Tehdy v roce 1926 se obecní rada během měsíce prosince usnesla, že založí sbor dobrovolných hasičů. Následující rok to v Lipci uskutečnili. „V roce 1929 hasiči vyjeli na sjezd do Prahy, dobře se umístili, po pár letech přišel útlum, ani po válce tu sbor mnoho nefungoval, ale následně zase začal vyvíjet aktivity, v roce 1953 koupil motorovou stříkačku. Po 60. letech přišla nová garda našich otců, kteří vnesli další život do činnosti sboru, v roce 1973 se stará stodola přestavěla na požární zbrojnici,“ nastínil v kostce historii sboru jeho starosta Miroslav Kosina.

„Dnes jsme malý sbor, nejsme mobilní, máme jen traktor, kterým můžeme techniku tahat, ale udržujeme tradici,“ shrnul starosta sboru, který je v obci vlastně jedinou fungující složkou, a tak se ujímá organizace řady společenských událostí v Lipci. Družstvo má čtrnáct členů, a dalších 23 přispívajících. „Všichni jsou to chlapi, kteří jsou hasiči už od útlého mládí,“ poznamenal starosta. Sbor má stříkačku osmičku a dvanáctku, ale není za co ji zapřáhnout. Nejsou výjezdová jednotka, takže za auto, které by případně pořídili, by museli platit povinné ručení, dvakrát ročně chodit na technickou kontrolu a samozřejmě uhradit ještě silniční daň. „Pro nás jako malou organizaci je to velmi nákladná záležitost,“ nastínil starosta lipeckých hasičů snahu a upřímné přání nejen jeho hasičského týmu, že by sbory dobrovolných hasičů mohly být osvobozeny od těchto plateb. „Kdyby se legislativa alespoň částečně změnila, určitě by pro nás bylo snadnější vozidlo pořídit a následně také provozovat,“ řekl Miroslav Kosina.

Jeho tým se účastní řady akcí v okolí, jako například nedávných oslav 100. výročí založení sousedního sboru v Ohařích. Tam se v soutěži Lipečtí umístili na zlaté příčce. Pravidelná je i jejich účast v okrskových soutěžích. K tomu se aktivně podílí na dění v obci. I po několika letech jsou dodnes v povědomí Lipeckých Masopust z roku 1990, který hasiči organizovali, a byl to jeden z úplně prvních po sametové revoluci. Příští rok by mělo v Lipci vzniknout družstvo žen. „Mládež nám ale inklinuje spíš k počítačům. Hlavně ti od patnácti výš. Ale snažíme se podchytit třeba ty mladší, kteří když uvidí naše aktivity, možná je to nadchne,“ poznamenal.