V srpnu totiž odstartovala doba lovu řady druhů naší spárkaté zvěře. Myslivci mají políčeno například na srnčí, dančí, ale i na divoká prasata. Může se ale skutečně stát, že si na mušku vezmou právě vás v domění, že se ve křoví pohybuje divočák?

„Myslím si, a říkám to velmi zodpovědně, že tato otázka vůbec nepřipadá v úvahu. Těchto případů, jak vyplývá ze statistik, rapidně ubylo,“ uvedl mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Šilha s tím, že za to vděčí zkvalitnění techniky, ale i silnému mediálnímu tlaku, který na příklady upozorňoval. Návštěvníci přírody by, jak dále Šilha zmínil, neměli být nijak omezováni a nemusí se bát vkročit do lesa v kteroukoli dobu.

Jeleni až po říji

Na základě sčítání počtu zvěře v jarních měsících sestavuje myslivecký hospodář plán lovu a členům rozdělí dle jejich zásluh v rámci společnosti kategorie, jaké mohou lovit.

„Plán lovu je sestavován tak, aby byla populace zvěře zkvalitňována a byla v optimální věkové struktuře. Loví se převážně mladé srnčí, dančí a jelení samci, aby se do říje dostali pouze silní jedinci. Ti se podle daných pravidel v určité míře mohou lovit až po říji,“ vysvětlil Šilha.

Existují však i kategorie, které mohou lovit bez omezení. Sem patří například lišky nebo selata a lončáci divokého prasete. K jejich lovu využívají myslivci právě srpnových jasných nocí. Díky končícím žním je černá zvěř na strništích dobře viditelná i bez měsíčního svitu.

„Volné pokosené plochy nám umožňují dobré pozorování zvěře, její přečtení a provedení kvalifikovaného průběžného odstřelu,“ uvedl člen Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Zbořil.

Na strništích a volných plochách po sklizni řepky a obilovin si můžeme udělat objektivnější obraz o stavu drobné zvěře v honitbě.

„Myslivecký hospodář v průběhu srpna připraví organizaci prvních společných lovů na divoké kachny, vede záznamy mysliveckého hospodaření v honitbě a podle dispozic orgánů státní správy podává hlášení,“ poznamenal Zbořil.

Stát se může vše

„Beze zbytku se možnost, že k incidentu v podobě zásahu člověka střelou dojde, nedá nikdy zcela vyloučit,“ myslí si další myslivec Jaroslav Syrový.