Společně s prezidentským párem neziskovou organizaci, která zajišťuje krizovou pomoc občanům, navštívila také hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Online reportáž

Na místě vzácné hosty přivítali zakladatelé centra manželé Sivekovi, představili jim poslání centra a jeho aktivity. Představili prezidentskému páru i jednoho z klientů, který popsal svůj příběh. „Už to bude rok a půl, co sem chodím," řekl pan Leoš, který prý z počátku trpěl beznadějnými pocity. „Nechtěl jsem se s nikým stýkat, ani se svými příbuznými. Teď poslední čtyři měsíce začínám znovu žít plnohodnotný život," usmíval se. Prozradil, že se bude vracet do zaměstnání a jeho medikace je čím dál tím nižší. „Těší mě, že jsem se mohl potkat s panem prezidentem," řekl na závěr.

Poté přišel čas na diskuzi prezidenta s vedením terapeutického centra. Ředitelka Kateřina Siveková sdělila svou zkušenost, že sociální služby jsou dlouhodobě podfinancované a současná legislativa komplikuje práci jejím poskytovatelům. Upozornila také, že financování sociálních služeb je velmi netransparentní a složité. Stát nadměrně zatěžuje poskytovatele sociálních služeb byrokracií.

Prezident Miloš Zeman v KostelciZdroj: Deník / Martinková Jana

„Namísto toho, abychom reagovali na navyšující se poptávku po našich službách přijetím dalších sociálních pracovníků a rozšířením naší kapacity, hledáme schopné administrativní síly, které se umí prokousat složitostí systému a pomohou nám sehnat peníze na dofinancování poskytování registrovaných základních sociálních služeb," posteskla si Kateřina Siveková.

Prezident svými slovy podpořil myšlenku lepší komunikace mezi rezorty sociálním a zdravotním a vyzdvihl potřebu spolupráce na lokální úrovni, a to včetně zapojení obcí do finanční podpory poskytovatelů sociálních služeb. S tím souhlasila i hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Za její podpory přislíbila Jaroslava Němcová, radní Středočeského kraje pro oblast sociální, vznik pracovních skupin, které by měly předkládat návrhy změn v systému financování služeb a připravovat reálné kroky k propojení sociální a zdravotnické oblasti.
Zatímco Miloš Zeman uvnitř kavárny Modré dveře hovořil o sociálních službách, venku netrpělivě postávali obyvatelé města, kteří se na prezidenta přišli podívat. „Rádi ho uvidíme," řekla jedna z žen. „Proto jsme tady," směje se.

„Je to historicky první návštěva prezidenta v Kostelci," dodává muž v pracovním oblečení, který si kvůli návštěvě prezidenta na chvíli odběhl, aby si ho vyfotil na památku sobě i jako událost pro město.

Prezident Miloš Zeman v KostelciZdroj: Deník / Martinková Jana

„Skoro nikdo tu nevěděl, že sem má přijet prezident," dodává další žena na náměstí. „Dozvěděli jsme se to až včera z Kolínského deníku," vysvětluje. „Teď mi známá říká, že je tu prezident. A mně bylo divné, proč je na náměstí tolik policistů. Tak jsem se taky přišla na prezidenta podívat," popsala starší žena.