„Devětašedesátiletá žena se nechala zlákat na nabídku výměny plynového sporáku, kterou jí nabídl neznámý muž,“ uved mluvčí mladoboleslavské policie Ladislav Mareš.

Muž ženě tvrdil, že obchází všechny byty a lidem nabízí výměnu sporáku. Poté z domu odešel. Pravděpodobně si jen obhlížel terén. O několik hodin později se do panelového domu v Havlíčkově ulici v Mladé Boleslavi vrátil. Tentokrát se mu ale podařilo dostat až do bytu.

„V kuchyni, v prostoru sporáku, místo neustále přeměřoval. Údaje si zapisoval na kus papíru,“ popsal jeho počínání policejní mluvčí Mareš. Poté ale důvěřivou důchodkyni požádal o zálohu. Důchodkyně mu přinesla rovných deset tisíc. „Podvodníkovi to připadalo málo. Nakonec si všechny peníze od ženy vzal a odešel,“ upřesnil Ladislav Mareš. Na „zálohu“ přitom ženě nevystavil žádný doklad. Důchodkyni přitom slíbil, že s novým sporákem dorazí druhý den ráno.

„Žena ale čekala marně. Nedočkala se ani nového sporáku, ani vrácení desetitisícové zálohy,“ řekl policejní mluvčí. Důchodkyně záhy pochopila, že naletěla podvodníkovi. V úterý ráno proto vše oznámila policii.

„K popisu podezřelého se příliš informací nepodařilo získat. Mělo by jít o muže ve věku přibližně čtyřicet pět let, vysokého asi 180 centimetrů, štíhlé postavy, černých krátce střižených vlasů a hnědých očí,“ uvedl popis podvodníka Mareš. Policie přitom nevylučuje, že muž během neděle i následujících dnů oslovil i další, zejména starší obyvatele bytů v Mladé Boleslavi.

S okrádáním starých lidí se potýkají policisté v celé republice. Začátkem týdne se podařilo neznámému muži ukrást pětasedmdesátiletému důchodci v Čáslavi padesát tisíc korun. Do jeho bytu se dostal s neuvěřitelnou lstí. Starému pánovi přinesl zabijačkové pochoutky. Požádal ho přitom o rozměnění peněz. Poté už jen v nestřežené chvíli sebral z odložené peněženky padesát tisíc korun a utekl.

O šest tisíc korun přišla před nedávnem i důchodkyně v Domu s pečovatelskou službou v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. Dvě ženy jí nabízely k prodeji deky. Zatímco jedna z nich deku ženě předváděla, druhá proslídila všechny šuplíky.