VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kutnohorské gymnázium se zbavilo dalších učitelů

KUTNÁ HORA - Kutnohorské Gymnázium Jiřího Ortena opustila k poslednímu červnu letošního roku pětice učitelů. Jde o další várku hromadného odchodu pedagogů z jedné z nejlepších středních škol v republice v průběhu posledních dvou let.

10.8.2007 1
SDÍLEJ:

Vladimír Císař (vlevo), Vladislav Slavíček (vpravo).Foto: DENÍK/Tereza Hölzlová

Jde o akt msty, tvrdí učitelé

Učitelé, kterým ředitel Vladislav Slavíček nenabídl prodloužení pracovní smlouvy, anebo je prý psychickým nátlakem donutil podat výpověď, se domnívají, že jde o akt msty. „Nejsme k němu loajální. Jde o trest za to, že se nestydíme veřejně říci svůj názor,“ řekl například Vladimír Císař, vyučující se sedmnáctiletou praxí, který neváhal poměry na škole přirovnat k období komunistické normalizace. „Loajalita ke škole je důležitější než morálka. Nepohodlní lidé jsou zatlačováni,“ přidala se Monika Mikulincová. Ani ona se v září v Kutné Hoře se studenty nepotká.

Ředitel: Je to interní věc školy

Ředitel gymnázia a kutnohorský zastupitel Vladislav Slavíček (ODS) se k personálním otázkám na škole odmítl vyjádřit s tím, že jde o interní záležitost. „Pokud by měl někdo pochybnosti o dodržování zákonných či etických norem chování na gymnáziu Jiřího Ortena, nechť se obrátí na nadřízené orgány nebo na Českou školní inspekci,“ řekl Slavíček.

Kraj: Slavíček má naši důvěru

Za ředitele se postavil středočeský krajský úřad coby zřizovatel školy. „Pod vedením ředitele Slavíčka si gymnázium vede znamenitě nejen v rámci kraje, ale i v rámci celé České republiky. Má tedy naši plnou důvěru,“ uvedl mluvčí kraje Martin Kupka, který připustil, že i skvělé výsledky školy a jejích absolventů nevylučují možné problémy uvnitř pedagogického sboru. „Jde o práci s lidmi a to je vždy složité,“ dodal. Kupka zároveň zdůraznil, že pokud by kdokoliv z pedagogického sboru adresoval ke zřizovateli stížnost, kompetentní lidé by se jí neprodleně zabývali.

Libor Vacek z České školní inspekce míní, že pokud na škole panuje napjatá atmosféra, dříve nebo později se to projeví bez ohledu na současné skvělé výsledky. „Destrukce mezilidských vztahů je ale postupná. K prudkému zlomu nedojde,“ uvedl Vacek.

Učitel: Na gymnáziu to připomínalo normalizaci

Ovládla kutnohorské gymnázium Jiřího Ortena vláda vyvolených, kteří musí na slovo poslechnout ředitele Vladislava Slavíčka? Co se na škole děje? „Řada z kantorů pocítila změnu,“ říká jeden z těch, kteří školu opustili. „Už nemělo cenu dál bojovat a zbytečně plýtvat energií,“ sdělil Vladimír Císař, který dal k poslednímu červnu výpověď. A s naším Deníkem si byl ochoten o poměrech na škole otevřeně promluvit.

Proč o tom chcete mluvit veřejně, když vedení školy považuje situaci za interní?
Protože to není interní záležitost. Gymnázium je věc veřejná. A také patří do života Kutné Hory. Je pravda, že školu opustilo během roku a půl deset učitelů. Opustili školu, která je v rámci regionu i republiky prestižní. To zřejmě nemá mezi současnými českými gymnázii obdoby. Nemám sice právo mluvit za ostatní, ale troufám si odhadnout, že všichni a nebo alespoň většina z nich by zde učila dál, kdyby byly podmínky pro jejich práci dobré. Jenže ony se v poslední době změnily.

V čem?
Hodně o tom přemýšlím a mohu se přirozeně mýlit. A také důvody odchodu nejsou a ani nemohou být u všech odcházejících zcela totožné. Příběh každého z nás s v něčem odlišuje, každý to také vnímáme jinak. Ale přesto se domnívám, že podstatnou roli zde hraje atmosféra, která na gymnáziu vznikla. Zcela chápu, že někteří kolegové to vidí opačně, ale podle mne je zde tolik podobností s obdobím normalizace, že z toho mrazí.

Můžete to upřesnit?
Uvědomuji si, že řídit tak velkou školu není jednoduché. Ale podle mě vedení zvolilo v poslední době ten nejméně šťastný způsob. Způsob, o kterém jsme doufali, že patří do minulosti – totiž směsici populistického podbízení na jedné straně a mocenského nátlaku na straně druhé. Podle všeho je vedeno představou, že dobrý pedagogický kolektiv musí být především loajální k vedení. Samotná kvalita pedagogické práce jako by přestávala být důležitá. Kritika se považuje za projev neloajality (s tímto výrazem opravdu vedení při pohovorech s učiteli operuje - přitom je dávno známo, že právě kritik může být tím, komu na věci opravdu záleží, zatímco univerzální „kejval“ může jen předstírat). Ale právě na této bázi začal být sbor dělen. A vztah ke skupině „loajální“ a „neloajální“ se pochopitelně lišil. Řekněte: vzala byste zkušené učitelce francouzštiny, která má obdivuhodné výsledky a které se daří studenty pro tento jazyk získávat, právě hodiny francouzštiny a dala jí, snad naschvál, hodiny češtiny? A tak začala na škole vznikat atmosféra strachu. Učitelé se začali bát vyjadřovat své kritické názory, aby nezačali být řazeni k „těm druhým“. Sledovalo se, kdo se s kým baví, kdo vedle koho sedí na schůzi či u oběda. Řeklo by se obezřetnost… Ale jestliže se nastoupí tato cesta, je logické, že musí následovat kroky další. Objeví se snaha se těch neloajálních zbavit. Školu si přece rozvracet nedáme.

Jak se tato snaha projevuje?
Pravomoc vedoucího bohužel nabízí velké možnosti. Tak třeba tím, že se neprodlouží smlouva na dobu určitou. Co na tom, že mladá učitelka učí dobře a studenti ji mají rádi. Je označena za neperspektivní. A nebo se různými „legálními“ prostředky učiteli znepříjemní práce natolik, že dojde k přesvědčení, že nemá cenu vzdorovat a že je to plýtvání životní energií a časem. Bohužel, zdá se mi, k tomu všemu bylo zneužito i zavádění nové školské reformy.

Je podle vás výuka na gymnáziu nekvalitní?
To bych vůbec nechtěl tvrdit. Jsem přesvědčen, že na gymnáziu zůstává řada učitelů, kteří učí poctivě a kvalitně. A myslím, že to studenti poznají. Ale podle mě se to spíš odvíjí od osobních kvalit těchto učitelů a také od dobrých tradic školy. O pozitivním vlivu různých “jurodivých“ projektů mám spíš pochybnosti.

Kdy problém na gymnáziu vznikl?
Myslím, že v 90. letech i pár let poté šla škola dobrou cestou a sklízela zasloužené uznání. To, o čem mluvím, je záležitostí posledních tří nebo čtyř let.

Jste čtvrtým pedagogem, který opouští svou třídu těsně před maturitou. Co vás přimělo k takovému odchodu?
Dlouho jsem sám sebe přesvědčoval, že budu moci, navzdory okolnostem, o kterých jsem mluvil, dál fungovat, dál dělat svou práci. Že energii budu čerpat z toho, co mě baví – ze studentského divadla, z besed se známými osobnostmi a tak dále. Ale nešlo to. Každou chvíli se objevilo něco, co jsem musel „skousnout“. A tak člověk musel vážit : na jedné misce byla například moje třída, kterou jsem měl rád a která je šikovná, dále tam patřilo vyučování, které mne, snad pod tíhou ubíhajícího času, bavilo stále víc. A také různé aktivity. Ale na té druhé misce toho bylo stále víc. Příklad: Nechci ze sebe v tomto sporu dělat andílka, ale třeba starat se o chod školní galerie mě moc bavilo. Koneckonců sto deset výstav se ani jinak udělat nedá. A letos mi nový pan zástupce Posselt oznámil, že mi bude galerie příští rok odňata, protože „ s ní má vedení jiné plány“. Objektivní důvod nebyl.

Na gymnázium nastoupila teprve před rokem. Přesto odchází jako neperspektivní. Monika Mikulincová, učitelka francouzštiny, je jednou ztěch, které získaly nálepku nepohodlný, nepohodlná…

Vraťme se ale na začátek. Jak jste místo získala?
Odpověděla jsem na inzerát ohledně profesora francouzštiny. Škola se mi líbila, udělala na mě dobrý dojem.

Za jakých podmínek jste nastupovala?
Slíbili mi smlouvu na dobu neurčitou, ale při podpisu mi řekli, že jedné z kolegyň, co je na mateřské dovolené, by se to nelíbilo. Byla mi dána smlouva na dobu určitou, na jeden rok, s tím, že můžu kdykoliv přijít, aby se prodloužila. Nepřišlo mi to nijak zvláštní, ba naopak.

V průběhu roku ale musel nastat problém, když odcházíte. Kdy se co a jak změnilo?
Na začátku bylo vše dobré, ale jak říkáte, změnilo se to. První okamžiky zlomu nastaly v lednu. Jednalo se o školení. Vedení řeklo, že mě na něj pustí, když zůstanu. To mě překvapilo, protože někteří jiní takovou podmínku neměli. Domluvili jsme se, že se rozhodnu do konce března. Panu řediteli jsem řekla, že kdybych našla místo na Moravě, odkud pocházím, vrátím se tam. Nechtěla jsem lhát a předstírat, že tu zůstanu, a pak odejít. Ale už vlednu jsem byla rozhodnutá, že asi zůstanu i přes atmosféru, která nebyla příznivá. Zásadní zlom nastal v březnu. Pan profesor Císař vložil na web školy článek, ve kterém reagoval na proslov ředitele Slavíčka na plese víceleté třídy. Na poradě dostali kantoři otázku, zda se distancují od tohoto článku. Já se zdržela hlasování a bylo mi vyčteno, že se o tom bavím s žáky. Vedení se totiž doneslo, že jsem se o tom otevřeně bavila se studenty a řekla jim, že s článkem souhlasím. Od té doby jsem nebyla pro vedení perspektivní a den po poradě se na webu školy objevil inzerát, že se hledá nový kantor francouzštiny.

Jaké jsou tedy důvody odchodu?
Nebyla mi prodloužena smlouva, protože jsem neperspektivní a neloajální. A to i přesto, že jsme spolu s kolegyněmi a kolegou vytvořili vynikající pracovní tým a výsledky naší práce byly výborné. Mimochodem celý tento tým byl rozprášen. Kolegyni Roudné byly vzaty téměř všechny hodiny francouzštiny a bude učit hlavně češtinu, ačkoli odvedla vynikající práci na poli francouzštiny. Celý “Francouzský rok“ byl oceněn Francouzským institutem a ambasádou. Velmi si naší práce cenili, ale bohužel neměli tu moc, aby nám pomohli. Pan ředitel mi také začal vytýkat nedostatečné vzdělání.

A měl v tomto ohledu pravdu?
Mám vystudované učitelství na druhý stupeň základní školy. A to věděl, když mě přijímal. Říkal, že to vůbec nevadí. Přijímal mne na základě toho, že jsem byla dva roky ve Francii a mám mezinárodní diplomy DELF a DALF. A vzdělání jsem byla ochotna si kdykoliv dodělat. A nicméně, nejsem sama, kdo nemá vzdělání na předměty, které učí.

Můj další dotaz směřuje k petici. Byla totiž sepsána petice za setrvání vaší osoby na škole. Podepsalo ji kolem stovky studentů. Jak byla vedením školy přijata?
Autoři petice byli označeni za zmanipulované puberťáky. Škola se pořád prezentuje jako demokratická, a když se studenti demokraticky projevili, tak se to smetlo ze stolu.

A na závěr, co budete dělat dál?
Odcházím do Prahy a budu nadále v sektoru školství. Francouzský institut celý rok sledoval mou práci na gymnáziu a na základě toho mi nabídl další spolupráci. Nechci, ale aby se můj odchod prezentoval jako „odchod za lepším.“

10.8.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 22 000 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Elektrikáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Bartheldy Monika Bc., e-mail: prace@jon.cz, , Požadavky:, Vyhláška 50/1978 Sb. , Praxe v oboru., Znalost práce na PC., Řidičské oprávnění sk. B., Pečlivost, spolehlivost, zodpovědnost., , Nabízíme:, Motivující finanční ohodnocení., Místo výkonu práce Kolín, Nástup možný ihned., , Pracovní doba: 8 - 17 hod., , Zaměstnanecké benefity: , Mobilní telefon, připojení k internetu a TV a další.. Pracoviště: Jon.cz s.r.o. - kolín, Na Pobřeží, č.p. 108, 280 02 Kolín 2. Informace: Monika Bartheldy, +420 725 314 314.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 13 400 Kč

Úředníci ve výrobě Úředník/ce ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13400 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, e-mail: ruzickova@sadytuchoraz.cz, , Náplň práce: spojka mezi vedoucím a skupinou zaměstnanců - zapisuje výkony, vede docházku, chodí s nimi i do terénu., , Požadujeme:, - řidičský průkaz sk. B, - znalost PC World, Excel, - alespoň částečná znalost českého jazyka, - čistý trestní rejstřík, - praxe v oboru výhodou., , Pracovní doba:, z 90% od 7 do 15:30 hod, případně upravena dle počasí., , , , , , , , Náplň práce: spojka mezi vedoucím a skupinou zaměstnanců - zapisuje výkony, vede docházku, chodí s nimi i do terénu.. Pracoviště: Sady tuchoraz spol.s.r.o., 282 01 Český Brod. Informace: Martina Růžičková, +420 602 332 219.

Gastronomie - Gastronomie Šéfkuchař 38 000 Kč

Ostatní šéfkuchaři Šéfkuchaři. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 38000 kč, mzda max. 40500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Baarová Eva, tel.: 739 632 784, pracovní dny 9 - 17:30 hod,, e-mail: baarova@perfectcanteen.cz., , Jedná se o zavedený provoz se spokojenými strávníky. Hledáme spolehlivého šéfa, který má plné zuby stresu v komerční restauraci a dá přesnost poctivé a pohodové gastronomii v moderně vybavené kuchyni., , Požadavky:, vyučení v oboru a 4 roky praxe, organizační a managerské schopnosti, znalost práce s recepturami , znalost HACCP a dobré pracovní návyky, smysl pro týmovou spolupráci, zodpovědný přístup k práci, samostatnost a pečlivost, , Pracovní náplň:, tvorba týdenních menu v restauraci společného stravování, objednávky surovin a plánování skladových zásob, příprava pokrmů teplé kuchyně , zodpovědnost za jednoduchou administrativu související s provozem, řízení práce malého pracovního týmu (2 spolupracovníci), , Nabídka: , práci s férovou pracovní smlouvu na dobu neurčitou, přesčasy propláceny v plné výši , skutečná dovolená (zajišťujeme záskok), ranní směny (od 6:00 do 14:30), zázemí fungující společnosti; firemní benefity; firemní vzdělávání. Pracoviště: Perfect canteen lonza biotec kouřim, Okružní, č.p. 134, 281 61 Kouřim. Informace: Eva Baarová, +420 739 632 784.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 16 500 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče Pracovníci v sociálních službách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt:, Hanzálková Daniela DiS, tel.: 702 121 057, 8 - 12 hod,, e-mail: vrchni.sestra@mszs.cz,, osobně: Nad Zastávkou 64, Kolín 2, mezi 8 - 12 hod., , Vhodné i pro OZZ., , Náplň práce:, Přímá péče o klienty - koupání, oblékání, pomoc s jídlem atd..., , Požadavky:, Čistý trestní rejstřík., , Pracovní doba:, 7 - 19 hod., , Zaměstnanecké výhody:, Bonusy z FKSP (např. příspěvek na obědy, příspěvek na penzijní připojištění atd...), , Plat je určen tarify podle odpracovaných let.. Pracoviště: Městské sociální a zdravotní služby, Nad Zastávkou, č.p. 64, 280 02 Kolín 2. Informace: Daniela Hanzálková, +420 702 121 057.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Turnaj v malé kopané v Tatcích
71

Sobota  v Tatcích patřila malé kopané

Podnikatelé mohou získat dotace na propagaci

Střední Čechy – Už jen týden času mají středočeští podnikatelé, kteří se chtějí ucházet o příspěvek od 50 do 300 tisíc korun na pomoc tvůrců, jejichž práce by mohla pomoci ke zviditelnění firmy a zvýšení atraktivnosti její nabídky či výrobků. Na zapojení kreativců všeho druhu (kteří by mohli nabídnout například nové logo, webovou prezentaci nebo aplikaci pro mobilní telefony – ale třeba i profesionální produktové fotografie, grafické návrhy reklamy či například designové změny) jsou k dispozici jednorázové finanční dotace nabízené Středočeským inovačním centrem. Mimochodem – jeho sídlo se nově přestěhovalo z Dolních Břežan do budovy krajského úřadu na pražském Smíchově.

Ve skanzenu se tkal len a barvily látky

Kouřim - Celý sobotní den v kouřimském skanzenu patřil především tkalcovskému řemeslu a barvířství. Návštěvníci, kterých na tento pořad v rámci cyklu Řemeslné pohádkové léto dorazilo asi 250, se mohli přiučit spoustě zajímavostí o lnu od jeho odsemenění, přes lámání stonků, vochlování až po vlastní tkaní lnu.

Kola jsou pro zloděje velkým lákadlem

Střední Čechy – Sezona krádeží jízdních kol je v plném proudu. Podle slov Evy Hašlové z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Východ zájem pachatelů odráží, jak nyní vzrůstá počet cyklistů na silnicích, v ulicích měst i na cyklostezkách.

Uprchlého vězně zabásli na koupališti

Střední Čechy – Dva pacienty se středně těžkým zraněním, další dva s úrazy lehčího charakteru a pro jistotu také na pozorování těhotnou ženu převáželi záchranáři do nemocnice po nehodě, k níž došlo v sobotu čtvrt hodiny před polednem na dálnici D5 na úrovni Králova Dvora u Berouna; na dálničním kilometru 20,6. Střetly se tam čtyři osobní auta a motocykl.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT