Odvolací jednání jim neprospělo


Oběma odsouzeným neprospělo odvolací jednání. V něm jim totiž soudce Karel Vrzáň zpřísnil původní květnové tresty plzeňského krajského soudu, který poslal Tavalyho do vězení na šest a půl roku a Kotláře na pět let.

Vrzáň sice označil postup krajského soudu za správný a dokazování za dostatečné, původní tresty se mu však zdály příliš nízké. „Jednalo se o velmi závažnou trestnou činnost, způsobená škoda mnohonásobně přesahuje hranici značné škody (500 tisíc korun – pozn. red.). Uložené tresty byly nepřiměřeně mírné,“ uvedl Vrzáň, který zpřísněním trestů vyhověl požadavkům státní zástupkyně.

Třiatřicetiletému Tavalymu, který byl v minulosti již pětkrát soudně trestán a loupeží se dopustil ve zkušební době podmínečného odsouzení, tak pobyt ve vězení s ostrahou prodloužil o jeden rok. Stejně starému Kotlářovi zvýšil trest o devět měsíců. Obhájce Kotláře František Lainer s rozhodnutím vrchního soudu spokojený nebyl. „Trest je ve srovnání s trestem pro druhého pachatele dosti přísný. Rozdíl mezi nimi by měl být větší,“ řekl Lainer.

Přepadená šla k psychiatrovi

Obě přepadení bankovní pobočky v Lochotínské ulici se odehrála v druhé polovině loňského roku. Tavaly podle obžaloby zamířil 20. října do banky sám a za použití plynové pistole donutil pracovnici vydat více než milion korun. Bankovní úřednice se po loupeži musela svěřit do rukou psychiatra.

Začátkem prosince se Tavaly podle obžaloby vydal na totéž místo s Kotlářem. Do banky šel tentokrát Kotlář a Tavaly na něj čekal v autě na parkovišti. Po loupeži si společně odvezli více než 1,1 milionu korun. Ještě ten den je v Kolíně v hospodě Na Rychtě zadržela policie. „Nebyl kolem toho žádný velký povyk. Kriminalisté v civilu si pro ně přišli v klidu,“ řekl našemu Deníku štamgast z Rychty už vloni po zadržení obou pachatelů.

Tavaly se k první loupeži přiznal. Uloupené peníze prý podnikatel, který má v Německu firmu na úklidové práce, použil na splacení části dluhů. Podíl na druhém přepadení ale odmítl. O Kotlářově záměru vyloupit banku údajně nevěděl. Když mu Kotlář na cestě z Plzně o loupeži řekl, Tavaly byl prý v šoku.

Kotlář plzeňskému soudu tvrdil, že si přepadení nepamatuje.

Několik dnů před loupeží prý začal kvůli neshodám se ženou pít a v den, kdy se vydali do Plzně, údajně vypil lahev vodky. To, že pobočku přepadl, zjistil ze záznamů kamery. Loupež mu údajně navrhl Tavaly, ale Kotlář to prý pochopil jako žert.