Společně s prezidentským párem neziskovou organizaci, která zajišťuje krizovou pomoc občanům, navštívila také hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Online reportáž

Druhý den návštěvy prezidenta Miloše Zemana ve Středočeském kraji

Celá on-line reportáž ZDE

Na místě vzácné hosty přivítali zakladatelé centra manželé Sivekovi, představili jim poslání centra a jeho aktivity. Představili prezidentskému páru i jednoho z klientů, který popsal svůj příběh. „Už to bude rok a půl, co sem chodím," řekl pan Leoš, který prý z počátku trpěl beznadějnými pocity. „Nechtěl jsem se s nikým stýkat, ani se svými příbuznými. Teď poslední čtyři měsíce začínám znovu žít plnohodnotný život," usmíval se. Prozradil, že se bude vracet do zaměstnání a jeho medikace je čím dál tím nižší. „Těší mě, že jsem se mohl potkat s panem prezidentem," řekl na závěr.

Poté přišel čas na diskuzi prezidenta s vedením terapeutického centra. Ředitelka Kateřina Siveková sdělila svou zkušenost, že sociální služby jsou dlouhodobě podfinancované a současná legislativa komplikuje práci jejím poskytovatelům. Upozornila také, že financování sociálních služeb je velmi netransparentní a složité. Stát nadměrně zatěžuje poskytovatele sociálních služeb byrokracií.

Prezident Miloš Zeman v Kostelci

„Namísto toho, abychom reagovali na navyšující se poptávku po našich službách přijetím dalších sociálních pracovníků a rozšířením naší kapacity, hledáme schopné administrativní síly, které se umí prokousat složitostí systému a pomohou nám sehnat peníze na dofinancování poskytování registrovaných základních sociálních služeb," posteskla si Kateřina Siveková.

Prezident svými slovy podpořil myšlenku lepší komunikace mezi rezorty sociálním a zdravotním a vyzdvihl potřebu spolupráce na lokální úrovni, a to včetně zapojení obcí do finanční podpory poskytovatelů sociálních služeb. S tím souhlasila i hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Za její podpory přislíbila Jaroslava Němcová, radní Středočeského kraje pro oblast sociální, vznik pracovních skupin, které by měly předkládat návrhy změn v systému financování služeb a připravovat reálné kroky k propojení sociální a zdravotnické oblasti.
Zatímco Miloš Zeman uvnitř kavárny Modré dveře hovořil o sociálních službách, venku netrpělivě postávali obyvatelé města, kteří se na prezidenta přišli podívat. „Rádi ho uvidíme," řekla jedna z žen. „Proto jsme tady," směje se.

„Je to historicky první návštěva prezidenta v Kostelci," dodává muž v pracovním oblečení, který si kvůli návštěvě prezidenta na chvíli odběhl, aby si ho vyfotil na památku sobě i jako událost pro město.

Prezident Miloš Zeman v Kostelci

„Skoro nikdo tu nevěděl, že sem má přijet prezident," dodává další žena na náměstí. „Dozvěděli jsme se to až včera z Kolínského deníku," vysvětluje. „Teď mi známá říká, že je tu prezident. A mně bylo divné, proč je na náměstí tolik policistů. Tak jsem se taky přišla na prezidenta podívat," popsala starší žena.