Při návštěvě ordinace našli pouze zamčené dveře a byli doslova hozeni do vody. Jednou z mnoha jejích pacientů byla také Blanka Hovorková. „Měla jsem anginu a horečka se mi vyšplhala na 39 stupňů. Zavítala jsem do ordinace, kde bylo napsáno, že doktorka Haufová zrušila praxi a odešla do důchodu,“ popisuje úvod strastiplného období Blanka Hovorková. Jako zastupující lékařka byla uvedená doktorka Loudová. Blanka Hovorková se k ní tedy vydala. Na místě zjistila, že Loudová má dovolenou, a že ji zastupuje právě Haufová. Doktorka již bez praxe ji v ordinaci své kolegyně vyšetřila. Vydání své zdravotní karty se ovšem Hovorková nedočkala. Prý až bude mít nového obvodního lékaře. A neschopenka? S odůvodněním, že Haufová k 1. červenci ukončila praxi, a proto jí nemůže neschopenku vypsat. „Kartu bych si nejraději vzala hned a rovnou ji předala novému lékaři,“ dodala. Obíhala v horečkách polikliniku a lékaře, nikdo ji však přijmout nechtěl. „Někteří lékaři také měli právě dovolenou,“ osvětlila Blanka Hovorková situaci. Nemocná žena neměla obvodního lékaře, nikde nebyla vedená a byla odkázaná pouze na sebe. „Nakonec se mě ujal doktor Blecha. Hledání obvodního lékaře bylo nepříjemné,“ řekla posmutněle Blanka Hovorková. Problematická je skutečnost, že neschopenku lze napsat nanejvýše tři dny zpětně. „Pak se to snad řeší přes Všeobecnou zdravotní pojišťovnu,“ uvedla Hovorková. „Nejhorší je, že si člověk platí pojištění a najednou zjistíte, že nejste u žádného lékaře vedený,“ postěžovala si.

Následně vyrazila zpět k doktorce Loudové, které sdělila, že si lékaře našla. „Neměla jsem v ruce žádné potvrzení, jen jsem jí to prostě oznámila. Zdravotní kartu mi předala. Kdybych jí tohle řekla předtím, sice bych lhala, ale kartu bych obdržela již o několik dní dříve,“ nechápavě kroutila hlavou Hovorková. „Naštěstí vlastním auto. Doprava je pro mě jednodušší. Nedokážu si představit důchodce, jak se trmácí dalekou cestu do ordinace,“ zmínila.

„Byla jsem nemocná dva týdny. Antibiotika napsaná lékařkou Haufovou mi nezabrala, poněvadž jsem obcházela doktory. Zabrala mi až antibiotika, která mi předepsal doktor Blecha,“ podotkla Hovorková.

Ta nyní pracuje tři měsíce v novém zaměstnání. Tahle neschopenka měla být její první. „Situace je to vskutku nehorázná. Chápu, že lékařka odešla do důchodu, ale předpokládala bych, že ji někdo nahradí. Jakým způsobem se řeší například zástupy o dovolených? Na poliklinice je spousta doktorů, tak si měli pacienty například podle abecedy rozdělit,“ mínila Blanka Hovorková.

Už v březnu nesla k doktorce Haufové zprávu z vyšetření, jež absolvovala. Nikdo ji na uzavření ordinace ani slovem neupozornil. „Jsem pro to, aby rok nebo minimálně půl roku dopředu lékaři před ukončením praxe pacienty informovali,“ nastínila Hovorková.

Místo, aby dále chodila kvůli neschopence po úřadech, vzala si po dobu nemoci raději dovolenou, a to i přesto, že má dvě děti a snaží se pracovním volnem neplýtvat. „Také je ale důležité, aby člověk nebyl bit finančně,“ dodala na závěr líčení peripetií Blanka Hovorková.