Čtyřiatřicetiletý podnikatel Jozef Chromiak se vynořil na hokejovou scénu s jednoznačným cílem – dostat klub s bohatou tradicí minimálně do první ligy. Přiznává, že nikdy aktivně nesportoval a neumí dokonce ani bruslit. „Zato jsem velkým fanouškem hokeje a protože se považuji za Kolíňáka, velmi rád bych Kozly v první lize viděl,“ tvrdí muž, který ovládá šest jazyků. „Slovenštinu, vlámštinu, němčinu, angličtinu, ruštinu a srbochorvatštinu,“ vyjmenuje pohotově. „A když se budu hodně snažit, zvládnu i vaši češtinu,“ přihodí fórek.

Hovoříte slovensky, ale prý jste Kolíňák. Jak si to mám vysvětlit?

Na Slovensku jsem se narodil. V Piešťanech. Ale českým rodičům. A v Kolíně už nějaký ten pátek s rodinou bydlím. Mám to tu rád.

Mnoho lidí spekuluje o tom, jaká je vlastně vaše role v kolínském hokeji. Oficiálně nikde ve struktuře klubu nefigurujete, přesto máte skvělé informace o hokeji, dojednáváte přestupy a hostování hráčů pro druholigové A – mužstvo. Vnesete do této otázky jasno?

Jsem prostě ten, kterému v této sezoně záleží na kolínském hokeji. Funkci žádnou nemám a po jistých jednáních ji raději ani nechci.

O jaká šlo jednání?

To zatím nebudu komentovat. Jde o interní věc klubu.

Spekulovalo se o tom, že jste neoficiálním manažerem klubu. Jaká je tedy funkce Josefa Hasila, který má být manažerem oficiálním?

Vždyť on manažerem je. Na plný úvazek. Má na starosti kontakt s potenciálními sponzory tady na Kolínsku a jednání s kolínskou radnicí. Dolaďuje přestupy. Musí připravit stadion pro domácí zápasy včetně bezpečnostní služby, rozhodčích a podobně.

Ale tohle mívá na starosti zpravidla sekretář klubu či vedoucí mužstva.

Jistě. Ale my chceme oddělit fungování A – mužstva od mládeže. A Pepík Hasil bude k dispozici jen pro áčko, sekretář a další lidé pro vše ostatní. A to oddělení znamená nejen personální čáru mezi oddíly v klubu. Znamená i čáru finanční. Zdroje od města půjdou jen na mládež a také na pronájem ledové plochy. O chod áčka se postará právě Pepík, potažmo já. Na peníze dětem nesáhneme, nadneseně řečeno, nechceme o nich nic vědět.

Proč se o kontakt se sponzory v regionu nestaráte také vy?

Přiznám se, že na to nemám čas. Pepík Hasil je zaměstnancem klubu a na starosti to má on.

Hovoří se o tom, že jste do klubu přivedl finančně silného partnera. Kolik do klubu letos investuje?

Přibližně pět milionů korun.

A jméno?

To po mně nechtějte. Alespoň ne letos.

Proč?

Má to své logické vysvětlení, ale nemohu ho prozatím prezentovat na veřejnosti. Ne ve druhé lize. Kdybychom byli v první lize, pak by nebyl problém.

Ale fanoušky to zajímá a ptají se podobně jako já.

Ptát se mohou oni i vy. Já však tentokrát opravdu nemohu odpovědět. Ale nemusíte se strachovat. Věřte mi. Jde o seriózní subjekt. A nejsou tam vztahy sponzor – klub, nýbrž já a partner, tedy vztahy založené na spřízněnosti.

Kolínskému hokeji tedy chcete pomoci vy a využijete k tomu své kamarády. Co z toho máte?

Dobrý pocit, že jsem pomohl dobré věci.

Tomu lze jen těžko uvěřit. Jaká je skutečná protislužba?

Velmi prostá. Mám jen jedno jediné speciální přání.

Jaké?

Chci tři turecké kávy v průběhu domácích zápasů. Na každou třetinu jednu. Jsem velkým milovníkem turecké kávy. Ne vážně. Poznal jsem tady v Kolíně spoustu fanoušků, opravdových srdcařů a patriotů, kteří mě do hokeje vtáhli. Dělám to i kvůli nim.

Když je jméno partnera tajné, pak tedy nebude ani na dresech?

Nebude. Letos ne. Ale až postoupíme do první ligy, pak ano.

Stále nerozumím.

Já nerozumím pilotům, kteří létají do vesmíru a také létají. Prostě létají.

Tvrdíte, že jde o finančně silného partnera. Stydí se snad za to, že jde podpořit klub z druhé ligy?

Můžete si to tak vysvětlit.

Jde o nadnárodní společnost?

Ne.

Jsou to Češi?

Nikoliv.

Tedy Slováci?

Ano.

Některé vaše odpovědi však na veřejnosti opravdu mohou vyvolat dojem, že kolínský hokej bude sponzorován, řekněme, z černých peněz. Například z daňových úniků.

Ale i kdyby to tak bylo, vracejí se přece zase státu.

Jakým způsobem?

Jdou do hokeje.

Ale hokej není státní instituce.

To vím, ale pořád je lepší jakékoliv peníze vložit do hokeje, než kdyby se za ně nakupovaly zbraně.

Hovořil jste o postupu do první ligy. Je to cíl pro nadcházející sezonu? Původně se hovořilo o tom, že kouč Bednář bude hrát s domácími mladíky a cílem je záchrana.

To bylo v době, kdy se na jaře klub zmítal ve finanční krizi. To už ale dávno neplatí. Přivedli jsme hráče, kteří by měli být zárukou kvality. A tedy i umístění v horních patrech druholigové tabulky. Tohle byla moje podmínka. Když do toho půjdu, nechci zůstat ve druhé lize. V A – mužstvu to teď vypadá opravdu velmi dobře. Věřím, že se nám podaří vytvořit kvalitní mix domácích šikovných hráčů a posil.

A co mladí kolínští odchovanci? Opět to vypadá, že dostanou prostor spíše posily odjinud jako vloni.

Podívejte se, pokud tady budou domácí kluci, kteří budou mít na to, aby hráli ve špičkovém druholigovém týmu s perspektivou první ligy, pak není problém. Ale pokud je jasné, že ten hráč na to nemá, pak bude hrát posila. U posil totiž platí, že bereme jen ty, které jsou lepší než domácí hráči. To je jasná matematika. Já bych byl přece úplně nejradši, aby tady hráli mladí draví kolínští kluci. Stálo by nás to i mnohem méně peněz. Jenže zatím není příliš kde brát. Proto i do mládeže musíme investovat a mladé hráče si vychovat. A hlavně – podepsat s nimi smlouvy! (zvýší hlas) Aby nám neutíkali jinam a my je odtamtud pak pracně nedostávali zpět, nebo je snad dokonce nekupovali. To tady zatím moc nefungovalo a nikdo se o to nestaral. Z toho jsem byl hodně překvapený. To jsme museli okamžitě změnit, protože to byly velké chyby.

A co ještě se po vašem příchodu do Kolína muselo od základu změnit?

Prakticky úplně všechno. Třeba taková základní věc, že kluci musí být očkovaní proti chřipce. To tady neexistovalo. A pak se vám jako vloni Kolínu stane, že na atraktivní duel do Nymburka jede horko těžko v patnácti lidech. Nebo další věc – je třeba dbát na stravu hráčů. To se tady taky neřešilo. A samostatnou kapitolou je materiálně – technické zabezpečení hráčů. Brusle, výzbroj, hokejky. To jsme také nějakým způsobem posunuli dopředu. V jednání je i posilovna. Stáli bychom o to, aby přešla pod naši správu. Napřed je ale na řadě vyjádření města. A musely se zkvalitnit tréninky. V tomto směru plně důvěřuji panu Bednářovi. Mám už totiž možnost porovnávat s loňským rokem. Stanislav Bednář je člověk, který na některé lidi působí jako červený hadr na býka, ale je to moje krevní skupina. Rozumíme si v důležitých věcech.

A jmenovitě k posilám?

Základem je brankář. Liptovský Mikuláš nám kývl na prodej Jaroslava Melny. Už je hráčem Kolína. Stejně jako Miro Tarageľ. Teď jednáme o koupi Petera Ivičiče. Je jistý na dvě sezony, ale máme s ním plány i do budoucna. A chce i sám hráč. Dotáhli jsme do konce příchod Martina Rejthara, kolínského odchovance, do kterého i fanoušci vkládají mnoho nadějí. O něm tedy není třeba příliš dlouho hovořit. Přivedli jsme další skvělé hráče s extraligovými zkušenostmi z Čech i Slovenska – třeba Grilla, Hrušku, Hrčku a Komárka. A je možné, že přijdou i další borci, kteří potěší oko fanouška.

Prozradíte jména?

Peter Barinka a Marek Dubec. Oba mají zkušenosti ze Vsetína.

Ale vždyť to jsou hráči, kteří mají rozhodně na výš než na druhou ligu. Navíc teď působí ve slovenské extralize.

Ano, do konce září jsou podle dohody v Nových Zámcích. Pak se stanou volnými hráči a začátkem října by mohli přijít do Kolína.

Ve druhé lize existuje limit pěti cizinců, kteří mohou nastoupit v jednom zápase. Jak se do kvóty Kolín vejde?

Někteří slovenští hokejisté mají statut českého hráče, protože odehráli potřebný počet zápasů v českých soutěžích. Ale je pravda, že jsme se ohlíželi i po českých posilách. Do Kolína se zpátky nabídl Karel Nekvasil, ovšem nakonec zůstal v Jihlavě. Hotový je i Václav Adamec, který tu vloni také hrál. Musím se však přiznat, že v Čechách nemám takový přehled a hlavně tak dobré kontakty jako na Slovensku.

Kde působí váš známý agent a bývalý extraligový hráč Vlastimil Plavucha…

Přesně tak. Je to můj kamarád, který mi hodně pomáhá a do hokeje mě vlastně zasvětil.

Už je vyřešena kompenzace z Benátek za Karla Nedbala a Josefa Malého?

Ano, oba hráči tam šli na roční hostování.

A co chystá klub pro kolínské diváky, kteří dříve chodili na zimní stadion v hojném počtu a kterých v posledních hubených letech bohužel výrazně ubylo?

Překvapení v každém zápase. Začali jsme už v posledním přípravném utkání v Benátkách šokující porážkou 3:11. (smích)

Jozef Chromiak

close zoom_in

  • narodil se 17. července 1973 v Piešťanech českým rodičům a má české občanství
  • odmaturoval na Vojenské škole Jana Žižky v Opavě
  • podniká v oblasti personalistiky, strojírenství a voltaiky (je výhradním středoevropským a východoevropským distributorem solárních zařízení používaných pro transformaci sluneční energie na elektrickou)
  • ženatý, dvě děti
  • nejoblíbenější jídlo: svíčková na smetaně
  • nejoblíbenější pití: turecká káva
  • záliby: sport všeho druhu, především fotbal, lyžování, rodina, práce