Tisíc pacientů zatím nemá nového lékaře
V této chvíli je v kartotéce lékařky ještě téměř tisíc zdravotních karet pacientů, kteří si je nevyzvedli a neodnesli k novému praktickému lékaři. Co se s kartami stane? Přijedou si pro ně pracovníci z krajského úřadu, kde budou archivovány. Je to dokumentace, která musí být chráněna. Obsahuje osobní data, zdravotní data a tak dále. Zejména starší lidé, a že v osmnáctipadestihlavé klientele obvodu doktorky Haufové je starších občanů víc než dost, se obávali cesty do Prahy a bloudění v labyrintu krajského úřadu, aby svou kartu dostali zpět. Tak strašné to ale nebude. Na dveřích zrušené ordinace naleznou příchozí seznam pacientů, jejichž karty odputovaly na krajský úřad. Těm je pak kraj na základě telefonické nebo písemné žádosti odešle na adresu nového praktického lékaře.
Jak se o ukončení praxe lidé dozvědí?
O tom, že končí praxi, se lékařka Běla Haufová snažila své pacienty informovat například prostřednictvím obecního rozhlasu na vesnicích či pomocí našeho deníku. „Nepřišla jsem na lepší možnost. Není v mých silách ani finančních možnostech každému pacientovi posílat oznámení nebo telefonovat. Většina lidí odhlásila pevné linky, to už znám z okamžiků, kdy jsem potřebovala pacienty například pozvat na vyšetření. Na většinu pevných linek už se dneska nedovoláte,“ dodala.
Doktoři další klienty často již nepřijímají
Najít nového obvodního lékaře je v dnešní době hotové martyrium. Lékaři mají mnohdy více než dvoutisícové klientely a další pacienty zkrátka nepřijímají. „Víc než týden jsem hledala, několikrát mě odmítli,“ popsala pacientka Libuše Ticháčková, která k lékařce Haufové chodila dvacet let. „Vždy to byla velice pečlivá a dobrá lékařka. Teď pro člověka není nic příjemného, když se musí doprošovat jinde. U paní doktorky Haufové jsme byli z rodiny tři, nakonec jsme se každý umístili u jiného lékaře, tři lidi naráz rozhodně nikdo přibrat nechtěl. Lékařů je málo, pro mladé není lukrativní být obvoďákem, samozřejmě se raději specializují v nemocnicích,“ dodala.
Neuspějete–li, jděte na zdravotní pojišťovnu
Co má ale udělat pacient, který neměl to štěstí a nového obvoďáka se mu zatím sehnat nepodařilo, čili jeho zdravotní karta poputuje na krajský úřad? Jakou roli v tomto případě hraje zdravotní pojišťovna? „Naším jediným nástrojem je žádost na krajský úřad o vyhlášení výběrového řízení. V tomto případě ze dvou výběrových řízení zatím nevzešel žádný lékař. Řízení se vyhlásí potřetí. Nyní probíhají jednání o tom, kdo si pronajme uvolněné prostory po paní doktorce Haufové,“ řekl šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny v Kolíně Miroslav Richter a uklidňuje pojištěnce, že místo se podaří obsadit.
„Lidem, kteří například budou potřebovat předepsat léky, doporučuji, aby se obrátili na svou zdravotní pojišťovnu, kde jim díky znalosti prostředí poradí, na jakého lékaře se obrátit na dočasnou dobu, než se podaří obsadit zmíněné místo,“ doplnil.
Sestra se loučí málem se slzami v očích
Po sedmnácti letech, kdy pracovala jako sestra u obvodní lékařky Běly Haufové, si nyní Růžena Hronová hledá novou práci.
„V mém věku je to těžké, mám osm let do důchodu,“ posteskla si. „Snad se něco rýsuje, ale vůbec nevím. Mohla by být možnost na chirurgické ambulanci, to je ale úplně jiná práce, směnný provoz,“ říká sestra.
„Je mi z toho smutno. Člověk je zvyklý nejen na svou práci, ale i na pacienty, které už za ty roky všechny znám a neberu je vůbec jako nějaké cizí lidi. Nepředstavovaly jsme si s paní doktorkou, že takto budeme končit,“ řekla málem se slzami na krajíčku.