Oním evergreenem, který se opakuje někdy i dvakrát do roka, jsou totiž havárie na vodovodu. A ne jen tak ledajaké. Silnice se tam pravidelně mění doslova v řeku, výška vody dosahuje až několika desítek centimetrů. Vytopené jsou sklepy, garáže i některé provozovny, které jsou situované pod úrovní silnice.

Teď už by měl nesnázím nastat konec. Vodohospodářské sdružení Kolín začne rekonstrukci hlavního vodovodního řadu v ulici Na Magistrále ze strany od Benešovy ulice. První etapa bude od Benešovy ulice po křižovatku s Bachmačskou. „Po ní bude následovat další etapa, plánuje se až po křižovatku, kde je kadeřnictví. Tam budou končit práce v silnici, dál budou pokračovat v zeleném pásu až po malý kruhák u ulici Antonína Dvořáka,“ informoval místostarosta Tomáš Růžička. Práce by měly trvat tři až čtyři měsíce. Uzavírka bude také po etapách tak, aby byl co možná nejsnadněji zajištěný průjezd na sídliště.

Pracovat se začne už brzy, počítá se v pondělí 18. června. „V té době už bude otevřený přebudovaný kruhový objezd na křižovatce Masarykovy a Benešovy ulice,“ připomněl místostarosta Michael Kašpar. Původně chtělo vodohospodářské sdružení začít dřív, ale práce se posunuly právě kvůli rekonstrukci v Masarykově ulici.

Vodovod v ulici Na Magistrále je jeden z největších ve městě, jeho průměr je 400 milimetrů a navíc jde přímo od výrobny vody. Vodojem se stále doplňuje, takže pokud někde potrubí vlivem stáří praskne, než se vše uzavře, což může trvat kolem půl hodiny, vyteče objem vody v řádu stovek kubíků. A podle toho to také v lokalitě vypadá.

Řeka se občas táhne několik set metrů až téměř k Modrému bodu. Krokem projíždějící auta tvoří gejzíry rozlétávající se na několik metrů kolem. Hasiči se činí s čerpadly. Majitelé provozoven zabezpečují vchody do prostor ležících pod úrovní silnice všemi textiliemi, které mají po ruce, řidiči narychlo odváží zaparkovaná auta a auta z garáží. Jeden z majitelů garáže ji měl vyplavenou už šestkrát. „Už jsem na to připravený, mám tam čerpadlo,“ prozradil během jedné z posledních „potop“.

Další majitelé garáží preventivně utěsňují vrata. „Ve sklepech nám vždycky všechno plave,“ stěžují si obyvatelé bytových domů. „A potrubí obvykle nepraskne v létě, ale většinou v chladných dnech, což je o to nepříjemnější,“ dodala obyvatelka.