Případné zrušení, které záměr navrhuje, vadí i veřejnosti. „Byla by to škoda,“ podotkla Kutnohoračka Helena Nováková. Mnohem jasnější názor má i šéf kutnohorské radnice. „Spolupráce s praporem byla vždy špičková,“ zdůraznil starosta Ivo Šalátek. V rámci pravidelných cvičení pomáhali nejen Kutné Hoře, ale i okolním obcím. Zanedbatelná není ani lokalizace kasáren v Kutné Hoře z hlediska trhu práce. „Je to minimálně tři sta míst,“ podotkl starosta Ivo Šalátek s tím, že při odchodu vojáků přijde město i o ekonomický přínos spojený s jejich životem v lokalitě.

 

 

Jaký je váš názor na avizované zrušení vojenského záchranného praporu v Kutné Hoře?

Tereza Mocková, 22 let, studentka

Vzhledem k jejich spolupráci a pomoci při katastrofách bych útvar zachovala.

Ladislav Sůva, 58 let, dělník

Nerušil bych je. Pomáhali při katastrofách. Přibude tím další starost městu.

Alena Bobková, 57 let, invalidní důchodce

Myslím, že je úplně zbytečný, nejsem proti, že ho ruší.

Jana Buňková, 62 let, důchodce

Nemuseli by je rušit, takovéhle věci by měly ve městě zůstat.

Antonín Hrabáček, 47 let, státní zaměstnanec

Tuto věc považuji za zoufalost vlády. Je to nekompetentnost.

 

Pomáhají obyvatelstvu při kalamitách a neštěstích

close zoom_in Posláním kutnohorského praporu je plnění humanitárních úkolů civilní ochrany při živelných pohromách, požárech, průmyslových a ekologických haváriích a jiných závažných situacích ohrožujících životy a zdraví osob, značné majetkové hodnoty nebo životní prostředí.

Z poslední doby můžeme vzpomenout pomoc právě těchto vojáků na Ústeckoorlicku při likvidaci chovů drůbeže na Ústeckoorlicku, protipovodňové práce vloni na Mělnicku nebo pomoc při zabezpečení potřeb obyvatel vyhořelého domu v kutnohorské ulici Sportovců v roce 2005. „Postavili tam stany, vybavili lůžkovinami, nádobím, lidem poskytli oblečení. Zafungovalo to velmi rychle,“ poznamenal starosta Ivo Šalátek. Přitom vojáci jsou jednou z aktivních složek integrovaného záchranného systému. „S nasazením těchto sil se přitom počítá v krizovém plánu kraje a potřebnost těchto jednotek se ukázala i při povodních před pěti lety,“ sdělil hejtman Středočeského kraje Petr Bendl s tím, že oficiální informaci z ministerstva ještě neobdržel.

Právě proto, že své poslání vojáci opakovaně naplňují, tak si i zástupci menších samosprávných celků uvědomují jejich význam. „Budu chtít vědět, jak bude pokryta tato oblast. Zajímalo by mě, čím to bude případně nahrazeno v rámci integrovaného systému,“ zmínil starosta Ivo Šalátek variantu, že by kutnohorský záchranný prapor byl skutečně rozpuštěn. „Pokud dojde k úspoře, tak je potřeba s lidmi i materiálem zacházet citlivě. Viděl bych, že by ty primární jednotky byly posíleny personálně, ale i materiálem,“ dodal starosta s tím, že by technika zůstala v rezervě.

A lidé nejsou ke zrušení lhostejní. „Myslím, že je to škoda. Lidé budou bez práce a město bude bez záchranného praporu,“ Ludmila Truhlářová.

V pátek 21. září přijede na návštěvu 152. záchranného praporu hejtman Středočeského kraje Petr Bendl.

Zásahy 1994 – 2007

Počet zásahů - 203
Doba zásahu v hodinách - 48 472
Počet nasazených osob - 3 008
Počet nasazené techniky - 723
Počet ujetých (km) - 470 338
Počet odpracovaných Mh - 8 043
Přepraveno materiálu (t.) - 15 211
Celkové náklady (Kč) - 11 677 980

Pozn.: poslední dvě položky sledovány až od 1.1.2001
Zdroj: údaje praporu

Výběr z akcí na Kutnohorsku

1998 – likvidace požár sadu v Kutné Hoře, Karlov
2004 – likvidace požáru stáje, Miskovice
2005 – stavba ubytovacích zařízení pro 22 osob po požáru, Kutná Hora
2006 – dodávka pitné vody, Vrdy, asanace stavby Domova seniorů, Samopše

Zdroj: zpráva 152. záchranného praporu