„Ve stanici bychom spalovali silážní kukuřici a kejdu,“ uvedl ředitel společnosti Alois Nouzák, který se zúčastnil i nedávné schůzky, na níž ZAS Bečváry seznámila se svým záměrem představitele a obyvatele Drahobudic.
Někteří z nich se totiž na zmíněný úmysl dívají s nedůvěrou. „V obci určitě vzroste frekvence projíždějících vozidel. Přitom komunikace už teď nejsou úplně v nejlepším stavu. A taky vznikne víc tekutého odpadu, který by mohl proniknout do spodní vody, potažmo do studní,“ obává se jeden z nich, který však odmítl zveřejnění svého jména.
Fakt, že doprava v obci vzroste, potvrdil i ředitel Nouzák. Vedení obce však na pondělním zasedání zastupitelstva záměr ZAS podpořilo. „Budeme však chtít, aby nám zemědělci vypomohli s některými akcemi v obci,“ naznačil drahobudický místostarosta Ladislav Barták, že souhlas nebyl bezvýhradní. Jak však přiznal, dohody o zmíněné výpomoci mezi obcí a ZAS Bečváry jsou jen ústní.
A jak konkrétně by měla zmíněná pomoc vypadat? Myslíme si, že by nám zemědělci mohli pomoci získat některé dotace a uvažuje se také o tom, že bychom vodou, kterou se chladí motor v bioplynové stanici, mohla vytápět budova bývalé školy. To by však vyžadovalo výstavbu potrubí, kterým by byla voda vedena,“ představuje si Barták. Podle místostarosty lze počítat také se zapůjčením potřebné techniky od ZAS obci.