Většina dětí nějaké kapesné dostává. Výše peněz se liší v závislosti na věku a na pohlaví. Téměř čtyřicet procent žáků základních škol dostává od sta korun do pěti set měsíčně. Na vyšší kapesné dosáhne jenom necelých osm procent dětí. Naproti tomu téměř čtvrtina dětí kapesné vůbec nemá.

Kolik chtějí

Podobně jsou na tom i oslovení školáci z Kolínska a Kutnohorska. Proti celorepublikovým průměrům se odlišovaly počty dětí z prvního stupně na Kutnohorsku, které nedostávají pravidelně vůbec žádné peníze. Sedmdesát procent školáků uvedlo, že nemá kapesné.

Ale ani ti nevybočují z řady v představách o výši kapesného. „Peníze dostáváme od rodičů pravidelně,“ shodují se dva sedmáci, Jan Barták a Jan Levai. „Dostávám 250 Kč na měsíc, ale přestavoval bych si tak pětistovku,“ upřesňuje Jan Barták. „Já mám 200 Kč na týden. Chtěl bych kolem 350,“ přidává se kamarád. Poslední z trojice oslovených, student sekundy kolínského gymnázia, Tomáš Marvánek pravidelné kapesné nedostává, ale příliš mu to nevadí. „Hraju hokej a za každý gól dostanu od všech členů rodiny padesát korun. Naši mi platí kredit, tak si nestěžuju,“ vysvětluje.

Co si kupují

A za co děti kapesné utrácejí? Nejčastějšími výdajovými položkami u všech věkových skupin bylo uváděno jídlo a pití, v těsném závěsu byly volnočasové aktivity jako kino, koncerty a sport. Často jmenované byly i dárky pro rodiče a oblečení. Téměř čtyřicet procent dětí si peníze spoří.

„Myslím si, že dítě by se mělo učit hospodařit s penězi od věku, kdy umí počítat. Proto syn dostával pravidelnou částku od druhého pololetí první třídy. Dostával deset korun na den a bylo na něm, jak s penězi naloží, jestli je hned utratí, nebo si je ušetří. Časem pochopil, že bude-li šetřit, pořídí si za několik dní i hračku. Stejným způsobem to chci řešit letos i u dcery,“ dodala maminka doprovázející natěšenou holčičku do první třídy.

 

Měsíční kapesné u nás

1. stupeň ZŠ

0 Kč - 2x
50 – 100 Kč - 3x
100 – 200 Kč - 3x
200 – 500 Kč - 1x
500 – 1000 Kč - 1x

2. stupeň ZŠ

0 Kč - 1x
50 – 100 Kč - 1x
100 – 200 Kč - 6x
200 – 500 Kč - 2x
500 – 1000 Kč - 0x