Přístup k nezamrzlé vodě

Nejdůležitější je zajistit přístup k čisté vodě, v silnějších mrazech voda i v závětří zamrzne během chvilky. Paradoxně v mrazech hrozí dehydratace stejně jako při vysokých letních teplotách. V mrazech nepoužívejte kovové misky.

Pokud zvíře chodí domů a zároveň je venku, dejte pozor na velké teplotní přechody, aby se nenahřálo u kamen a během hodinky nešlo ven do mrazu. Pro psa trvale chovaného venku je vhodná zateplená, suchá bouda s předsíňkou bránící větru a průvanu. Pejsek patrně dovnitř uvítá teplou deku či starý spacák. Podobně to mají třeba v kolínském útulku. „Venkovní boudy jsou zateplené, zateplený je samozřejmě i vnitřní pavilon a celá karanténa," říká vedoucí Alice Vlková.

Pro psy, kteří jsou trvale doma, lze využít oblečky, jež je chrání před rizikem onemocnění ledvin. Váš psí kamarád si obvykle řekne, jak dlouhá procházka mu vyhovuje. „Stačí si všímat změn v jeho chování, v chůzi a respektovat jeho potřeby. Není potřeba měnit zavedený denní rytmus, dobu, kdy se obvykle chodí ven, jen případně pobyt venku zkrátit," říká vedoucí útulku.

Pozor na teplotní přechody

Kočičím kamarádům, kteří žijí trvale venku, dopřejte možnost schovat se před nepřízní počasí třeba do předsíňky, kde se teplota udrží alespoň stupínek nad nulou, je tam sucho a nezmrzne potrava ani voda. Za obyčejný košík či krabici se suchou dekou budou také jistě vděční, jako dobrá izolace poslouží podložka z kusu starého polystyrenu. Nemá-li zvíře možnost schovat se do prostoru, kde nemrzne, zajistěte alespoň jedno místo s nezamrzlou vodou. Chodí-li vaše kočka domů, opět se snažte předejít velkým teplotním skokům mezi vnitřním prostředím a mrazem venku.

Trochu něčeho dobrého i do krmítka

Něco k snědku v krmítku v zimních dnech jistě ocení ptáci, pro které je v mrazu sehnat potravu někdy prakticky nemožné.
Co do krmítka nasypat? „Nejlépe slunečnici, ořechy, proso, lojové koule, lněné semínko, jablka. Hlavně nedávejte zbytky z kuchyně," říká vedoucí záchranné stanice pro hendikepované živočichy v Huslíku u Poděbrad Luboš Vaněk. V obchodě lze koupit už přímo krmení pro zpěvné ptáky.

A zpoza vytopené místnosti můžete třeba s dětmi malé opeřence pozorovat a zpěvné ptáky určovat. Nejčastěji se vám u krmítka objeví zvonci, sýkorky, pěnkavy, stehlíci, kosi nebo třeba strakapoudi.

I vodní ptáci uvítají pomoc

Vděční za přilepšení budou i vodní práci. Například v Kolíně na Labi je jedno z největších zimovišť těchto ptáků v širokém okolí.
Pozor dejte jen na to, abyste ve snaze pomoci spíše neuškodili. Ptáci nesmí dostat slané pečivo, tzn. sůl je třeba z rohlíku či housky jednoduše odrolit. A pak už si jen udělat krásnou zimní procházku po břehu řeky.