Kolín je jedním z míst, na které se dostává mezi prvními. „Jde vlastně o navázání na rekonstrukci svršku ve směru na Záboří, což proběhlo zhruba před pěti lety. Zkrátka se rekonstruuje kolej od místa, kde se tehdy skončilo,“ shrnul Lukáš Landsinger, systémový specialista z odboru řízení provozu a organizování drážní dopravy Generálního ředitelství Českých drah. Letos se podle něho skončí v místech před kolínskou zastávkou. V Kutné Hoře se rekonstrukce dotkne i známého železničního nadjezdu včásti Malín.

Tato výluka, která bude platit do 19. hodiny pátku 25. května, znamená v regionální dopravě razantní změnu. Některé vlaky bude muset nahradit autobusová doprava nebo náhradní soupravy, aby se zmírnilo zpoždění.

Podobná výluka se bude opakovat letos na podzim. Zatím je plánovaná od 27. října do 10. listopadu. Přesný termín ale záleží na postupu prací, které příští týden zahájí.

Kvůli výluce budou vznikat půlhodinová zpoždění vlaků

Od úterního rána bude na čtyři dny vyloučena traťová kolej mezi stanicemi Záboří nad Labem a Kolín.

Dvanáct osobních vlaků denně v úseku Kolín – Záboří nad Labem nahradí autobusy. Předpokládané zpoždění příjezdu náhradní dopravy do Kolína bude asi třicet minut. Tyto osobní vlaky v úseku Kolín – Praha pojedou podle pravidelného jízdního řádu bez čekání na autobusy náhradní dopravy. „No to bude pěkný guláš. Budu z domova vyrazit o hodně dřív,“ obává se komplikací cestující Jiří Bajtler. Pasažéři ve směru od Pardubic, podobně jako on, totiž nebudou stíhat vlaky, na které jsou zvyklí a budou muset použít až ty následující. Tyto vlaky v úseku Pardubice hlavní nádraží – Záboří nad Labem budou navíc vedeny bez vozů první třídy a nebude v nich zařazen vůz pro přepravu cestujících na vozíku se zvedací plošinou. Od náhradní autobusové dopravy pojede zpožděný vlak do Pardubic. I zde se předpokládá ztráta asi půl hodiny. Na tyto zpožděné vlaky nebudou ve stanicích Přelouč a Pardubice čekat přípojné spoje a v Kolíně zase přípoje nepočkají na náhradní autobusovou dopravu. „Toto nebylo možné zajistit, aniž by se rozhodil celý jízdní řád dalším tisícům cestujících,“ odůvodnil Lukáš Landsinger, systémový specialista Českých drah. Náhradní autobusová doprava bude zastavovat v Kolíně a v Záboří před budovou nádraží, ve stanici Kolín – dílny pak v Havlíčkově ulici na zastávce MHD Kablo. Na zastávce Starý Kolín budou autobusy stavět na náměstí na zastávce linkových autobusů.

Které vlaky během výluky nahradí autobusová doprava?Z Kolína doZáboří - pravidelný odjezd v 6.35, 9.21, 12.21, 14.21, 16.25, 18.21. Ze Záboří do Kolína - pravidelný odjezd v 8.22, 11.10, 14.18, 16.16, 17.07, 18.16.