Hasiči se podílejí na kultuře v obci

Sbor se několikrát v roce snaží podílet i na kulturním vyžití. „Máme na starosti i kulturní záležitosti. Každoročně pořádáme ples, pomáháme při Dětském dni nebo při oslavách Mikuláše,“ prozradil některé aktivity, které se nedotýkají přímo náplně hasičů, velitel sboru a zároveň starosta Aleš Kratochvíl.

Likvidace kalamit jim není cizí

Náplní jejich práce je však i pomoc jiným lidem. „V roce 2002 naše zásahová jednotka pomáhala v obci Tuhaň na Mělnicku při likvidaci škod napáchaných povodněmi. První, co jsme na místě museli řešit, bylo stržení střechy polorozpadlého domu. Nebylo to vůbec jednoduché. Dům stál vlastně na vodě,“ vzpomínal Aleš Kratochvíl.

Naposledy pomáhali ve Třech Dvorech při záplavách v roce 2006, kdy svou sílu ukázala řeka Labe. „Šlo o vyčerpávání vzniklé vodní laguny,“ popsal velitel sboru.

Sucho posledních let se podepsalo na několika lesních požárech. „V posledních dvou letech jsme pomáhali likvidovat přibližně pět lesních požárů v blízkém okolí. Tento rok jsme naštěstí zasahovat ještě nemuseli. Doufejme, že to tak zůstane,“ přeje si Kratochvíl.

Požární sport má dlouhou tradici

Družstva žen a mužů se pravidelně účastní okresních, ale i krajských soutěží. „Naše družstva se v součastnosti účastní Kutnohorské ligy. Předtím jsme startovali i v Desné na Jizerském poháru. Družstvo žen letos vyhrálo okresní soutěž a postoupilo do kraje. Muži skončili třetí,“ popsal vedoucí sportovního družstva mužů a žen Jaroslav Černík.

Sbor vznikl už v devatenáctém století

Píše se rok 1889 a v obci vzniká tehdejší dobrovolný sbor. „Založilo ho čtyřiadvacet členů a sedm přispívajících,“ popsal Josef Stáreček. Toto seskupení se účastnilo takzvaných župních srazů.

Překotným momentem se stal rok 1953. Začala pravidelná účast na soutěžích a konalo se také první vystoupení v Kolíně. Do sboru tehdy patřil i zřejmě nejaktivnější člen celé historie František Belza. „Ve sboru byl celkem 64 let. Bohužel letos v lednu jsme se s ním museli rozloučit. Stihl ještě oslavit osmdesáté narozeniny,“ popsal smutnou událost Josef Stáreček.

Vlastními silami si v Konárovicích budují hasičské cvičiště. „V součastnosti je přibližně ze sedmdesáti procent hotové a minulý víkend se na něm konalo okresní kolo hasičské soutěže. Jako tréninkovou plochu ho využívají i místní fotbalisté,“ prozradil Černík.

Členové zásahové jednotky

Aleš Kratochvíl, Pavel Svojtek, Jaroslav Černík, Pavel Stáreček, Tomáš Černík, Petr Pokorný, Miloš Černík, Jaroslav Chochola, Pavel Chochola.

Výbor SDH Konárovice

Pavel Svojtek - starosta, Jaroslav Černík - zástupce starosty, Aleš Kratochvíl - velitel SDH, Pavel Stáreček - strojník, Dana Svobodová - pokladník, Jaromír Růžička - jednatel, Josef Stáreček - kontrolní komise.