VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muž poradil zákazníkům a musel se pakovat z práce

KOLÍN - S pocitem obrovské křivdy vzpomíná na zaměstnání v kolínském hobbymarketu OBI pětašedesátiletý Rudolf Zrno z Opatovic. Stál u zrodu obchodu, pracoval v něm od jeho otevření v listopadu 2005. Do práce chodil i ve svém volnu – tak ho bavila. Zaměstnavatel jej dokonce čtyřikrát ocenil jako úplně nejlepšího pracovníka měsíce a jako nejlepšího zaměstnance kolínského OBI za rok 2006. Jenže minulý měsíc musel Rudolf Zrno odejít.

27.7.2007 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Miroslav Rendl

„Šikovně se mě zbavili,“ tvrdí bývalý stavbyvedoucí a vášnivý kutil, pro kterého byla práce v OBI spíše koníčkem.

Odškodnění? Velmi těžko…

Satisfakce se bude Rudolf Zrno dožadovat jen velmi obtížně. Podepsal totiž dohodu o ukončení pracovního poměru, přestože tvrdí, že k tomu byl prakticky donucen.

„Zavolali si mě do kanceláře ředitele a předložili mi dohodu. Psychickým nátlakem mě donutili ji podepsat. Hrozili mi paragrafem, podle kterého bych údajně závažně porušil své pracovní povinnosti. Dostal jsem strach. Všechno šlo rychle. Dneska už bych to nepodepsal,“ lituje muž, který medializací svého příběhu chce poukázat na podivné praktiky zaměstnavatelů.

Dobrá rada nad zlato

A co za jeho odchodem stálo? Prý dobrá rada zákazníkům. Rudolf Zrno totiž letos v březnu dvěma starším manželům, kteří měli zájem o dlažbu poškozenou nevhodným skladováním, poradil, ať přijdou do obchodu odpoledne. Poničená dlažba prý bude levnější.

„Měl jsem to už schválené svými nadřízenými. Věděl jsem s jistotou, že zboží bude zlevněno,“ dušuje se bývalý prodavač.

Jeho dobře míněnou radu zákazníkům však slyšely nepovolané uši, které informaci předaly dál. „Vše jsem si uvědomil až později, když jsem podepsal svůj vyhazov. Od března do června k nám totiž přidělili jakéhosi nového kolegu. Jenže jak jsem se později dozvěděl, byl to jen zvenku najatý špion, který prostě na své spolupracovníky donáší. Vždyť to jsou praktiky srovnatelné s dobou před listopadem 1989,“ čílí se Rudolf Zrno, podle kterého nebyl sám, kdo v červnu z OBI odešel. „Žalování toho chlapíka odnesli ještě další tři kolegové. A další, kteří zůstali, byli kázeňsky potrestáni,“ podotkl.

OBI k případu Rudolfa Zrna mlčí

Náš Deník požádal o vyjádření i ředitele kolínského OBI Michala Jurču. Ten však případ odmítl komentovat s odkazem na tiskového mluvčího celé společnosti. Ani tam jsme se však nedočkali vysvětlení.

„Vzhledem k tomu, že rozvázání pracovního poměru dohodou je vždy oboustranná dohoda, k níž mezi panem Rudolfem Zrnem a společností Kutil k. s. došlo, nepokládáme za nutné se k vašemu dotazu vyjadřovat,“ napsala nám elektronickou poštou Zlata Ulrichová, marketingová manažerka OBI.

Rudolf Zrno i přesto na OBI nezanevřel úplně. Pořád jej to do obchodu táhne. A dokonce dochází k tragikomickým situacím. Uvnitř marketu bývalý expert, nyní v roli zákazníka, radí nezkušeným prodavačům. „Leckdy mě požádají o radu,“ řekl Rudolf Zrno. „Jsme rádi, že se občas zastaví,“ přitakává jeden ze zaměstnanců.

Co na to říká právník?

Zaměstnanec, který uzavřel dohodu o rozvázání pracovního poměru, byť se tak stalo po naléhání nebo nátlaku ze strany zaměstnavatele, má dosti omezené možnosti, jak efektivně zpochybnit její platnost. Nový zákoník práce v § 18 sice odkazuje na obecnou úpravu právních úkonu provedenou v občanském zákoníku, která zná celou řadu vad způsobujících neplatnost právního úkonu, problematickým však zůstává jejich prokazování. Důkazní břemeno v případném soudním řízení totiž tíží v tomto směru právě žalobce, tedy zaměstnance.

JUDr. Miloš Holub

Nedalo se tam vydržet, nebyl jsem žádaný

Sedmatřicetiletý Radek Klepal patřil v kolínském OBI k těm nejlepším pracovníkům. Z pozice disponenta povýšil na zástupce ředitele hobbymarketu. Později si jej společnost vytáhla do pražské pobočky na Prosek. Rovněž na post zástupce ředitele. Brzy tam ale skončil. Proč? „Vycítil jsem, že nejsem žádanou osobou. Vázla komunikace, atmosféra byla nesnesitelná. Raději jsem sám odešel,“ říká muž, který se jako jeden z mála námi oslovených bývalých zaměstnanců nestydí za své názory a s rozhovorem souhlasil. „Třeba se alespoň někdo chytí za nos a něco se konečně změní v přístupu k lidem,“ doplňuje.

To se na Proseku opravdu nedalo vydržet?

Opravdu nedalo. Takovéhle pracovní prostředí bych každému přál vyzkoušet.

Rozešli jste se ve zlém?

Ale ne. Kdepak. A netoužím po tom házet na OBI špínu. Přeji jim, ať vytvářejí hodnoty. A kvalitní hodnoty. Všem, kdo touží pracovat pro velkou nadnárodní společnost, přeji, nechť si to vyzkouší v řetězcích na vlastní kůži.

Hovořil jste s bývalým kolegou z kolínského marketu Rudolfem Zrnem? Znáte jeho příběh?

Ano, potkali jsme se. Vše mi vyprávěl.

Co na to říkáte?

Je mi ho líto. Dával práci opravdu všechno. Chodil na krám i ve svém volném čase. Ta práce ho nesmírně bavila.

Proč se ho tedy zbavili tímto způsobem? Byl přece několikrát oceněn jako nejlepší pracovník?

Nebuďte naivní. O tom to není. Můžete být milionkrát za sebou oceněn, ale stačí jediná chyba, byť chybou ani není, jen stačí to, aby kdosi kompetentní vyhodnotil, že za danou věc může ten či onen a opouštíte bránu.

Proč tedy byl podle vás donucen podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru?

Když to přeženu, Ruda a s ním další jeho kolegové byli exemplárně potrestáni. Pro výstrahu ostatním. Jestli to bylo efektivní, to nevím. Co vím ale jistě je, že na školeních manažerů školitelé vtloukají posluchačům do hlavy, že lidé, kteří pracují pod stresem, podávají větší pracovní výkon. A věřte, že tohle jsem si vážně nevymyslel.

Udělal Rudolf Zrno chybu?

Udělal, ale až když podepsal tu dohodu. Kdyby zfalšoval nějaký podpis, tak prosím. To bychom neměli o čem debatovat. Ale on dostal tu slevu schválenou od nadřízeného. Objektivně věděl, že zboží, o které má zákazník zájem, bude levnější. Jednal tedy v jeho zájmu. A jedním ze základních pravidel v OBI je: Vše pro zákazníka. Paradoxní, že?

27.7.2007 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 18 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékař/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, e-mail: benesovapetra@email.cz, , Přijmu zubního lékaře s praxí do zubní ordinace v Kolíně se zkušenostmi z chirurgie, implantologie, ortodoncie a parodontologie. , Odměny z výdělku., Součástí zubní laboratoř., , Zaměstnanecké výhody: stravenky.. Pracoviště: Mudr. naděžda benešová - zubní ordinace, Karoliny Světlé, č.p. 150, 280 02 Kolín 2. Informace: Petra Benešová, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 15 200 Kč

Stavební zámečníci Zámečníci - stavební dělníci. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt:, Jangl Zdeněk, tel.: 608124566, , e-mail: jskschody@volny.cz,, osobně: po předchozí telefonické domluvě., , Náplň práce:, Výroba + montáž malých ok, zábradlí, mříží, schodišťových konstrukcí, plotových dílců a bran., , Požadavky:, Svářecí a řidičský průkaz - výhodou., , Pracovní doba:, Po - pá 7 - 15 hod.. Pracoviště: Jšk-schody , s.r.o., Ovčárecká, č.p. 317, 280 02 Kolín 2. Informace: Zdeněk Jangl, +420 608 124 566.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 13 400 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista a obsluha zemědělských strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13400 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 13. Poznámka: Místo výkonu práce: Tuchoraz a okolí, , První kontakt:, e-mail: ruzickova@sadytuchoraz.cz, , Požadujeme:, - ŘP sk. T nebo E, - znalost průklestu ovocných stromků, - zkušenosti se sklízením ovoce - jablek, - alespoň částečná znalost českého jazyka, - praxe v oboru traktorista, - čistý trestní rejstřík, , Pracovní doba:, z 90% od 7 do 15:30 hod, případně upravena dle počasí.. Pracoviště: Sady tuchoraz spol.s.r.o., 282 01 Český Brod. Informace: Martina Růžičková, +420 602 332 219.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Průvodci, delegáti 13 140 Kč

Průvodci v kulturních zařízeních Sezónní průvodce. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13140 kč, mzda max. 21470 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Pšeničková Radka Mgr., tel.: 734 312 038 po - pá 10 - 16 hod, , e-mail: psenickova@muzeumkolin.cz,, osobně: Karlovo náměstí 8, Kolín, po - pá 10 - 16 hod., , Náplň práce:, Poskytování odborného výkladu a informačního servisu, Obsluha pokladny a prodej zboží, Dozor v areálu a v expozicích, Komunikace s návštěvníky muzea, , Požadavky:, Dokončené středoškolské vzdělání s maturitní zkouškou, Aktivní znalost angličtiny a případně dalšího cizího jazyka výhodou , Kladný a zodpovědný vztah ke kulturnímu dědictví a dobrá orientace ve způsobech prezentace kulturního dědictví, Dobré komunikační a didaktické schopnosti, Příjemné vystupování, Časová flexibilita (práce o víkendech, svátcích apod.), , Nabízíme:, Pracovní poměr v rozsahu 1,0 úvazku, zařazení do 6. - 7. platové třídy dle katalogu prací ve veřejných službách a správě, Místo výkonu práce: Kouřim, Pracovní poměr na dobu určitou: květen - září 2018 , , Přihláška musí obsahovat:, Kontaktní údaje (adresa, telefonické spojení, e-mail), Strukturovaný životopis, Platný výpis z rejstříku trestů, Kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, , Přihlášky včetně veškerých požadovaných příloh, zasílejte v písemné podobě do 13. 4. 2018 na adresu Regionální muzeum v Kolíně, Karlovo náměstí 8, 280 02 Kolín 1.. Pracoviště: Regionální muzeum v kolíně - muzeum lidových staveb v kouřimi, Ruská, č.p. 1, 281 61 Kouřim. Informace: Radka Pšeničková, +420 734 312 038.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
24

Minimálně do konce března se ještě příliš neohřejeme

Závěrečné řeči začaly v úterý u Krajského soudu v Praze v kauze údajných korupčních manipulací se zakázkami Středočeského kraje, kde mezi 11 obžalovanými nejviditelněji vyčnívá někdejší hejtman David Rath.
10

Korunní svědkyně v Rathově kauze účet za přiznávané čachry odmítá

Zloději mají pré: začíná sezona

Střední Čechy – Škodu vyčíslenou na 24 tisíc korun způsobil zatím neznámý pachatel, který se v úterý během noci vloupal do dílny u domu v obci Březová-Oleško na Praze-západ. 

Závěrečné řeči v Rathově kauze: dvojí Ne a jedno Ano

Střední Čechy – Získání zakázek ve veřejných soutěžích bylo férové – a rozhodně bez toho, že by s tím bylo spojeno jakékoli předávání úplatků. V pátek to u Krajského soudu v Praze uvedli souzení manažeři firem dodávajících zdravotnické vybavení Martin Jireš a Jindřich Řehák.

Epidemie je v kraji minulostí, hlásí hygienici

Střední Čechy – Údaje o obětech chřipky nabývají hrozivých hodnot, nicméně příznivou zprávou je, že epidemie se pro obyvatele kraje stala už jen ošklivou vzpomínkou. Páteční vyhodnocení údajů praktických lékařů a pediatrů o počtech pacientů s akutními respiračními onemocněními ukazují na většině území hodnoty hluboko pod hranicí epidemie, za niž se obvykle považuje 1600 onemocnění na sto tisíc obyvatel.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili

Kolínsko - Díky vstřícnosti kolínské porodnice Vám na našich stránkách přinášíme fotografie nejmladších obyvatel Kolínska. Každý týden zajíždíme do kolínské nemocnice a fotíme nově narozená miminka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT