Prostor ale dostaly i regionální kapely jako Dřevěná včela, Lure of Senses nebo Telegraf. Kromě příležitosti vyzkoušet si v jednom ze stanů počítačové hry či posedět v čajovně, využili příchozí i možnost nocování přímo na ostrově, kde se sešlo na půlstovky stanů. „Jezdíme na Natruc pravidelně a ještě nikdy nás to tu nezklamalo. Je to prostě takový prima menší festiválek v příjemném prostředí. A letos jsou tu super kapely,“ řekl Michal Škeřík, který s kamarádkou přijel až z Chomutovska. „Ne, ne, nestanujeme tu, spíme u kamaráda, ale je super, že se tu dá i přespat,“ dodal. „Jasně, že se mi tu líbí. Chci si to tu pořádně užít, podobných akcí v Kolíně zrovna moc není,“ zahlaholil devatenáctiletý Luboš, rozjásaný po vystoupení kapely Horkýže Slíže, a přeskákal kelímky ležící před pódiem. „Malinovku s vodkou,“ poručil si jeden z „hitů fesťáku“ Roman Pokorný. „Zabavili mi u vchodu i minerálku,“ posteskl si po vystání dlouhé fronty u permanentně obleženého stánku s nápoji.

Letošní Natruc trhl rekord návštěvnosti. Počtem příchozích přebil rok 2005, kdy sem zavítalo 3200 lidí. Letošní ročník si nenechalo ujít přes čtyři tisíce návštěvníků.

Festivalu si nemohli nevšimnout obyvatelé okolních domů, a to nejen podle mladých lidí posedávajících v okolí nové lávky či v ulici vedoucí k vlakové zastávce. „Hřímalo to tu dost,“ řekla starší žena bydlící v Pražské ulici. „Byla to prostě ta muzika pro mladé, která nám už nic neříká a hlavně v noci člověk není nadšený, když se to nese Kolínem. Mladí se ale chtějí bavit a je asi lepší, když jdou tancovat pod širé nebe na nějaký podobný koncert, než aby jenom seděli v hospodě. A taky nejsou podobě hlučné akce zas tak často. A koneckonců, moje dcera šla na Kmocháč taky,“ dodala s pochopením. „No, nějak to snad vydržíme. Co naděláme? Když to není každý víkend…“ nechala se slyšet její sousedka.

Nedělní dopoledne zasvětili pořadatelé úklidu, aby Kmochův ostrov zbavili záplavy odpadků a předali areál městu bez poskvrny. „Za chvíli bude ostrov jako ze škatulky,“ poznamenal před koncem úklidu pořadatel Aleš Bureš.

Další ročník festivalu Natruc už by se mohl konat ve zbrusu novém letním amfiteátru, jehož projekt řeší i částečné omezení šíření hluku z areálu ostrova. Zamezit mu zcela ale samozřejmě nedokáže žádný projekt. Během září by se měla radnice dozvědět, zda u ministerstva uspěla s žádostí o dotaci na revitalizaci Kmochova ostrova, v jejíž rámci by měla nová letní scéna vyrůst. Pokud peníze ze státního rozpočtu do Kolína připutují, do konce roku bude nový amfiteátr stát.