Vědecký seminář se orientoval spíše na praktické příspěvky. „Přednášející jsou hlavně lidé z praxe, kteří mohou hovořit o každodenních případech,“ řekla Monika Pohůnková, organizátorka semináře a vedoucí Centra pro studium lidských práv a radikalismu při vysoké škole.

Na dotaz, jestli je rostoucí napětí ve společnosti opodstatněné nebo ne, není prý jednoduchá odpověď. „Jsou tu určité problémy, které se musí řešit. Na druhou stranu, napětí je mnohdy zvyšováno uměle,“ vysvětlila Monika Pohůnková.

Mezi experty v oboru vystoupili se svým příspěvkem také studenti. „Velice nás překvapil zájem studentů o vystoupení na semináři. Téma je zajímá, každodenně se skloňuje v médiích a na sociálních sítích,“ podotkla k zájmu organizátorka semináře.

Přednášející se ve svých příspěvcích snažili navrhovat konkrétní řešení pro aktuální problémy. Podle Moniky Pohůnkové se Kolínu daří tyto nesnáze řešit. „Zaujala mě dobrá praxe v Kolíně, konkrétně občanské sdružení Prostor. Pracuje s lidmi ze sociálně vyloučené lokality. Jejich příspěvek bude určitě zajímavý,“ řekla.

Seminář svým příspěvkem zahájil Cyril Koky, koordinátor pro romské záležitosti a integraci cizinců Odboru sociálních věcí Krajského úřadu Středočeského kraje.

Cyril Koky rostoucí napětí označil za nástroj, který je atraktivní pro regionální politiku. „Může se stát tahákem pro předvolební kampaň. Zároveň kvůli tomuto problému může ale politická strana upadnout v nemilost občanů,“ řekl Cyril Koky.

Uvedl příklad z Vansdorfu. „Starosta je rok ve funkci a lidé mu mají za zlé, že ještě nic neudělal. Za rok se ale příliš udělat nedá, a kromě toho tu je zodpovědnost minulých zastupitelstev,“ uvedl.

Problém by se měl řešit na ryze regionální úrovni

Cyril Koky také tvrdil, že problémy s romskou menšinou by se daly vyřešit čistě na regionální úrovni. „Jedním z problémů je dlouhodobá nezaměstnanost,” komentuje Koky a navrhuje řešení. „Město by mělo podporovat místní podnikatele, aby mohli vytvářet více pracovních pozic,“ navrhoval přednášející.

Zároveň dodává, že rostoucí napětí je třeba v městech řešit, nebo se situace ještě zhorší. „Starostové kolikrát řeší větší problémy, třeba čističky odpadních vod nebo kanalizace. Přesto by problému měli věnovat pozornost,“ dodal Cyril Koky.

Studentské příspěvky se týkaly třeba napětí mezi společností a Romy, které se projevuje na sociálních sítích jako je třeba Facebook.