Po válce, v roce 1948, byla činnost SPARTY jako subjektu ukončena zákonem a klub byl převeden jako oddíl do Sokola. Později zákonné úpravy začlenily oddíl do odborové tělovýchovy DOS Koramo a poté musel převzít název JISKRA podle oboru.

V roce 1990 došlo k osamostatnění fotbalového oddílu a návratu k původnímu názvu SK SPARTA. Po sportovní stránce se klub pomalu posouval do vyšších soutěží. V roce 1991 postoupila Sparta z oblastního přeboru do divize C, kde nakonec strávila osm sezon (1991-92: 12. místo; 1992-93: 15. místo; 1993-94: 14. místo).

Od sezony 1995-96 převedla SK SPARTA Kolín svá fotbalová práva na dceřinnou společnost SK SPARTA Kolín s.r.o. (od roku 1996 FK MOGUL Kolín s.r.o.) s úkolem stabilizovat mužstvo a postoupit do ČFL, což se podařilo v sezoně 1998-99, když ekonomické zázemí klubu vytvořila akciová společnost KORAMO, která byla majoritním společníkem FK MOGUL. Postup do ČFL se stal největším úspěchem kolínského fotbalu v novodobé historii a po dvou velmi úspěšných sezonách postoupil klub v sezoně 2000-2001 do II. ligy.

Ta se v Kolíně hrála naposledy před úctyhodnými 22 lety. Poté se klub na jaře 2001 dostal do finančních potíží. Po sestupu z druhé ligy své úsilí zaměřil na budování kvalitního mužstva mužů na úrovni ČFL a zejména na mládež.

Následující ročník mistrovské soutěže ČFL byl pro A-mužstvo mužů velkým poučením, neboť špatnými výkony na domácím hřišti ztratilo bodový náskok z podzimní části a až do závěru muselo bojovat o udržení v ČFL a po infarktovém závěru, kdy bylo ohroženo sestupem 9 mužstev, mu zůstal „černý Petr“ a mužstvo sestoupilo do divize.

V soutěžním ročníku 2005/2006 tým usiloval o návrat do ČFL, aby zúročil výborné podmínky, které klub vytváří. A-mužstvo bylo po podzimní části na druhém místě se ztrátou 3 bodů na Velim a po úspěšné jarní části postoupilo s náskokem 12 bodů.

B-mužstvo mužů bylo utvořeno v roce 2004 s tím, že má za úkol postoupit postupně do I.A třídy a plnit účel přechodu talentovaných hráčů z dorostu do mužské kategorie. A-mužstvo dorostu, které má v rámci sportovního centra mládeže velice dobré zázemí, postoupilo v loňské sezoně do České ligy, což je druhá nejvyšší soutěž v republice. Předpokládá se, že i žáci budou pokračovat ve výborných výsledcích a v krátké době se zúročí činnost sportovních tříd na 5. ZŠ v Kolíně.

Úspěšná činnost klubu je podmíněna zajištěním potřebného ekonomického zázemí, kde významnou roli hraje město Kolín.

Statutárním orgánem je představenstvo společnosti ve složení JUDr.Zdeněk Hervert – předseda, Pavel Paseka – místopředseda a členové MUDr. Eva Matějková, Ing. Jiří Heincl a Jan Meszároš.

Kontrolním orgánem je dozorčí rada ve složení Čestmír Kaura – předseda , Mgr. Jiří Krumich - místopředseda a členové Ing. Josef Martin, Martin Záboj, Miloš Holoubek a Milan Dudáš. Jediným akcionářem akciové společnosti je SK SPARTA Kolín.

 

Seriál o sportovních klubech na Kolínsku

Kolínský okres sdružuje spoustu sportovních klubů a oddílů. Naše redakce se proto rozhodla zmapovat všechna odvětví a postupně je našim čtenářům přiblížit. Takto budeme činit každý týden. Příště vyjde článek o hokejovém klubu SC Kolín.