VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nevyzvednuté zdravotní karty poputují na kraj

KOLÍN - Pátek 29. června je posledním dnem, kdy mohou pacienti navštívit svou praktickou lékařku Bělu Haufovou. Počínaje 30. červnem už bude na dveřích čekárny viset cedule s informací, že lékařka ukončila praxi z důvodu odchodu do důchodu. Co to pro její pacienty znamená? Jak a kam se mají obrátit?

29.6.2007
SDÍLEJ:

Růžena Hronová zná všechny své pacienty.Foto: DENÍK/Jana Martinková

Tisíc pacientů zatím nemá nového lékaře

V této chvíli je v kartotéce lékařky ještě téměř tisíc zdravotních karet pacientů, kteří si je nevyzvedli a neodnesli k novému praktickému lékaři. Co se s kartami stane? Přijedou si pro ně pracovníci z krajského úřadu, kde budou archivovány. Je to dokumentace, která musí být chráněna. Obsahuje osobní data, zdravotní data a tak dále. Zejména starší lidé, a že v osmnáctipadestihlavé klientele obvodu doktorky Haufové je starších občanů víc než dost, se obávali cesty do Prahy a bloudění v labyrintu krajského úřadu, aby svou kartu dostali zpět. Tak strašné to ale nebude. Na dveřích zrušené ordinace naleznou příchozí seznam pacientů, jejichž karty odputovaly na krajský úřad. Těm je pak kraj na základě telefonické nebo písemné žádosti odešle na adresu nového praktického lékaře.

Jak se o ukončení praxe lidé dozvědí?

O tom, že končí praxi, se lékařka Běla Haufová snažila své pacienty informovat například prostřednictvím obecního rozhlasu na vesnicích či pomocí našeho deníku. „Nepřišla jsem na lepší možnost. Není v mých silách ani finančních možnostech každému pacientovi posílat oznámení nebo telefonovat. Většina lidí odhlásila pevné linky, to už znám z okamžiků, kdy jsem potřebovala pacienty například pozvat na vyšetření. Na většinu pevných linek už se dneska nedovoláte,“ dodala.

Doktoři další klienty často již nepřijímají

Najít nového obvodního lékaře je v dnešní době hotové martyrium. Lékaři mají mnohdy více než dvoutisícové klientely a další pacienty zkrátka nepřijímají. „Víc než týden jsem hledala, několikrát mě odmítli,“ popsala pacientka Libuše Ticháčková, která k lékařce Haufové chodila dvacet let. „Vždy to byla velice pečlivá a dobrá lékařka. Teď pro člověka není nic příjemného, když se musí doprošovat jinde. U paní doktorky Haufové jsme byli z rodiny tři, nakonec jsme se každý umístili u jiného lékaře, tři lidi naráz rozhodně nikdo přibrat nechtěl. Lékařů je málo, pro mladé není lukrativní být obvoďákem, samozřejmě se raději specializují v nemocnicích,“ dodala.

Neuspějete–li, jděte na zdravotní pojišťovnu

Co má ale udělat pacient, který neměl to štěstí a nového obvoďáka se mu zatím sehnat nepodařilo, čili jeho zdravotní karta poputuje na krajský úřad? Jakou roli v tomto případě hraje zdravotní pojišťovna? „Naším jediným nástrojem je žádost na krajský úřad o vyhlášení výběrového řízení. V tomto případě ze dvou výběrových řízení zatím nevzešel žádný lékař. Řízení se vyhlásí potřetí. Nyní probíhají jednání o tom, kdo si pronajme uvolněné prostory po paní doktorce Haufové,“ řekl šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny v Kolíně Miroslav Richter a uklidňuje pojištěnce, že místo se podaří obsadit.

„Lidem, kteří například budou potřebovat předepsat léky, doporučuji, aby se obrátili na svou zdravotní pojišťovnu, kde jim díky znalosti prostředí poradí, na jakého lékaře se obrátit na dočasnou dobu, než se podaří obsadit zmíněné místo,“ doplnil.

Sestra se loučí málem se slzami v očích

Po sedmnácti letech, kdy pracovala jako sestra u obvodní lékařky Běly Haufové, si nyní Růžena Hronová hledá novou práci.

„V mém věku je to těžké, mám osm let do důchodu,“ posteskla si. „Snad se něco rýsuje, ale vůbec nevím. Mohla by být možnost na chirurgické ambulanci, to je ale úplně jiná práce, směnný provoz,“ říká sestra.

„Je mi z toho smutno. Člověk je zvyklý nejen na svou práci, ale i na pacienty, které už za ty roky všechny znám a neberu je vůbec jako nějaké cizí lidi. Nepředstavovaly jsme si s paní doktorkou, že takto budeme končit,“ řekla málem se slzami na krajíčku.

29.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 28 000 Kč

Řidiči autobusů, trolejbusů a tramvají Řidič/ka autobusu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: První kontakt: , Zeman Vladimír Ing., tel.: 321 717 027, 602 352 977,, e-mailem: vladimir.zeman@oad.cz,, osobně: v sídle firmy Polepská 867, Kolín., , Vhodné i pro osoby zdravotně znevýhodněné., , Požadujeme: , - ŘP skupiny D + profesní průkaz, - trestní bezúhonnost, psychotesty, - český jazyk - komunikace, , Zaměstnanecké výhody: , - stravenky, - garantovaný výplatní termín, - smlouva na dobu neurčitou, - příspěvky na důchodové připojištění, - jízdní výhody i pro rodinné příslušníky, , Pracovní doba: dle rozpisu autobusových linek, možnost zkráceného pracovního úvazku.. Pracoviště: Okresní autobusová doprava kolín, s.r.o., Polepská, č.p. 867, 280 02 Kolín 2. Informace: Vladimír Zeman, +420 321 717 027.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 28 000 Kč

Řidiči autobusů, trolejbusů a tramvají Řidič/ka autobusu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt:, Mukařovský Karel, tel.: 602 309 418, , e-mail: karel.mukarovsky@oad.cz., , Vhodné i pro osoby zdravotně znevýhodněné., , Požadujeme: , - ŘP skupiny D + profesní průkaz, - trestní bezúhonnost, psychotesty, - český jazyk - komunikace., , Zaměstnanecké výhody: , - stravenky, - garantovaný výplatní termín, - smlouva na dobu neurčitou, - příspěvky na důchodové připojištění, - jízdní výhody i pro rodinné příslušníky., , Pracovní doba: dle rozpisu autobusových linek, možnost zkráceného pracovního úvazku.. Pracoviště: Okresní autobusová doprava kolín, s.r.o. - provoz český brod, Za Drahou, č.p. 171, 282 01 Český Brod. Informace: Karel Mukařovský, +420 602 309 418.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Ostatní specialisté v oblasti zemědělství Terénní 22 500 Kč

Ostatní specialisté v oblasti zemědělství Terénní inspektor, odborný rada. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 33830 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, e-mail: kariera@szif.cz, , Náplň práce:, Terénní inspektor provádí podle stanovených postupů kontroly na místě u žadatelů o dotace EU. Především se jedná o kontrolní činnost v terénu při ověřování dodržování dotačních podmínek u žadatelů zemědělských dotací a následné zpracování kontrolních zjištění, práci s měřicí technikou GPS a mapami a přímý kontakt se žadateli., , Požadujeme:, - vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu, - řidičský průkaz skupiny B., , Další informace:, - termín pro podání žádostí: do 25. 5. 2018, - způsob přihlášení do výběrového řízení:, https://www.szif.cz/cs/kariera?portalAction=detail&kon=00000545#konkurz_detail., , Zaměstnanecké výhody:, - systemizovaná platová třída 12., zařazení podle nařízení vlády č. 304/2014 Sb. ve znění, pozdějších předpisů, - služební poměr na dobu určitou (do 31.12.2023), - 25 dní dovolené + 5 dní zdravotního volna navíc, - další placené překážky v práci pro státní zaměstnance (např. 1 den na vyřízení osobních, záležitostí), - stravenky v hodnotě 100 Kč/odpracovaný den, - pružná služební doba, - přátelský a inspirativní tým odborníků, - možnost profesního růstu (osobní vzdělávání pomocí individuálních vzdělávacích programů), - mobilní telefon s neomezeným voláním a SMS včetně 1,5 GB internetu.. Pracoviště: Státní zemědělský intervenční fond - kolín, Karlovo náměstí, č.p. 44, 280 02 Kolín 2. Informace: Tereza Kašparová, .

Výroba - Výroba Ruční balič 12 800 Kč

Ruční baliči Operátoři výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12800 kč, mzda max. 24300 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: První kontakt:, Lukeš Milan, tel.: 739 350 384, po - pá 8 - 15:30 hod, e-mail: lukes@buttner.cz,, osobně: 8:30 - 15 hod, Tuchorazská 1347, Český Brod., , Náplň práce:, jednoduchá manuální práce s drobnými díly, čištění, polepování, etiketování, balení. , Práce vhodná i pro ženy., , Požadavky:, odpovědnost, samostatnost, zručnost,, dobrý zdravotní stav, hlavně zrak., , Pracovní doba:, práce i na dvě směny. , ranní 6 -14.15 hod, odpolední 14.15 - 22.30hod., , Zaměstnanecké výhody:, výkonostní bonus až 6000 Kč/měsíc, docházkový bonus až 3.000 Kč/měsíc.. Pracoviště: Büttner s.r.o., Tuchorazská, č.p. 1347, 282 01 Český Brod. Informace: Milan Lukeš, +420 739 350 384.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sokolský slet, ilustrační foto.

Ochutnávku XVI. všesokolského sletu uvidíte v neděli v Brandýse

Až do neděle potrvá na lyském výstavišti Natura Viva.
42

Myslivci, rybáři a včelaři se sešli na výstavě. Začala Natura Viva

Cestování veřejnou dopravou s Lítačkou se brzy obejde i bez karty Lítačka

Střední Čechy – Ubrat ze svých peněženek jednu kartu budou mít od léta možnost lidé, kteří pravidelně cestují spoji zařazenými do systému Pražské integrované dopravy. Přestane totiž platit, že elektronické předplatní kupony se nahrávají na kartu speciálně k tomu určenou – přičemž opencard (jejíž historie zaměstnala politiky, policii i soudy) nahradila Lítačka.

OBRAZEM: Nejlepší fotografie z víkendových akcí

Střední Čechy /ANKETA/ - Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů pořízené během uplynulého víkendu.

Nahá žena se koupala ve fontáně. Po policistech házela oblečení

Kolín – Pozdvižení na Karlově náměstí způsobila v úterý těsně před polednem žena, která se jala osvěžit ve fontáně v rouše Evině. Na místo se sjely osádky záchranné služby, městské i státní policie.

Hlasujte pro Miss Polabí! Představujeme finalistky

Nymbursko /ANKETA/ – Představujeme čtenářům deset nejsympatičtějších, nejšikovnějších a nejhezčích finalistek Miss Polabí 2018, které se utkají ve finálovém večeru v poděbradském divadle Na Kovárně v neděli 10. června od 17 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT