„Pohodlná a bezpečná plavba potřebuje nejen jezy a plavební komory, ale také souvislou síť přístavů a přístavišť. Velkým omezením pro rekreační plavbu zejména na Labi ve Středočeském kraji je absence veřejných přístavišť jak pro malá rekreační plavidla, tak i pro osobní lodě plující s turisty. Jako první začínají práce přímo na břehu řeky v Kolíně, a to na přístavišti pro osobní lodě na Kmochově ostrově,“ dodal.

Ředitelství vodních cest ČR je investorem a bude i provozovatelem přístaviště. Město Kolín je partnerem projektu a podílelo se na přípravných pracích. V následujících měsících budou zahájeny práce na přístavištích v dalších lokalitách na Labi a v Kolíně bude na protějším pravém břehu (od lávky k Radimskému mlýnu) také přístaviště pro malá plavidla turistů, kteří připlují na návštěvu města.

Na Kmochově ostrově už se buduje první část kolínského přístaviště.
Stavba přístaviště v Kolíně začala. Zakotví tu malá plavidla i lodě s turisty

Veřejné přístaviště osobních lodí tvoří ocelový plovoucí přístavní můstek o rozměrech 9 krát 4 metry ukotvený k břehu pomocí přístupové lávky délky 10,5 metru a tří kotevních bloků. Toto kotvení je koncipováno tak, aby udrželo můstek bezpečně na místě i za největších povodní a nebylo nutné jej odvážet. Pohodlný nástup do lodí umožní dvě úrovně mola, první ve výšce 0,9 metru nad hladinou a druhé pro větší lodě ve výšce 1,5 metru nad hladinou. Molo bude osvětleno a zabezpečeno kamerovým systémem.

Přístaviště pro malé lodě by mělo být hotové ještě do konce tohoto měsíce.

Ilustrační foto.
Na řece jako v kempu. Provozovatelé lodí se mají dočkat lepšího zázemí

„Toto veřejné přístaviště bude obdobně jako další veřejná přístaviště budovaná Ředitelstvím vodních cest v Poděbradech, Nymburku, Čelákovicích a Brandýsu nad Labem sloužit jako zastávka osobních lodí s bezbariérovým výstupem a nástupem cestujících. Vytváří se tak předpoklad k možnosti zavedení pravidelných lodních linek, které například velmi úspěšně fungují v Ústeckém kraji. Další přístaviště osobních lodí ve Středočeském kraji se ještě projektují, jako například v Lysé nad Labem, Kostelci nad Labem či v Neratovicích,“ připomněl starosta.

Stavba nového kolínského přístaviště osobních lodí vyjde na 11 milionů korun a financuje ji Státní fond dopravní infrastruktury.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.