Plaňanští žáčci z 1.A si s paní učitelkou Janou Malou na konci školního roku řekli, co budou dělat o prázdninách. Většina žáků se chystá strávit léto u svých babiček, případně v bazénu. Někteří se těší na tábor, jiní na dovolenou s rodiči.

Ještě před rozdáváním vysvědčení si všichni společně zazpívali. Pak už se děti mohly těšit na své první vysvědčení, které však není ledajaké. V Plaňanech totiž prvňáčci dostávají slovní hodnocení.

Obdobná situace panovala také v plaňanské 1.B, kde si mimo povídání a rozdávání vysvědčení děti ještě rozdělovali své výkresy a zapomenuté sešity. Kromě vysvědčení si tak někteří z nich nesli domů také vzpomínky na svůj první rok ve škole.

Pak už nastal čas, kdy se všichni žáci sejdou na chodbě a čekají na loučení s deváťáky. Ti měli v minulém týdnu svůj absolventský ples a nyní procházeli v rámci posledního zvonění s šerpami školou a loučili se se všemi. Po slavnostní chvíli se už rozprchli všichni. Někteří ještě odnášeli nepořádek ze tříd, jiní si domů brali třídní zvířátka. Na ty menší čekali před školou rodiče, aby si své ratolesti odvezli a odměnili, ti větší ještě trávili čas spolu, než se definitivně rozprchnou na prázdniny.

Na kolínské 7. základní školy se poslední školní den před letními prázdninami nesl také ve slavnostním duchu. Žáčci se nemohli dočkat vysvědčení, někteří více, jiní o trochu méně. Vydali jsme se podívat do 1. A, 1. C a 2. B. Všichni školáci přinesli svým učitelům květinu, případně něco dobrého na zub.

Slavnostním završením celého dne, potažmo školního roku, však bylo vyřazování deváťáků, což byla sláva, která se odehrála mezi pavilony školy. Ředitel školy Petr Strejček také rozdával pochvaly žákům, kteří školu reprezentovali sportovně, pracovali pro svoji třídu a podobně.
Za svými bývalými spolužáky se vydali podívat také studenti středních škol, kteří se chtěli podívat za mladšími kamarády na jejich slavnostní vyřazení, a už měli vysvědčení na svých školách rozdané.

Velkou slávu v podobě předávání vysvědčení zažili žáci Základní školy Mnichovická v Kolíně zvané U Kostelíčku. Největší událostí událostí bylo vysvědčení samozřejmě pro prvňáčky, ale také pro deváťáky, kteří školu opouštěli a se se svými učiteli loučili doslova se slzami v očích.

Žáčkové prvních ročníků, konkrétně 1. A a 1. B., si ještě před zvednutím židliček a odchodem na prázdniny se svými učitelkami pověděli, jak krásně se za první rok koly naučili psát, počítat, malovat, zpívat a spoustu dalších věcí.

Maličko úkolu dostali i na prázdniny, například aby si poslední dva týdny volna zkoušeli trošičku počítat příklady nebo aby si za červenec a srpen přečetli alespoň jednu knížku.

Spolu s oficiálním dokumentem v podobě vysvědčení dostali i zápisníček malého poználka i něco malého sladkého na zub. Však si to také všichni zasloužili. Na velké většině vysvědčení byly samé jedničky, jen sem tam se objevila o trochu horší známku. Tu si ale přislíbili v druhém ročníku opravit.

V každé třídě získal jeden žáček navíc hezkou knížku spolu s oceněním osobnost třídy. Za to, jak dobře a správně se chová ke svým kamarádům.