To samé platí například v Zemědělské obchodní společnosti Kačina. „Zkoušeli jsme žně zahájit ještě o něco dřív, ale obilí bylo přeci jen ještě nevyrovnaně uzrálé,“ dodal ředitel ZOS Kačina Jaroslav Havránek.

První plodinou, která přišla „na řadu“, byl tradičně ozimý ječmen. „Například na pšenici je zatím přece jen brzo,“ dodal ředitel Agra Bohouňovice Jiří Coubal.

Odhadovat výši úrody je podle zemědělců zatím stále předčasné. „Úroda bude zcela určitě suchem ovlivněna, i když konkrétní škody lze zatím odhadnout jen těžko. Některé porosty jsou poškozené už teď,“ uvedl však už dříve ředitel společnosti Agro Podlesí Červené Janovice Antonín Šárovec.

Žně letos začaly o čtrnáct dní dříve než v loňském roce

Letošní teplá zima se promítla i do načasování žní. Ty na většině území začaly zhruba o čtrnáct dní dříve než v loňském roce. První plodinou, která se začala sklízet, je tradičně ozimý ječmen. „Vloni jsme začali sklízet 13. července, tedy o čtrnáct dní později než letos,“ potvrdil vedoucí rostlinné výroby společnosti ZAS Bečváry Václav Nedvěd.

To v Zemědělské obchodní společnosti Kačina začali se sklizní „naostro“ až o uplynulém víkendu. „Zkoušeli jsme to už dříve, ale ukázalo se, že obilí je nerovnoměrně uzrálé a že to ještě nejde,“ podotkl ředitel společnosti Jaroslav Havránek. Ozimý ječmen však už mají sklizený i zde. „Na pšenici je ještě brzo,“ myslí si Jiří Coubal, ředitel společnosti Agro Bohouňovice, která se sklizní začala dokonce o tři týdny dříve.

K očekávané výši úrody se zemědělci vyjadřují tak, že bude negativně poznamenaná především suchem. Nebude se však patrně jednat o příliš dramatický propad. „Srážky se nakonec dostavily, takže rostliny tu potřebnou vláhu mají,“ říká rolník Robert Hoffmann. Určité ztráty se ale očekávat dají. „Nejhůř na tom budou asi obiloviny. Čerpají totiž vláhu z povrchové vrstvy, kde té vláhy bylo nejméně,“ myslí si Václav Nedvěd. „Ale nějak černě bych to neviděl,“ dodal. Podle černějších jarních předpovědí měly být suchem poznamenány především jarní plodiny jako je ječmen, pšenice jarní či cukrovka. Té se však podle novějších zpráv ztráty nedotknou.