VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kutnohoráci si stojí za vojáky

KUTNÁ HORA - Armádním úsporám by měl návrhu ministryně obrany padnout za oběť i 152. záchranný prapor v Kutné Hoře. „Lidé jsou nervózní, ale nemáme oficiální informace, které bychom mohli sdělovat našim zaměstnancům nebo prostřednictvím médií,“ uvedl k celé věci velitel kutnohorského praporu Michal Tivodar a zdůraznil, že jde o pracovní jednání, ke kterým by do konce měsíce měla zaujmout stanovisko vláda.

18.9.2007
SDÍLEJ:

Pomáhali při povodních v roce 2002 v Praze.Foto: DENÍK/Archiv

Případné zrušení, které záměr navrhuje, vadí i veřejnosti. „Byla by to škoda,“ podotkla Kutnohoračka Helena Nováková. Mnohem jasnější názor má i šéf kutnohorské radnice. „Spolupráce s praporem byla vždy špičková,“ zdůraznil starosta Ivo Šalátek. V rámci pravidelných cvičení pomáhali nejen Kutné Hoře, ale i okolním obcím. Zanedbatelná není ani lokalizace kasáren v Kutné Hoře z hlediska trhu práce. „Je to minimálně tři sta míst,“ podotkl starosta Ivo Šalátek s tím, že při odchodu vojáků přijde město i o ekonomický přínos spojený s jejich životem v lokalitě.

 

 

Jaký je váš názor na avizované zrušení vojenského záchranného praporu v Kutné Hoře?

Tereza Mocková, 22 let, studentka

Vzhledem k jejich spolupráci a pomoci při katastrofách bych útvar zachovala.

Ladislav Sůva, 58 let, dělník

Nerušil bych je. Pomáhali při katastrofách. Přibude tím další starost městu.

Alena Bobková, 57 let, invalidní důchodce

Myslím, že je úplně zbytečný, nejsem proti, že ho ruší.

Jana Buňková, 62 let, důchodce

Nemuseli by je rušit, takovéhle věci by měly ve městě zůstat.

Antonín Hrabáček, 47 let, státní zaměstnanec

Tuto věc považuji za zoufalost vlády. Je to nekompetentnost.

 

Pomáhají obyvatelstvu při kalamitách a neštěstích

Posláním kutnohorského praporu je plnění humanitárních úkolů civilní ochrany při živelných pohromách, požárech, průmyslových a ekologických haváriích a jiných závažných situacích ohrožujících životy a zdraví osob, značné majetkové hodnoty nebo životní prostředí.

Z poslední doby můžeme vzpomenout pomoc právě těchto vojáků na Ústeckoorlicku při likvidaci chovů drůbeže na Ústeckoorlicku, protipovodňové práce vloni na Mělnicku nebo pomoc při zabezpečení potřeb obyvatel vyhořelého domu v kutnohorské ulici Sportovců v roce 2005. „Postavili tam stany, vybavili lůžkovinami, nádobím, lidem poskytli oblečení. Zafungovalo to velmi rychle,“ poznamenal starosta Ivo Šalátek. Přitom vojáci jsou jednou z aktivních složek integrovaného záchranného systému. „S nasazením těchto sil se přitom počítá v krizovém plánu kraje a potřebnost těchto jednotek se ukázala i při povodních před pěti lety,“ sdělil hejtman Středočeského kraje Petr Bendl s tím, že oficiální informaci z ministerstva ještě neobdržel.

Právě proto, že své poslání vojáci opakovaně naplňují, tak si i zástupci menších samosprávných celků uvědomují jejich význam. „Budu chtít vědět, jak bude pokryta tato oblast. Zajímalo by mě, čím to bude případně nahrazeno v rámci integrovaného systému,“ zmínil starosta Ivo Šalátek variantu, že by kutnohorský záchranný prapor byl skutečně rozpuštěn. „Pokud dojde k úspoře, tak je potřeba s lidmi i materiálem zacházet citlivě. Viděl bych, že by ty primární jednotky byly posíleny personálně, ale i materiálem,“ dodal starosta s tím, že by technika zůstala v rezervě.

A lidé nejsou ke zrušení lhostejní. „Myslím, že je to škoda. Lidé budou bez práce a město bude bez záchranného praporu,“ Ludmila Truhlářová.

V pátek 21. září přijede na návštěvu 152. záchranného praporu hejtman Středočeského kraje Petr Bendl.

Zásahy 1994 – 2007

Počet zásahů - 203
Doba zásahu v hodinách - 48 472
Počet nasazených osob - 3 008
Počet nasazené techniky - 723
Počet ujetých (km) - 470 338
Počet odpracovaných Mh - 8 043
Přepraveno materiálu (t.) - 15 211
Celkové náklady (Kč) - 11 677 980

Pozn.: poslední dvě položky sledovány až od 1.1.2001
Zdroj: údaje praporu

Výběr z akcí na Kutnohorsku

1998 – likvidace požár sadu v Kutné Hoře, Karlov
2004 – likvidace požáru stáje, Miskovice
2005 – stavba ubytovacích zařízení pro 22 osob po požáru, Kutná Hora
2006 – dodávka pitné vody, Vrdy, asanace stavby Domova seniorů, Samopše

Zdroj: zpráva 152. záchranného praporu

18.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Basketbalista Kolína David Machač

Ptali jste se on-line basketbalisty Davida Machače

Ilustrační foto.

Velmi silný vítr pokácel desítky stromů

Kampaň Zemana začala útokem na „vítače Drahoše“

/INFOGRAFIKA/ Až doteď to byly hlavně různé lži šířené anonymy na internetu. Nyní se však ostrá kampaň rozšiřuje formou inzerce i na stránky novin a billboardů.  Spolek Přátelé Miloše Zemana oficiálně zadal plošné inzeráty s heslem „Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše!“

Ani skvělá pověst restaurace nic nezaručuje, varují hygienici

Střední Čechy – Trus hlodavců, poletující nebo hemžící se hmyz, špína, kam se člověk podívá, nepořádek, na které je i sprosté slovo slabé, nebo jídlo uložené tak, že by se ho jeden štítil jen dotknout; natož vzít do úst.

Kolíňáci volají po demolici zdevastovaného domu

Kolín /FOTOGALERIE/ – Školská ulice je už notnou dobu ostudou města, jako kdyby ani nepatřila v upravenému centru. A přitom do něj vede, navíc směrem od autobusového a vlakového nádraží. Kultivace Školské ulice a řešení vybydleného, zničeného, poměrně velkého městského objektu bylo i jedním z podnětů, které Kolíňáci vhodili do bedny přání tradičně umístěné pod vánočním stromem na Karlově náměstí. „Přímo žádají demolici tohoto domu,“ potvrdil starosta Vít Rakušan.

Vylekaný chmaták a rosomáci pobláznění sněhem: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 17. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>