Vrtulník jej přepravil do Prahy do krčské Thomayerovy nemocnice. „Jeho stav je vážný. Lékaři mu zavedli nitrolební čidlo,“ uvedla Dana Jurásková, mluvčí krčské nemocnice.

Chlapec jel bez ochranné přilby se svým vrstevníkem na čtyřkolce jako spolujezdec. Podle očitých svědků se najednou řidič přestal věnovat řízení a narazil do stojícího vozidla. Po nárazu se čtyřkolka několikrát otočila ve vzduchu. „Jednoho z jezdců záchranáři letecky transportovali do Prahy. Řidič si zlomil ruku,“ uvedla Petra Čimová z kolínského policejního ředitelství s tím, že vznikla škoda za 85 tisíc korun.

Naši reportéři na místě nehody zaznamenali i negativní ohlasy na práci zdravotníků. Šeptandou se rychle neslo, že záchranářům zaintubovaný a zajištěný pacient upadl z nosítek.

Šéf kolínské záchranné služby Jiří Franz se však svých kolegů důrazně zastal. „S kritikou naší práce se nesetkávám poprvé. Tentokrát se ale cítíme mimořádně poškozeni. Postup záchranné služby byl naprosto profesionální, počínaje výjezdem, přes zabezpečení pacienta až po součinnost s leteckou záchrannou službou,“ řekl Franz.

Okolnosti středečního výjezdu nám popsal i jeho přímý aktér – vrchní sestra Oblastního střediska Záchranné služby Kolín Kateřina Kesnerová. „Nepřestává mě překvapovat, co si lidi dokáží vymyslet. Místo toho, aby poskytli základní první pomoc, kterou se učí děti už na základní škole, přihlížejí a na záchranáře ještě pokřikují. Při příjezdu na místo jsme mladíka našli v poloze na břiše, v křečích a v péči příslušníků policie. Ostatní lidé se jen dívali. Postiženému jsme poskytli odbornou pomoc, stabilizovali ho, zajistili základní životní funkce a předali letecké záchranné službě. Za rychlou a vysoce profesionální práci nás pochválili z letecké služby a následně i z pražského traumacentra, kam byl mladík přepraven,“ popsala Kesnerová.

Záchranářů se zastal i námi oslovený týnecký policista, který u nehody zasahoval.

Podle našich informací si mladíci krátce před nehodou čtyřkolku půjčili bez souhlasu majitele.