„Leda by se za léčivou vodu považovala orosená sklenice piva,“ vtipkoval starosta Jan Plaček, který ale dobu koronavirové krize bere vážně. „O své lidi se staráme, zdarma všem seniorům dovážíme obědy, i když na to nejsou žádné příspěvky. Platíme to z obecního rozpočtu, do současné doby to stálo bezmála sto tisíc,“ řekl starosta.

Obědy z nedalekého Kostelce vozí starostova manželka. „Byla jediný volný člověk, který se tomu mohl věnovat, tak jsem ji zaúkoloval,“ vysvětlil starosta a s nadsázkou vyprávěl, že možná existuje ve vesnici nějaká komunitní odolnost. „Prodělali jsme něco podobného zhruba před rokem a půl. Bylo tu hodně nemocných lidí, asi nějaká chřipková epidemie,“ vzpomíná Jan Plaček na loňskou zimu s tím, že od té doby se nic podobného neopakovalo.

Důležité je podle jeho mínění také vzorné chování seniorů, kteří používají všechny ochranné pomůcky a vzájemně se nestýkají. „Už od první vlny pandemie koronaviru vše rozdáváme zdarma, nejdřív se šily roušky, pak jsme sehnali respirátory, stále je máme v zásobě, kdokoli si může přijít na úřad. A lidé toho nezneužívají, nestane se, že by někdo přišel a řekl, že jich chce třicet, když jsou zadarmo,“ řekl starosta obce s téměř devadesáti obyvateli, jejichž skladba je běžná jako jinde. „Máme tu devadesátníky, několik dam přes osmdesát let, lidi v produktivním věku, mladé lidi, děti,“ dodal Plaček.

Nákaze zatím lidé v Prusicích odolávají, přestože většina z nich do zaměstnání dojíždí, především do blízkého Kostelce nebo do Prahy. „Prakticky všichni dojíždíme včetně mě, sám jsem denně mezi lidmi, pohybuji se vlastně po celém Středočeském kraji i po Praze. Asi u nás v Prusicích prostě máme tuhý kořínek,“ míní starosta.

Kostelec nad Černými lesy, s nímž jsou Prusičtí nejvíce v kontaktu, měl od začátku letošního roku pouhých pět dní, kdy tam nepřibyl žádný nakažený. Nejvíce jich bylo v prvním lednovém týdnu - více než padesát. Aktuálně je ve městě 31 pozitivních pacientů.