Řada známých osobností se včera sešla na mezinárodní vědecké konferenci nazvané Milan Rastislav Štefánik. Tu pořádala Academia Rerum Civilium – Vysoká škola politických a společenských věd v Kolíně společně s Vojenským historickým ústavem v Praze. Na konferenci se přednášelo mimo jiné o životních filozofiích a činnostech M. R. Štefánika. Úvodního slova se ujal prezident Slovenské republiky v letech 1999 – 2004 Rudolf Schuster.

Mezi Vaše zájmy patří sběratelství. Jaký je Váš největší sběratelský „úlovek“?
Jsem vášnivý sběratel v oblasti kinematografie a fotoaparátů, což vzniklo na základě toho, že můj otec spolu s mými dvěma strýci se stali průkopníky dokumentárního filmu na Slovensku v roce 1927 – 1928 a já jsem díky nim získal velkou sbírku hlavně kamer a fotoaparátů.
Sbírku, kterou jsem věnoval Slovenské republice, odhaduji na 16 milionů korun. Co se týká sbírky obrazů. Často jsem se setkával a kamarádil s výtvarníky. Natáčel a psal jsem o nich a oni mě navnadili, abych obrazy kupoval a sbíral. Dokonce jsem dělal i nějaké pokusy o tvorbě, ale toho jsem rychle zanechal.


V době natáčení v roce 2001 při filmování anakond v brazilských pralesech Vás údajně zajali místní indiáni. Jaké požadovali výkupné?
Musím říct, že to byla taková neplánovaná návštěva. Byl jsem opravdu překvapený, protože oni požadovali několik milionu dolarů, továrny, mercedesy. Říkal jsem jim, že takovou hotovost sebou nemám. Ale nakonec jsme se v dobrém rozešli a zůstala na to docela pěkná vzpomínka.


Mezi Vaše literární díla patří detektivní romány. Jeden z nich, Případ Puntičkář, získal cenu nejlepší titul z nakladatelství Magnet. Kde jste získával inspiraci ?
Víte, to jsem dostal příkazem od své manželky. Rád vtipkuji (smích). Příkazem jsem to nedostal, ale často mi žena říkala, abych zase nějakou detektivku napsal.


Jsme na půdě Vysoké školy politické, tak si dovolím jednu otázku z politiky. Sledoval jste prezidentské volby, co říkáte výsledku a jak se díváte na současnou aféru kandidátky na prezidentku, kdy musela opustit poslaneckou sněmovnu?
Já bych to tak přísně nehodnotil, co se tam stalo. Jak jsem to já sledoval, neměla to udělat. Podle mého názoru to ale určitě nebyl nějaký záměr. Nechtěla někoho poškodit. Možná si to ani neuvědomila. Myslím si, že závěr je příliš tvrdý.
Je mi líto, že se nezávislý kandidát ještě neumí prosadit. Kandidát může být sebelepší, ale když nemá podporu politických stran, není zvolen. Přitom jde o přímou volbu na Slovensku. Na škodu věci je, že nechodí tolik lidí volit, jak by mělo. Pak nezávislý kandidát nemá šanci se prosadit. U nás byla navíc i krátká předvolební kampaň.

Rudolf Schuster se narodil 4. ledna 1934 v Košicích, je slovenský politik a spisovatel (je autorem 34 knih z oblasti literatury faktu, cestopisů i detektivek), bývalý prezident Slovenské republiky.
V letech 1964 až 1990 byl členem Komunistické strany Slovenska. V letech 1983-1986 a 1994-1999 byl primátorem města Košice. V období od 30. listopadu 1989 až do 30. června 1990 zastával funkci předsedy Slovenské národní rady. Dne 29. května 1999 byl v přímých volbách zvolen slovenským prezidentem. V roce 2004 svůj post obhajoval, ale v prvním kole voleb se umístil až na čtvrtém místě a ve funkci prezidenta jej nahradil vítěz druhého kola voleb Ivan Gašparovič.