Jedno prodané autorádio týdně
V některých větších městech je tolik bazarů, že byste je ani nemohli spočítat na prstech. Navíc není daleko do Prahy, kde jich je více než tři sta. Tedy dostatek míst, kde mohli zloději ihned prodat takřečené horké zboží, mezi nímž autorádia hrála dominantní roli. Jejich provozovatelé už ovšem rádia neberou tak ochotně jako dřív. Jestliže ještě v nedávné minulosti za jeden přijímač vypláceli od osmi do dvanácti set korun, v současnosti je to většinou pouhá stokoruna. A nanejvýš dvě stovky. „Mám autorádií v regálu asi šedesát – a nedá se říct, že by po nich byla velká poptávka. Ještě tak před dvěma měsíci jsem jich denně prodal sedm až deset. Teď s bídou jedno za týden,“ řekl Deníku majitel jednoho z bazarů. Dodal, že rádia už proto nevykupuje. Podobně se chovají i majitelé některých dalších bazarů. A tak lumpové musejí hledat jiný zdroj bezpracných příjmů.
„Nárůst bankovních loupeží může být do jisté míry způsoben ekonomickým výkyvem v prodeji kradeného zboží. Stokoruna nebo dvě za prodej kradeného rádia je určitě nezajímavá – a pachatelé se proto rozhodli pro riskantnější podnik. Ten jim sice slibuje mnohem vyšší finance, ale taky radikálně vyšší tresty,“ uvedl kriminalista Jan Dvořák ze čtvrtého pražského obvodu, kde už bankovních loupeží řeší několik. Zatím desperáti spravedlnosti unikají, ale podle slov kriminalisty je otázkou času, kdy místo utrácení naloupených peněz budou trávit čas ve vězení. „Jejich troufalost sahá někdy tak daleko, že se už ani nehodlají maskovat. Záznamy z bezpečnostních kamer je nechávají v klidu,“ doplnil známý kriminalista.
Oproti loňskému roku, kdy v Praze za šest měsíců došlo ke dvaceti loupežím, evidují policisté za první půlrok o pět loupeží více. „Ve srovnání s loňskem je způsobená škoda menší, protože když už se podařilo pachatelům peníze odnést, bylo to méně než sto tisíc korun. V některých případech si taky neodnesli ani korunu,“ řekla Deníku policejní mluvčí Eva Brožová.