Na druhém místě byl Petr Pinďák Varnsdorf (1:14:37), na třetím Miloš Smrčka BK Říčany (1:15:07). První žena, která zdolala trať Kolín-Velký Osek-Kolín byla Radka Zbíralová – MK Kladno (1:31:26), druhá Iva Kroužilová (Poděbrady, 1:36:53), třetí Jitka Černá (Podebrady, 1:37:19). Zvláštní cenu pro nejlepšího kolínského běžce si odnesl Luboš Herel (Lesk Kolín) s časem 1:22:52.

Běžcům přálo počasí, příjemných 10 stupňů a snesitelný vítr trať nijak zvlášť nezkomplikoval. „Počasí vyšlo, všichni byli nadšení, i co jsem zaznamenal hodnocení na sociálních sítích, tak chválili profesionální organizaci. Moc mě to potěšilo, i když na nějakých vylepšeních se dá zapracovat," řekl ředitel závodu Václav Miler. Podle jeho slov by v dalším ročníku rád posílil doprovodný program, aby se diváci více zapojili do dění na stadionu.

Před zahájením hlavního závodu na diváky čekala ukázka mažoretek ze skupiny Srdíčko, poté běžely děti do šesti let krátký závod na 80 metrů na dráze. V deset hodin startoval samotný půlmaratón, v 10.45 běžely starší děti na 200 metrů.

Letošní KVOK měl i charitativní rozměr. Jednak mohli návštěvníci stadionu přispívat do pokladničky nadace pro dárcovství kostní dřeně, na konto této organizace ale poputuje také 10 procent startovného. Dohromady to tvoří zhruba přes tři tisíce korun. „Zatím je v jednání, kam peníze půjdou, ale nejspíše přímo na léčbu pacientů," řekl Václav Miler.

Výkony Václav Miler ohodnotil jako průměrné, i když se podařilo překonat traťový rekord o pět vteřin. „Chtěl bych poděkovat všem organizátorům, sponzorům a hlavně rodině, bez které bych to nezvládl," dodal ředitel závodu Václav Miler.

Prodloužení trati schvaluje

Jiří Tuček, předseda kolínských atletů, považuje změnu trati na půlmaratón z původních 20 kilometrů za dobrý tah. „Určitě se to vyplatilo, půlmaratón je momentálně daleko populárnější. Startovalo 140 běžců, to je nejvyšší počet od roku 1989," řekl.

Co se však týká výkonnosti běžců, tak ta je ve srovnání s ročníky před 20 nebo 30 lety výrazně nižší. „Jednak to je tím, že je ohromné množství závodů. Dříve přijela kompletní maratonská česká špička. Po republice se běží další závody, nejkvalitnější běžci si vybírají závody, kde jsou vyšší finanční odměny, což v Kolíně úplně není," řekl. Na startu kolínského půlmaratonu se podle jeho slov tak objevili spíše hobby běžci, což se projevilo i na výsledných časech.

Jiřího Tučka jsme se také zeptali, proč jsou delší tratě poslední dobou značně populární. „Myslím si, že za to může povědomí, že běh je zdravá záležitost. Člověk má kolikrát trochu špatné svědomí, když se nadlábne víc, než by bylo zdrávo. Tak má pocit, že tohle je takový odpustek. A pak si chtějí lidé dokázat, že něco dovedou. Půlmaraton není krátká vzdálenost, člověk se musí trochu překonat," vysvětlil.
Podle něj se ale výrazné úpravy závodu nechystají, ani dramatické navyšování závodníků. „Tohle je počet, který nám vyhovuje, nejsme kapacitně vybaveni na 500 nebo 1000 lidí, vyžadovalo by to velké zásahy do rozpočtu. S 150 až 200 účastníky budeme spokojení," podotkl.

Co se týká samotného atletického stadionu, žádná velká investice se aktuálně nechystá. „Největší investicí by mělo být zakrytí dvou doskočišť, pro skok vysoký a skok o tyči. Doskočiště nejsou levná a deštěm trpí," řekl.

Atleti také řeší, kam umístit další vrhačskou klec. „Před třemi lety jsme žádali na České obci sokolské o vrhačskou klec. Když jsme na podzim pořádali mistrovství České republiky, tak jsme museli klec vyřešit jiným způsobem. Takže nám třetí leží ve skladbu a řešíme, kam ji dát," dodal Jiří Tuček.