„Zaparkoval otec, vypovídat proti němu nebudu!“

Co to v praxi znamená? „Řidič, který špatně zaparkoval, zavolá strážníky. Ti přijedou na místo a šofér jim v klidu může říci, že tam nezaparkoval on, ale osoba jemu blízká, na což pamatuje náš zákon, že proti osobě blízké nemusí vypovídat. Strážníkům pak nezbývá nic jiného než sundat botičku a s řidičem se rozloučit,“ popsal našemu Deníku člověk znalý věci. Jakási možnost existuje v podobě záběrů městských kamer nebo shánění svědků, kteří by viděli, kdo auto parkoval. Šance na odhalení je ale podle zasvěcených malá.

Městská policie v Kolíně má s tímto druhem výmluv své zkušenosti. Ve většině případů jde prý o arogantní vychytralce. Ostatní řidiči uznají svou chybu a pokutu zaplatí. Najdou se samozřejmě řidiči, kteří se se strážníky dohadují.

Zřizovatelé městských policií, tedy městské úřady, se zrušením botiček nesouhlasí. Podle nich zcela splňují svoji preventivní funkci. „Myslím si, že zrušení botiček je nesmysl. Kdyby nebyly, podstatně by se zvýšila administrativa při vymáhání pokut. Následovalo by zdlouhavé přestupkové řízení,“ myslí si místostarosta Českého Brodu Jakub Nekolný.

Podle zástupců kolínské městské policie je díky botičkám údajně méně recidivistů. Pokutu vyřídí přímo na místě a řidič se nevyhýbá už tak zdlouhavému přestupkovému řízení.

Návrh novely zákona o zrušení takzvaných botiček je v připomínkovém řízení. Na programu parlamentního hlasování by se případně mohl objevit příští rok.

Co říkáte zvažovanému záměru zrušit botičky?

Lucie Váňová, 35 let:

Zřejmě je to jedno, jestli budou zrušeny. A pokud ano, je dobré dávat místo nich pokuty.

Ivana Drbohlavová, 52 let:

Botičky bych zachovala. Jejich zrušení je špatné řešení.

Vilém Výborný, 38 let:

Botičky bych nerušil. Když ji dostanu, zavolám, strážníci přijedou a já zaplatím.

Eva Vokálová, 30 let:

Určitě se naštvu, kdybych ji dostala. Botičky bych vyměnila za blokové pokuty.

Josef Švec, 67 let:

Opravdu nevím. Je mi zrušení nebo zachování celkem jedno. Také nevlastním auto.