„Problém je, že agendu musíme zajišťovat jen ve čtyřech,“ přemítá. Podle Svobody by se však situace měla zlepšit. „Od června nám mají přibýt dva muži. Pak bychom mohli zavést i pravidelné noční služby,“ těší se Svoboda.

Nástrojem, který má dopomoci k nápravě, by měl být i nový kamerový systém. Záznamy pak mohou policisté použít jako důkaz proti pachatelům. Nyní fungují kromě kamer radnice a městského centra i dvě otočné kamery, které jsou umístěny v centru. Použít lze záznamy ze dne i z noci. Proto je možné, aby bylo centrum pod dohledem čtyřiadvacet hodin denně.

„Bohužel se nám zatím nepodařilo takový dohled zajistit. Ale situaci chceme co nejdříve zlepšit,“ uvedl českobrodský místostarosta Jakub Nekolný. Pokud operátoři v monitorovací místnosti zjistí přestupek, ihned na místo vyšlou policejní hlídku.

Do dvou let by měl kamerový systém sledovat celé město

Na tom, že kamerový systém je přínosem, panuje většinová shoda.

„Kamerový systém je zatím ve zkušební době. Instalovali jsme jej v prosinci a teď bychom měli dostat dotaci na rozšíření,“ uvedl velitel městských strážníků Jan Svoboda.

Letos by chtělo vedení města umístit tři kamery na sídliště, v příštím roce by mělo přijít na řadu nádraží. Pokud bude mít město dostatek peněz, které chce získat ze státní dotace, pak by kamery měly hlídat i dění v parku a u škol. V roce 2009 by měl systém sledovat všechna riziková místa Českého Brodu, kde dochází k přestupkům a trestným činům především.

Ne všichni ale považují práci městské policie za skvělou. „Strážníci jezdí měřit rychlost do okolních obcí, a chybí pak v městském parku a dalších místech, myslí si například Jaroslav Kokeš z Českého Brodu.