Příkladnou činnost mají v Kladně, kde máme organizace dvě, pak v Černošicích, v Kamýku nad Vltavou, v Kralupech nad Vltavou, v Příbrami i ve Slaném.

Senioři se většinou scházejí jednou měsíčně na besedách, pořádají různé přednášky či odpolední posezení s hudbou. Jezdí také často na výlety nejen v České republice, ale v letním období i do zahraničí.

V Kladně pořádají obě organizace i společné dovolené a podle ohlasů je o ně vždy velký zájem. Senioři na svých besedách pořádají i různé soutěže - například v l. základní organizaci Kladno byly vtipné soutěže „O nejkrásnější zástěrku“ a „O nejkrásnější klobouk“ , v Kamýku nad Vltavou již po několikáté uspořádali „Kamýcké prášení“, kde bývá zábava nejen pro dospělé, ale i pro děti.

V Příbrami mají ve své kanceláři jednou měsíčně bezplatnou právní poradnu pro seniory, v Kralupech nad Vltavou mohou senioři kromě bohaté klubové činnosti využít i vyhrazenou dobu v plaveckém bazénu či nově zavádějí společná rehabilitační cvičení. Mikulášské nadílky i velikonoční pomlázka jsou také zpestřením našich besed stejně tak jako třeba návštěva dětského souboru s ukázkou písní a tanečků, nebo když nám skupina studentek v l. základní organizace Kladno předvedla současný hit – břišní tance, sklidila opravdu velký potlesk.

V Kralupech nad Vltavou se členové scházejí jednou týdně, rovněž tak i v Černošicích, kde pořádají každý týden „Kavárnu“ – posezení při kávě a vlastnoručně upečených dobrotách.

Ve všech základních organizacích pamatujeme i na jubilanty a na naše dlouhodobě nemocné členy. Hovořit podrobně o činnosti všech našich organizací by bylo na opravdu dlouhé povídání.

O naši práci mají většinou zájem i představenstva měst a obcí a seniorům jim na jejich aktivity i menší částkou přispívají, někde zdarma poskytují i klubové místnosti. Musím však vyzdvihnout hlavně to, že si naši senioři převážnou část akcí financují sami. O tuto skupinu lidí, kteří se dokáží sdružovat a bavit se i za málo peněz, nemívají totiž sponzoři podle našich zkušeností zájem, už pro ně nejsme perspektivní. Je to škoda.

Jsme však rádi, že máme v naší členské základně hodně aktivních lidí, kteří umí pro dobrou věc přiložit ruku k dílu bez nároku na odměnu, stačí jim jen pocit dobře vykonané práce a spokojenost druhých.

Naše organizace mají i internetové adresy a informace o nich najdete na http://sdcr-stc.unas.cz (pozn.: je třeba zadávat do horní lišty, adresa je bez www).

Není-li v blízkosti vašeho bydliště žádná naše základní organizace a máte-li zájem si ji založit, obraťte se na Středočeskou krajskou radu SDČR, kde vám rádi poradíme.

Zveme vás – senioři – přijďte mezi nás, neseďte doma! V menším či větším kolektivu se určitě dobře pobavíte a navážete i nová přátelství. Věřte, že je dobré i v seniorském věku v rámci svých možností ještě něco dokázat a těšit se na lidi kolem sebe!

Hana Němcová, jednatelka Středočeské krajské rady