„Jo, postavili tu kus plotu, dvakrát hrábli a šlus,“ popsal expresivně obyvatel sousedního domu. Jaroslav Camfrla, jednatel firmy Profid, která bude domy stavět, uvádí jako důvod zdržení špatné zakládací podmínky. „Museli jsme udělat dodatečný geologický průzkum. Zjistili jsme, že navrchu, kde se bude stavět, je zlomové podloží. Část je pevná, ale zhruba podél budoucího domu, v jedné třetině až polovině, je prudký zlom do sprašového podloží. Na pevné podloží jsme narazili až hodně hluboko,“ popisuje nesnáze jednatel. Část domu se tedy podle jeho slov bude budovat na základové desce, druhá však na pilotech, sahajících až do osmnáctimetrové hloubky. „Byli jsme na spraše připravení, takže tolik nám to stavbu neprodraží. Je to spíš otázka zdržení,“ dodal s tím, že celková statika domů se samozřejmě musela překalkulovat.

Byty u vodárny by se prý mohly začít stavět do tří týdnů

Zdržení při výstavbě nových domů u vodárny by podle Jaroslava Camfrly, jednatele firmy Profid, která zde staví, mělo být zhruba dvouměsíční. To znamená, že by se mohlo pokračovat v přerušené výstavbě možná už začátkem června. Kolaudovat by se mělo ještě letos s tím, že drobnější nedodělky by se dokončily zhruba do února příštího roku.

Že by firma nové byty neobsadila, toho se prý nebojí. Už nyní eviduje zájemce, kteří se hlásí přes web, s necelou desítkou už uzavřela i rezervační dohodu. Méně i více vážných zájemců už je přibližně stovka.

Po dohodě s městem budou nové domy vyvedené v podobných barvách fasád, jako sousední sídliště, aby dobře zapadly.

Další bytová výstavba ve městě pod taktovkou soukromých investorů je podle gusta radnice. Ta už podle slov starosty Jiřího Buřiče ukončila budování bytů z prostředků města a Státního fondu životního prostředí a dává volnou ruku právě aktivitám soukromých investorů.