřicha z Isernie. A tím se dostáváme k roku 1257, který dovozoval i kolínský historik Vojtěch Prášek. Další bezpečnější historické dokumenty dokládající toto datum nemáme, nicméně lze soudit, že jiné datum založení či vzniku města se již historikům asi nepodaří objevit, a tak mohou směle vypuknout oslavy kulatého 750. výročí vzniku Kolína.

Při příležitosti oslav a také v rámci Dnů evropského dědictví, které se pravidelně konají o zářijových víkendech, si budou moci zájemci prohlédnout kromě areálu zámku, kde se nyní bourá, všechny památky a zajímavé objekty, které nám v Kolíně naši předci v průběhu staletí vybudovali a pro další generace se je podařilo zachovat.

O víkendu bude možné navštívit a prohlédnout si také jindy většinou nepřístupné interiéry těchto objektů:

 • Chrám sv. Bartoloměje, děkanský kostel z 2. pol. 13. stol.
 • Zvonice chrámu sv. Bartoloměje, postavena 1504, vyhlídka na město
 • Synagoga, dostavěna 1696, jedna z nejstarších v Čechách
 • Stará farní škola, areál chrámu sv. Bartoloměje, pol. 14. stol., nyní Regionální muzeum v Kolíně
 • Dvořákovo muzeum Kolínska v pravěku, 1612, nyní Regionální muzeum v Kolíně
 • Kapucínský kostel Nejsvětější Trojice, barokní klášterní kostel
 • Kostel sv. Jana Křtitele, kolem roku 1300, barokní přestavba
 • Kostel československé církve husitské, funkcionalistická budova 1931-32
 • Kostel Českobratrské církve evangelické, 1871
 • Kostel sv. Víta na Zálabí, 1. pol. 14. stol., barokní přestavba
 • Starý židovský hřbitov, poč. 15. stol., jeden z nejstarších v Čechách
 • Nový židovský hřbitov, 1887
 • Radnice, 15. stol., pseudorenesanční přestavba z konce 19. stol.
 • Práchovna a zálabská skála, zřícenina pozdně gotické věže (po rekonstrukci)
8.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Po zloději pátral vrtulník

Svatba Andreje Babiše na Čapím hnízdě
13

Děti Babiše se vyvlékají z kauzy Čapí hnízdo. Vymlouvají se na zdraví

Ptejte se on-line basketbalisty Davida Machače

Kolín – Svoji kariéru začínal v Kroměříži, posledních deset let ale hájí barvy Kolína, kde dokonce několik let zastával funkci kapitána a vypracoval se mezi opory týmy. Od nové sezony se stal hrajícím asistentem nového trenéra Pavla Beneše.

Ambulance pohotovosti pro dospělé se přemístí

Kolín – Z důvodu plánovaných stavebních úprav v budově CH – modernizace chirurgické ambulance – v areálu Oblastní nemocnici Kolín bude od 1. února ambulance lékařské pohotovostní služby pro dospělé přemístěna do prostor revmatologické ambulance v budově K.

AKTUALIZOVÁNO

Vyjmutí Čapího hnízda z evropského financování Středočeši nepodpořili

Střední Čechy – Ne, ne – a ještě jednou ne. Takový výsledek přineslo v úterý hlasování členů Výboru Regionální rady Regionu soudržnosti Střední Čechy o třech návrzích na usnesení, z nichž dvě byla sledována s mimořádnou pozorností médií. Týkala se totiž dotace pro multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo. Dotace dlouhodobě spojované s pochybnostmi, podezřením a dohadováním, zda se nynější premiér Andrej Babiš (ANO) a lidé kolem něj v minulosti nedostali k padesátimilionovému příspěvku (1 965 076,55 eura) na budování „farmy“ na Benešovsku podvodem. Věc stále zůstává v šetření pražských kriminalistů.

Vylovení, odbahnění, vysušení a 4,3 promile v krvi: podívejte se na videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 15. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>