V kolínské pobočce firmy Cara Plasma, která dárcovská centra provozuje, se při plné kapacitě může odebrat až sto litrů plazmy za den. Na dárce tam čeká patnáct křesel. Ředitel společnosti Cara Plasma Roman Jakoubek věří, že se centrum brzy zaplní a bude dostatek plazmy na pomoc vážně nemocným pacientům.

„V Evropě chybí momentálně 50 tisíc litrů plazmy, každé nové odběrové centrum je velmi důležité pro budoucnost pacientů, jimž plazma pomáhá. Jde o hemofiliky, tedy pacienty s poruchou srážlivosti krve, o pacienty s problémy krvetvorby nebo lidi po transplantaci orgánů. Všichni jsou závislí na lécích, které se vyrábějí právě z krevní plazmy,” vysvětlil generální ředitel Plasma Service Europe Frank Velte.

V Kolíně jde o komerční odběry plazmy, dárci tak dostávají zaplaceno. Komerční odběr plazmy je přitom v Evropě možný pouze ve čtyřech zemích, vedle Česka ještě v Maďarsku, Rakousku a Německu.

Potopený bagr v písníku u Veltrub v úterý 4. ledna 2022.
FOTO: Bagr se rozhodl zahrát si na potápěče

Odebírání krevní plazmy, takzvaná plazmaferéza, je šetrný proces pomocí separátoru. „Odebranou krev díky němu lze rozdělit na jednotlivé složky. Z krve se tak odebírá pouze plazma a ostatní složky se dárci vrátí do těla. Objem odebrané plazmy závisí na hmotnosti, výšce a pohlaví dárce. Obvykle se pohybuje mezi 650 až 880 mililitry,” vysvětlil vedoucí lékař odběrových center Cara Plasma Martin Toman.

S firmou Cara Plasma už navázal spolupráci basketbalový klub BC Geosan Kolín. „V následujícím období hráči z týmu mužů darují krevní plazmu. Spolupracovat budeme i na dalších charitativních projektech, které basketbal dlouhodobě pořádá a podporuje,“ uvedl manažer BC Kolín Miroslav Sodoma.

Slavnostního otevření kolínského odběrového centra se zúčastnil i prezident basketbalového klubu Martin Buřič a profesionální hráč David Machač.

Další centrum by se po Kolínu mělo brzy otevřít v Mladé Boleslavi, společnost letos plánuje celkem sedm nových poboček po celé republice.