VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chci být pozorný, schopný a úspěšný

ČESKÝ BROD - Na základě výběrového řízení se společnost PP Hospitals stala od letošního července novým provozovatelem českobrodské nemocnice. Majitel společnosti Tomáš Tvarůžek seznamuje s důvody a plány, které chce v Českém Brodě realizovat.

13.9.2007
SDÍLEJ:

Nový provozovatel nemocnice Tomáš Tvarůžek (vpravo) ji slavnostně otevřel pod jménem své společnosti PP Hospitals. Zamýšlí tu vybudovat centrum následné péče pro východní část Středočeského kraje. Přítomné seznámil s celým projektem a s plány společnosti.Foto: DENÍK/Michal Bílek

Proč jste svoje aktivity zaměřil na zdravotnická zařízení?

Jsem ve zdravotnictví od roku 1993, začínal jsem jako mladý ekonom a velice mě to prostředí upoutalo. Navíc jsem svému nemocnému dědečkovi slíbil, že jednou budu lékař a vyléčím ho. To jsem nesplnil, vystudoval jsem ekonomii, ale zjistil jsem, že jako ekonom, a posléze manažer se můžu v nemocnicích uplatnit. Není složitějšího organismu než nemocnice – je tam zdravotnická péče, jakoby výroba, je tam hotel, restaurace, obrovská spousta činností. A navíc s tolika lidmi. To je asi to uchvácení, proč jsem u nemocnic zůstal a jednoznačně chci ve svých aktivitách i pokračovat.

Chcete českobrodskou nemocnici v dlouhodobém horizontu velkoryse přebudovat. Kdy byste chtěli zahájit první etapu stavebních úprav?

První etapa závisí na dvou parametrech, na finančních prostředcích a na spolupráci s městem. Co se peněz týká, chceme se pokusit získat zdroje z evropských fondů. Ve spolupráci s městem chceme propojit naši soukromou společnost s veřejným sektorem. Spolupráci s městem dosud hodnotím jako vynikající. Dále bude záležet na finančních zdrojích. Chtěli bychom začít v horizontu dvou let.

Pozná pacient, že provozovatelem nemocnice je teď vaše společnost?

Věřím tomu, že ano. V každé nemocnici, kterou získáme, okamžitě rozjíždíme projekt kvality zdravotní péče. Dochází ke zdokonalení zdravotnicko-medicínských systémů s jasným a přímým dosahem na pacienta. To znamená, že se opravdu plní veškeré požadavky péče lege artis. Lidé mají návyky, které nejsou mnohdy úplně ideální, a tímto procesem se odstraní. Je tu jedna velice závažná a zanedbaná oblast, a to je komunikace s pacientem. Zdravotníci to bohužel zatím moc neumí, protože se to nikde neučí. Když se někdo zeptá pacienta, co ho nejvíce tíží, tak v drtivé většině případů odpoví, že mu nikdo nic pořádně neřekl, nevysvětlil, co s ním bude. Takže jenom odstranění komunikační bariéry je obrovská výhoda a přidaná hodnota. Chceme, aby se pacient, pokud mu to jeho zdravotní stav dovolí, cítil v nemocnici komfortně a využíval všech svých práv.

Jak vnímáte současné prostory českobrodské nemocnice?

Máme zkušenost, že nemocnice, které přebíráme, jsou zatíženy obrovským vnitřním dluhem, často zanedbané, šedivé, pošmourné. Kdo nezná nemocniční prostředí, tak ho překvapí neútulnost. Spousta věcí se dá napravit krátkodobě a potom musí být ta obrovská vize, že se to musí změnit od základu.

Jak jste se snažili uklidnit zaměstnance? Byla obava z jejich strany při změně zaměstnavatele?

Alfa a omega našeho úspěchu jsou zaměstnanci. My u nás říkáme spolupracovníci. Všichni spolupracujeme na vizi, aby pacienti u nás byli spokojeni, aby pojišťovny s námi tu péči nasmlouvaly, abychom mohli tvořit zisk, který budeme reinvestovat. S budoucími spolupracovníky jsme měli několik setkání, kde jsme seznamovali s našimi cíli, proběhla řada setkání i s vedoucími pracovníky na jednotlivých úsecích. Tímto způsobem jsme lidi pomalu ale jistě získávali na svoji stranu. V Českém Brodě bych řekl, že jsou zapálení pro věc a prima lidi. To poznáte už od vrátnice.

Změní se struktura oddělení?

Největší krok už jsme provedli – šlo o rozhodnutí, že nebudeme provozovat chirurgii jako lůžkovou. Chceme si tu nechat pár lůžek akutní péče jako servis pro následnou péči. Takže do budoucna je v plánu jedna stanice akutní lůžkové péče a dalších asi sto padesát lůžek následné péče, které budou rozděleny do tří kategorií. Jedna z nich je včasná rehabilitace, např. po operacích kloubních náhrad, po úrazech. Druhá - ošetřovatelská, pro pacienty vyžadující pomalou ale dlouhodobější rehabilitaci, např. po mozkových příhodách. Třetí kategorii budou tvořit pacienti, kteří budou v terminálním stavu.

Zůstane zachovaná poliklinika v současném rozsahu?

Ambulantní provoz zůstane zachovaný, naopak jej chceme ještě rozšířit o některé specializované ambulance, stoprocentně tu bude chirurgická ambulance se zákrokovým sálkem. Pacienti nemusí mít strach, že by se banality typu zlomené nohy na namrzlém chodníku řešily někde jinde.

Co doplnit závěrem?

Mojí největší ambicí je budovat společnost shora tak, aby byla prosáknuta v dobrém slova smyslu jinou firemní kulturou, kterou já jsem jako ředitel státní nemocnice nikdy nemohl nastavit. Tady je to pro mě výzva. Osobně slibuju všem, že se budu snažit být pozorný, schopný a úspěšný.

 

Profil Ing. Tomáše Tvarůžka, MBA

Absolvent ekonomické fakulty, obor veřejné finance na Vysoké škole báňské v Ostravě.

Od roku 1993 pracuje ve zdravotnictví, postupně jako ekonom, ředitel nemocnice. Několik let také působil v nadnárodní společnosti, dodávající zdravotnické pomůcky do nemocnic.

V roce 2004 založil společnost PP Hospitals, která v současnosti provozuje sdružení zdravotnických a zdravotně-sociálních zařízení (zajišťuje péči ve 3 nemocnicích na 450 lůžkách se 650 zaměstnanci).

Svou činnost orientuje především na vyhledávání příležitostí; budování, motivaci a couching týmů; zavádění změn a strategický rozvoj organizací.

Buduje značku mladé, otevřené a dynamicky se rozvíjející společnosti, charakteristické dlouhodobým partnerstvím.

 

13.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Basketbalista Kolína David Machač

Ptali jste se on-line basketbalisty Davida Machače

Ilustrační foto.

Velmi silný vítr pokácel desítky stromů

Kampaň Zemana začala útokem na „vítače Drahoše“

/INFOGRAFIKA/ Až doteď to byly hlavně různé lži šířené anonymy na internetu. Nyní se však ostrá kampaň rozšiřuje formou inzerce i na stránky novin a billboardů.  Spolek Přátelé Miloše Zemana oficiálně zadal plošné inzeráty s heslem „Stop imigrantům a Drahošovi. Tato země je naše!“

Ani skvělá pověst restaurace nic nezaručuje, varují hygienici

Střední Čechy – Trus hlodavců, poletující nebo hemžící se hmyz, špína, kam se člověk podívá, nepořádek, na které je i sprosté slovo slabé, nebo jídlo uložené tak, že by se ho jeden štítil jen dotknout; natož vzít do úst.

Kolíňáci volají po demolici zdevastovaného domu

Kolín /FOTOGALERIE/ – Školská ulice je už notnou dobu ostudou města, jako kdyby ani nepatřila v upravenému centru. A přitom do něj vede, navíc směrem od autobusového a vlakového nádraží. Kultivace Školské ulice a řešení vybydleného, zničeného, poměrně velkého městského objektu bylo i jedním z podnětů, které Kolíňáci vhodili do bedny přání tradičně umístěné pod vánočním stromem na Karlově náměstí. „Přímo žádají demolici tohoto domu,“ potvrdil starosta Vít Rakušan.

Vylekaný chmaták a rosomáci pobláznění sněhem: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 17. ledna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>