VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Problémy musíme zvládnout. Brusel je za nás nevyřeší

Kolín - Pokud hovoříme o Evropské unii, často je spojována hlavně se Schengenským prostorem. Jak ale Evropská unie pomáhá sociálně znevýhodněným? Na to jsme se zeptali Cyrila Kokyho, středočeského koordinátora pro záležitosti menšin.

20.5.2014
SDÍLEJ:

Cyril KokyFoto: Deník/ Jakub Šťástka

Pokud se hovoří o výhodách Evropské unie, lidé často zmiňují možnost cestovat. Co ale Evropská unie za deset let, co je jejím členem Česká republika, udělala pro menšiny? Můžete pár výhod vyjmenovat?

Evropská unie věnuje romské integraci čím dál větší pozornost třikrát se uskutečnil Romský Summit. Celá osmadvacítka členských států Evropské unie se zavázala, že se bude řídit souborem doporučení, jež Evropská komise navrhla ve snaze zlepšit hospodářskou a sociální integraci romských komunit. Nicméně si to bude vyžadovat větší politickou vůli a odhodlanost nejenom na vládní úrovni, ale zejména na lokální úrovni řešit problémy sociálně vyloučených Romů, ale i těch, kteří čelí předsudkům, stereotypům.

Evropskou unii lidé nejčastěji znají jako prostředek, kterým lze dosáhnout na různé granty a dotace. Znáte nějaké na Kolínsku, které menšinám pomohly? Jak konkrétně?

Využití eurofondů jsou velmi významnou součástí pomoci a podpory EU jednotlivým členským státům. Na Kolínsku se podařilo úspěšně realizovat několik projektů z evropských fondů. Za všechny vzpomenu např. neinvestiční projekt získaný městem Kolín na financování sociálních služeb od prosince 2013 do června 2015. Celkové náklady dotace činily bezmála osm milionů korun.

Evropská unie protestovala proti umisťování dětí z menšin do zvláštních škol. Jak se tento problém vyřešil? Je to podle vás ke spokojenosti všech, nebo by se ještě na řešení něco vylepšit dalo?

Tuto praxi v České republice kritizovaly nejenom instituce EU. Máme také rozsudek Evropského soudu pro lidská práva. Tento rozsudek potvrdil, že Česká republika diskriminuje romské děti tím, že je nadměrně posílá do praktických škol dříve zvláštních. I přes mezinárodní kritiku tento problém přetrvává i nadále. Konkrétní kroky a opatření v této oblasti očekávám zejména od vedení Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy.

Rozsudek Evropského soudu pro lidská práva potvrdil, že Česká republika diskriminuje romské děti tím, že je nadměrně posílá do praktických škol dříve zvláštních.

Deset let členství v mezinárodní organizaci je docela krátká doba. Dokážete si představit, jak Evropská unie pomůže menšinám třeba za dalších deset let?

I přes neustálou byrokracií a omezení, která mnohdy obyčejným lidem způsobují těžkosti, jsem moc rád, že Česká republika je pevnou součástí Evropské unie. Jsou totiž problémy, které jednotlivé členské státy musí umět řešit společně na nadnárodní úrovni, zde musí nalézt společnou shodu. Věřím v silnou a akceschopnou EU, kde se naše země jen tak neztratí. V oblasti řešení romské problematiky Evropská komise již nadefinovala konkrétní opatření pro jednotlivé členské státy, které by měly vést k celkovému zlepšení životních podmínek romských komunit. V blízké budoucnosti by dle mého názoru Komise měla přistoupit ke zřízení pozice Evropského komisaře pro otázky romské integrace, který by za tuto oblast nesl politickou odpovědnost.

Je něco, co se podle vás za deset let členství nepodařilo vyřešit, ale ten problém menšiny neustále trápí?

Romové jsou v Evropě nejpočetnější národnostní skupinou s nejzávažnějšími socioekonomickými problémy. Životní podmínky většiny romské populace a její vztahy s většinovou společností se v posledních letech bohužel velmi zhoršily. Mnozí Romové jsou dlouhodobě nezaměstnaní, mají nízké příjmy, dožívají se nižšího věku a kvalita jejich života je velmi neuspokojivá. Vážným problémem se stává otázka migrace převážně chudých Romů především z balkánských zemí. Proto velmi vítám snahu Evropské komise přijmout Evropskou romskou strategii která požaduje, aby každý členský stát Evropské unie si stanovil závazné cíle v oblasti integrace Romů, které bude Komise důkladně kontrolovat. Nicméně zásadní problémy musíme umět a chtít vyřešit my tady doma, všechno za nás Brusel nevyřeší!

Autor: Jakub Šťástka

20.5.2014
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 9 458 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka 2. stupně ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9458 kč, mzda max. 12330 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Martínková Martina Mgr., tel.: 321 720 808, po - pá 7:30 - 8 hod,, e-mail: zskolin@iol.cz., , Kvalifikovaný učitel/učitelka matematiky, fyziky, informatiky, hudební výchovy pro 2.stupeň na zkrácený úvazek 8 - 12 hod (možnost dosuplování až do plného úvazku)., , Zaměstnanecké výhody:, Příspěvek na stravné, stravování ve školní jídelně.. Pracoviště: Základní škola kolín iv., prokopa velikého 633, Prokopa Velikého, č.p. 633, 280 02 Kolín 2. Informace: Martina Martínková, +420 321 720 808.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 12 200 Kč

Asistenti vychovatelů Asistenti pedagoga - noční. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Forštová Jana, tel.: 321 798 630, pracovní dny 8 - 14:30 hod, , e-mail: jana.forstova@domov-bychory.org,, osobně: Býchory 152, 280 02 Kolín, v pracovní dny 8 - 14:30 hod., , Pracovní náplň: , asistent pedagoga - noční (20 - 8 hod) na rodinné skupině DDŠ. Nástup možný ihned,jinak dle dohody., , Požadujeme: , ŘP skupiny B, komunikační a sociální schopnosti, časovou flexibilitu, osobní nasazení, schopnost pracovat v týmu,uživatelskou znalost práce s PC. Psychická odolnost (před nástupem je nutné absolvovat psychologické vyšetření u akreditovaného psychologa). Bezúhonnost a zdravotní způsobilost. , Kvalifikační předpoklady dle zákona 563/2004 Sb., §3, §4 a §20 a zákona 109/2002 Sb., § 18. , , Nabízíme : , práci, která má charakter životního poslání, plný pracovní poměr, profesní růst, povolání v dětském zařízení s nadstandardním vybavením a širokou nabídkou aktivit.. Pracoviště: Dětský domov se školou, středisko výchovné péče a základní škola, býchory, 280 02 Kolín 2. Informace: Jana Forštová, +420 321 798 630.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělníci výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: 90 denní zaměstnání., , První kontakt:, Rozman Yuriy, tel.: 774 308 344, po - pá 9 - 15 hod,, e-mail: rozman@silverswan.cz., , Jedná se o lehkou manuální práci v sedě., , Požadavky:, dobrý zdravotní stav, výpis z trestního rejstříku., , Pracovní doba:, 6 - 14 hod a 14 - 22 hod.. Pracoviště: Silver swan, s.r.o. - třídvorská, Třídvorská, č.p. 1402, 280 02 Kolín 2. Informace: Yuriy Rozman, +420 774 308 344.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 65 535 Kč

Finanční poradci specialisté Regionální ředitel/ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 72000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Finanční Institut - společnost s rostoucím podílem na trhu a specialista na rodinné finance hledá zkušeného kolegu s praxí na pozici Regionální ředitel/-ka. , , Náplň práce: , - vedení krajské pobočky; , - vedení výběrových řízení; , - školení obchodních dovedností; , - plnění stanovených cílů; , - zodpovědnost za výsledky svěřené obchodní skupiny , , Požadujeme: , - výborné manažerské a organizační schopnosti; , - komunikativní a obchodní dovednosti; , - ukončené SŠ nebo VŠ vzdělání – minimálně maturita (ekonomického směru) , - zkušenosti ve finančnictví a licence PPZ, , - bezúhonnost; , - ŘP skupiny B – aktivní řidič , , Nabízíme: , - zázemí kanceláře a veškerý servis , - klientelu přidělenou společnosti – předem domluvené schůzky zajišťuje centrála společnosti , - vybudovaný tým spolupracovníků ve svěřeném regionu , - pohyblivou složku - odměny ze svěřeného regionu + pasivní příjem , - pravidelná školení a porady , - možnost kariérního růstu , , V případě zájmu se do výběrového řízení přihlaste na http://www.vyberove-rizeni.com/. Pracoviště: Finanční institut - kolín, Heverova, č.p. 249, 280 02 Kolín 2. Informace: , .


Videosouhrn 19. dubna 2018

Akrobacie s hlavou v kanálu, záchrana bobra a pohřeb motorkáře: videa dne

Děti z veltrubské základní školy byli prvními cyklisty, kteří se projeli po nově osvětlené cyklostezce mezi Kolínem a Hradišťkem I.
11

Školáci vyjeli po nově osvětlené cyklostezce

Kam na Kolínsku za kulturou?

Kolínsko - Přinášíme vám vybrané kulturní tipy z regionu.

Pneuservisy jsou obložené nedočkavými motoristy

Benešov – Čtyřicet až padesát zákazníků denně odbaví v těchto dnech, na začátku jara, v benešovském pneuservisu Best-drive. To je špička.

Záchranné složky si vyzkoušejí zásah u havárie letadla

Střední Čechy – Vážný malér, který důkladně prověří činnost záchranných složek, se v úterý odehraje na letišti rakovnického aeroklubu. Předem se ví, že se letecký den neobejde bez dopolední nehody v podobě pádu malého sportovního letadla. Neštěstí to přitom bude jak v pátek třináctého: éro se zřítí na další stroj připravený odstartovat s pasažéry k vyhlídkovému letu – a trosky zasáhnou i do davu přihlížejících diváků. Pomoc tak bude potřebovat hned 15 zraněných!

Pilíř gotické baziliky v Klášterní Skalici je monumentální

Klášterní Skalice /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Je možné, aby v malé vesničce na Kolínsku, nedaleko Kouřimi, stál monumentální desetimetrový pilíř z tesaného pískovce? Přece zde nemohl stát objekt srovnatelný s nedalekým chrámem sv. Barbory v Kutné Hoře! Je to neuvěřitelné, ale je to tak.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT