„Biomed už nemáme, museli jsme ho stáhnout z prodeje,“ vylíčila v pátek 24. srpna jedna z prodavaček kolínského Plusu. Řetězec tedy kubánský biomed v současnosti neprodává, i když původně uvažoval, že ho na regály vrátí. Kvalitativně prý med splňuje kritéria pro udělení bio známky i pro český trh.

Na úterní dotaz serveru, zda se biomed vrátí do sítě, však přišla od vedoucího marketingu Davida Koláře jiná odpověď: „BioBio med se aktuálně neprodává. V nabídce bude tehdy, až budeme schopni stoprocentně zajistit, že neobsahuje látku Paenibacillus Larvae.“

Tato choroba není sice nebezpečná pro člověka, představuje ale potenciální ohrožení pro včelstva v České republice. „Jestliže jedna jediná včela v kontejneru najde nevymytou sklenici od takového medu a ochutná ho, nakazí se. Nemusí se od ní sice nakazit celý úl, záleží na odolnosti včelstva, ovšem riziko, že se tak stane, je velké,“ říká Dalibor Titěra, vedoucí oddělení výzkumu Výzkumného ústavu včelařského, který laboratorní rozbor medu provedl.

Včelařka Jana Provazníková z Veletova se kauze nediví. „Řetězce upřednostňují zahraniční medy, které jsou mnohdy nekvalitní, zato levné. V Kauflandu prodávají diamed, což je podle mého názoru také nesmysl,“ myslí si včelařka. „Kdyby se třeba rozbitá sklenice s medem ocitla v kontejneru, včely by poté mohly mor přenést do úlů. Poté by šíření nemoci mohlo velice rychle propuknout,“ dodala.