„Mohlo by dojít k trvalému poškození zvlášť centrální oblasti sítnice," říká. „Ale nebezpečná jsou i nejrůznější zakouřené sklíčka, pohled přes CD, film, disketu apod. Zvlášť při částečném zatmění je tam zkrátka světla velmi mnoho," dodává. Bezpečně ochrání jen svářečské sklo nebo speciální brýle s velmi tmavou speciální fólií, která dokáže světlo odfiltrovat. „Zrak neochrání ani sluneční brýle," upozorňuje Pavel Rezek.

Sám prý má od posledního zatmění schované ony speciální pozorovací brýle, ovšem patrně na jejich využití dnes nedojde. „Nejspíš budu tou dobou na operačním sále," řekl primář včera odpoledne.

Reakce čekají lidé u ptactva

Určitou reakci na zatmění Slunce čekají lidé u ptactva, které při zatmění na konci devadesátých let úplně ztichlo. Ornitolog Michal Kavka ale uvedl, že reakci ptáků lze dopředu jen těžko odhadnout.

„Nerad bych vypustil nějakou fámu. Možná zatmění Slunce na ptactvo nějaký vliv mít bude. Ale určitě ne ve smyslu, že by se třeba chystali znovu spát. Nicméně je možné, že v ten okamžik se částečně utlumí jejich hlasová aktivita," řekl Michal Kavka s tím, že na zatmění Slunce mohou reagovat i další zvířata, například vážky.

„Jednou na nich byl proveden simulační pokus. Vážky při něm v tu chvíli úplně přestaly aktivovat," dodal Michal Kavka.

Částečné zatmění Slunce nastane dnes v 09,37 dopoledne a své maximální fáze dosáhne v 10,46 hodin. Měsíc při něm zakryje shora více než 73 procent slunečního kotouče. Zatmění skončí v 11:57.

Jedná se o poměrně vzácný přírodní úkaz. Bude se jednat o největší zatmění mezi lety 2011 a 2026. A také na dlouhou dobu poslední. Podle astronomických výpočtů dojde k podobné situaci zase až v červnu roku 2021. Oči k nebi tedy otočí celá řada obyvatel regionu. Dejte tedy pozor, aby nezapomenutelná kratochvíle neměla následky na vašem zdraví.