Pracovní skupinu čeká řada úkolů, zmínil kolínský místostarosta Michael Kašpar. „Záměrů je mnoho, máme celkem zajímavé nabídky. Zatím je nebudu konkretizovat, až jak dopadne zapojení do celoevropských projektů,“ řekl.

Skupina bude řešit vhodnost zavádění nových technologií i navrhovat nová opatření. „Zejména v tuto chvíli, kromě dílčích věcí, jde o vytvoření nadřazené platformy, operátorského pracoviště, kde budou všechna data integrována a analyzována,“ uvedl místostarosta. Může tak jít o data ohledně parkování, ohledně vodních toků ze senzorů, sčítače dopravy… „Když data máme, tak je zásadní je v tu chvíli nějak zpracovat, aby měla reálný přínos pro město,“ vysvětlil.

Kolín v podle slov místostarosty Michaela Kašpara jedná o půlročním pilotním projektu pro speciální platformu, která by uměla zanalyzovat dopravní data. Tak by se mohly usměrňovat dopravní proudy v závislosti na tom, kolik aut a jak rychle projíždí – dokázalo by to i přizpůsobovat například trvání zelených světel na semaforech. „Chceme, aby výsledek byl reálně vidět na dopravě. V létě chce firma projekt zkušebně na půl roku pustit, uvidíme, jak to bude fungovat. Úkolů pro pracovní skupinu mám napsaných asi třicet,“ zmínil místostarosta.

Z dalších úkolů tak může jít například o evidenci dopravních uzavírek a nehod v reálném čase; elektronický monitoring odběrů a optimalizaci spotřeb v městských budovách, školách a školák; měření meteorologické situace ve městě; ale i portál sousedské pomoci, dohledový kamerový systém a podobně. Město hovoří i o podpoře elektromobility, tedy nabíjení automobilů, elektrokol a podobně.