„Tohle že je opravená silnice?“ divil se například Zdeněk Šimáček. „Vždyť je to pomalu jak tankodrom bez opravených obrubníků a podobně,“ doplnil.

Opravená silnice to skutečně není. Je to jen provizorní povrch na zimu, na jaře se bude s pracemi pokračovat. „Dokolečka to říkáme a stále dokola se nás lidé ptají. To, co se nyní dělalo, je oprava vodovodu. Není to opravená Pražská ulice, není to finální stav,“ zdůraznil starosta Kolína Vít Rakušan. „Nyní je tam provizorní povrch, aby byla ulice průjezdná, ale avizovaná velká rekonstrukce, kterou slibujeme podle architektonické soutěže, začne hned zjara, jak to půjde,“ dodal.

Oprava vodovodu bude pokračovat do 20. prosince, po kratičkém otevření v nedávných dnech se pak na zimní období Pražská ulice s provizorním povrchem otevře až zhruba do března.

Vodovod se v Pražské ulici začal opravovat v polovině října, pracovalo se po částech. Začalo se od pošty po křižovatku s Kmochovou ulicí, druhou etapou byl úsek od křižovatky s Kmochovou ulicí po křižovatku se Sluneční ulicí, třetí etapou potom byla křižovatka Pražské a Sluneční. Od Sluneční k Modrému bodu se bude dělat až po skončení zimního období.

Jednalo se o staré sítě, které nejsou uložené pod zeleným pásem nebo chodníkem, jak se to dělá dnes, ale jsou opravdu přímo pod silnicí.

Po dokončení poslední části vodovodu se přejde k velké přeměně Pražské ulice. Bude se pracovat na silnicích, chodnících, zeleni, cykloinfrastruktuře, přibude mobiliář, vyřeší se parkovací místa, zkrátka bude to kompletní rekonstrukce celého prostoru.

„V architektonické soutěži na novou podobu Pražské ulice jsme vybírali z více než deseti návrhů. Chceme, aby nová ulice byla vstupní branou do města, a zároveň aby byla funkčním místem, nikoli jen hezkým na pohled, a to jak pro chodce, tak pro cyklisty, tak pro automobily,“ připomněl starosta Vít Rakušan.

NOVÁ VSTUPNÍ BRÁNA

Výsledkem oprav by měla být zcela nová podoba vstupní brány do města, jíž Pražská ulice bezesporu je, ale v některých částech vypadá jak vystřižená ze starých filmů reálného socialismu. „Pražská ulice je opravdu ostuda,“ konstatoval starosta Vít Rakušan.

Podle jeho slov se v Případě Pražské ulice jedná o jiný typ rekonstrukce, než jsme v Kolíně zvyklí. „Trvá déle, protože architektonická soutěž má svá svébytná pravidla, na druhou stranu hodnota by měla být výrazně vyšší. Podobě chceme postupovat také u Komenského parku,“ doplnil Vít Rakušan.

Nejen na sociálních sítích se objevovaly dotazy, jak to po celé velké rekonstrukci bude v Pražské ulici s parkovacími místy, zda neubudou. Podle starosty se situace oproti současnému stavu naopak zlepší. „Ze současných 21 míst by jich mělo být 39,“ upřesnil starosta.

Dodal rovněž, že zadání pro projektanta bylo složité, aby se do šíře vozovky vešlo jak parkování, tak cyklopruh. „Bude nutné některé dřeviny vykácet, ale v celkovém počtu jich nakonec bude více. Přibudou i v prostoru, kde dosud nebyly. Stromořadí se tak objeví i v polovině ulice,“ doplnil Vít Rakušan.