Starosta Břežan II Tomáš Brázda nevěří, že by těžba zatížila tamější oblast. „Doprava by měla vést nejkratší cestou,“ vysvětlil.

Samotné referendum ale podle Vladimíry Pátkové z Českých lupkových závodů nerozhoduje o povolení těžby. „Referendum má dát na vědomí zastupitelstvu názor občanů, jestli souhlasí s vybudováním výsypek u lesíka Bělka a jestli souhlasí s povolením těžby. Pokud občané vysloví svoje ne, bude to znamenat, že zastupitelstvo neschválí změnu územního plánu obce, která zahrnuje umístění výsypek u lesa,“ uvedla.

Taková varianta by do budoucnosti znamenala manipulaci se skrývkovým zeminami a tím i zvýšenou zátěž pro životní prostředí.

Někteří obyvatelé však s myšlenkou těžby ve svém okolí úplně nesouhlasí. Pokud by však občané těžbu neschválili, obec by to postihlo finančně. Musela by totiž vrátit 350 tisíc korun.

To je částka, kterou obec dostala od Českých lupkových závodů, společnosti, která chce těžbu provádět. „Požadovali do těžebního prostoru výsypky, ty původně v územním plánu nebyly. Společnost byla k obci vstřícná, takže jsme si mohli dát požadavky, co potřebujeme, aniž bychom cokoliv platili,“ řekl starosta.

Pokud by tedy obyvatelé s těžbou nesouhlasili, investice by se ukázaly jako zbytečné. „Tím pádem bychom jim to museli všechno proplatit,“ vysvětlil.

Pokud těžbu obyvatelé v referendu odsouhlasí, obecní kasa by se každý rok mohla naplnit o částku v řádech statisíců. „Přesně to nemůžeme určit, odvíjí se to od rozboru vytěženého materiálu,“ vysvětlil starosta Tomáš Brázda. Vladimíra Pátková z Českých lupkových závodů dokázala ale takovou sumu vyčíslit. „V současné době by příjem obce činil v případě žáruvzdorných jílovců přibližně 10,50 korun ročně z každé tuny. Při uvažované výši roční těžby do 50 000 tun by tedy příjem obce činil přibližně půl milionu korun,“ uvedla

Naleziště je ohromné. Podle společnosti České lupkové závody by bylo možné v Břežanech těšit až sto třicet let. „Náš současný záměr je koncipován v souladu s požadavky orgánů státní správy maximálně na 25 let,“

Výsledek referenda by měl být, někdy v polovině března. „Je to rozdělené na dva tábory, každý má svůj názor, výsledek jsme se zatím pořádně nedozvěděli. Chceme, aby se lidi mohli vyjádřit,“ uvedl starosta. Těžební společnost se snažila obyvatele informovat, aby se mohli kvalifikovaně rozhodnout. „Úskalím každého referenda je většinou nedostatek informací či jejich neobjektivita a samozřejmě emoce. Věřím, že jsme udělali vše pro to, aby měli zúčastnění občané jak dost informací, tak snad jsme je přesvědčili o naší serióznosti,“ uvedla Vladimíra Pátková.

Těžba by nezačala okamžitě, určitý čas by vyžadovaly všechny správní procedury. „Zhruba rok by trvalo územní řízení, sehnat všechna vyjádření, stavební povolení a vyřešené pozemky,“ řekl starosta.

O nalezišti lupku se v Břežanech II ví zhruba od padesátých let, na místě existuje i průzkumná štola.