Základním předpokladem pro doplňování družstva dospělých vlastními odchovanci byl postup dorostenců a juniorů do ligové soutěže, kde oba kolektivy hrají v současnosti důstojnou roli. Dokladem správnosti této cesty je skutečnost, že se v letošním roce začali objevovat první odchovanci klubu v kádru družstva dospělých (Procházka, Mejzr, Kubát, Hutla a další).

Systém výchovy mladých hokejistů je organizován ve sportovních třídách při 4. ZŠ, kde je do učebních plánů začleněna i hokejová výuka. Tyto třídy jsou zaštítěny smlouvou o spolupráci mezi ČSLH, MÚ Kolín, 4. ZŠ a TJ SC Kolín. Po ukončení základní školní docházky následuje přechod do dorostenecké a juniorské kategorie a celý proces končí přechodem do dospělého hokeje.

První krůčky absolvují mladí hokejisté už v předškolním věku v nultém ročníku. V 1. – 3. třídě se potom naučí základy bruslení a absolvují své první turnaje v minihokeji. Ve 4. a 5. třídě už hrají kolínští hokejisté jednu ze 4 skupin nejvyšší soutěže v ČR. V letošním roce žáci 4. třídy skončili ve skupině druzí, 5. třídy postoupily do finále mistrovství ČR a obsadily 8. místo. Hráči 6.-9. třídy působí v A skupině žákovské ligy ČR (spolu např. se Slavií, Kladnem, Českými Budějovicemi a dalšími) a umístili se na 6. místě (7. třída), 8. místě (6. a 8. třída) a 9. místě (9. třída), což znamená, že po přechodu do této preferované skupiny obstáli se ctí.

Dorostenecký tým startoval v B skupině dorostenecké ligy, a i když po Vánocích byli starší hráči přeřazeni do juniorské kategorie, vybojovalo družstvo 5. místo. Junioři jako nováček B skupiny juniorské ligy skončili na vynikajícím 3. místě dva body za vítězem a jen na skóre nepostoupili do kvalifikace o extraligu. Družstvo mužů po letech postoupilo z osmého místa do nadstavbové soutěže 2. ligy. Letos jsou plány ještě smělejší.